Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK vyšetřuje, zda německá vláda skrytě nepodporuje průmysl slevami u elektřiny

EK vyšetřuje, zda německá vláda skrytě nepodporuje průmysl slevami u elektřiny

06.03.2013 13:29
Autor: ČTK

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování slev na cenách elektrické energie pro německé průmyslové podniky. Výkonný orgán Evropské unie bude zkoumat, zda vláda v Berlíně neposkytuje těmto firmám skrytou státní pomoc ve formě výjimky z placení příplatku za obnovitelnou energii a nepoškozuje tím konkurenty v ostatních zemích.

Komise vyčíslila celkový objem této výjimky za loňský rok na 300 milionů eur, což je suma, kterou za průmyslové firmy hradí ostatní spotřebitelé, zejména domácnosti. "Pokud to tak je (že Německo tím poskytuje státní pomoc), bude komise dál zkoumat, zda výjimka nevede k neúnosnému narušení konkurenčního prostředí v EU, nebo zda je odůvodnitelná," uvádí se ve sdělení komise.

Německo zbavilo v roce 2011 velké domácí výrobce ve strojírenství, chemickém průmyslu, výrobě skla, cementu a v dalších oborech povinnosti platit "síťový" příplatek, který hradí náklady masivního zavádění obnovitelných zdrojů energie. Německé průmyslové svazy si výjimku prosadily argumentací, že prudký růst cen energie podkope konkurenceschopnost německých firem na zahraničních trzích.

Ceny elektřiny v Německu jsou jedny z nejvyšších v EU. Vedle podpory rozsáhlé výstavby větrných a solárních elektráren k tomu přispělo odstavení starších jaderných elektráren v roce 2011 s vyhlídkou na uzavření všech ostatních reaktorů do roku 2022.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y