Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie nabírá kurz k novým volbám. Prezident hledá lídra dočasné vlády

Itálie nabírá kurz k novým volbám. Prezident hledá lídra dočasné vlády

6.3.2013 17:58, aktualizováno: 7.3. 9:21
Autor: Josef Němeček, Patria Online

Aktualizováno

Prezident Giorgio Napolitano začal hledat vhodné jméno pro premiéra další technokratické vlády Itálie. Dal tím na jeho svou zodpovědnost roli v povolebním vyjednávání i názor na to, co lídři stran předvedli v prvním více než týdnu od voleb. Pat a neschopnost otevřít cestu jakékoli vládě s většinovou podporou. Výnosy na italském dluhu přesto klesají díky zatímnímu optimismu napříč finančními trhy.

Italský prezident Napolitano zvažuje jmenování nové nepolitické osobnosti do čela možné příští přechodné italské vlády. Připravuje si tak půdu pro krach povolebních vyjednávání v situaci, kdy lídr voleb Pier Luugi Bersani (PD), který jako první obdržel mandát k sestavení vlády, nenachází podporu pro stabilní a většinovou vládu, kterou by si italský prezident pro zemi přál. „Napolitano chce vládu s nejširší možnou podporou tak, aby vydržela svůj mandát vykonávat dlouhodobě,“ uvedly zdroje z prezidentské kanceláře.

Bersaniho NE Berlusconimu, Grilliho Bersanimu

Lídr Demokratické strany (PD) Bersani se obrátil na lídra protestního „pětihvězdičkového hnutí“ (M5S) Beppe Grilla a Maria Montiho jako trojku a čtyřku voleb s žádostí, aby ti podpořili jeho menšinovou vládu, se kterou chce pokračovat v reformách „měkčím způsobem“ s ohledem na recesi italské ekonomiky. „Vláda by měla být aktivním protagonistou přehodnocení reforem v zájmu stability země,“ uvedl. „Dluh a rozpočet jsou střednědobé cíle, růst ekonomiky a zaměstnanosti bezprostřední nutnost,“ uvedl. 

Itálie po volbách: Co nám může připravit? (analýza)

Na mušku si bere realitní daň, zavedenou Montim, opatření k úlevě byrokracie, korupce a podporu „zelené ekonomiky“. Snaha je jasná: oslovit Grilla s více než 25 % hlasů získaných ve volbách. Na rozdíl od Grilla a Montiho nechce Bersani spolupracovat s koalicí kolem Silvia Berlusconiho. Grillo přitom naopak nadhazuje, že Bersaniho PD má mnohem víc společného s Berlusconiho PdL, než s ním.

Neřízená střela grilluje Itálii

Grillo uvedl, že nepodpoří vládu, v jejímž čele by měl stát kterýkoli ze známých italských politiků. Tím odmítá podporu vládě, kterou by vedl Bersani. Stejně mluví nově zvolený šéf stranických senátorů. V pondělí byl jmenován lídrem M5S v italském senátu Vito Crimi. Uvedl, že „hnutí nevysloví důvěru řádné vládě, vedené některou z hlavních politických stran a je ochotno podpořit pouze „správu alternativní ke stranickému systému“. Není bez pozornosti, že Grillo věnoval velkou část volební kampaně útokům na Montiho, jehož vláda „nebyla zvolena hlasy ve volbách“. Teď rozložení sil respektovat nemíní. Vládu, která by byla předem odsouzena ke krátkému životu, zase nechce podpořit prezident Napolitano.

Bersani vratký ve vlastní straně

Sestavení vlády již vzdává i vlastní strana Bersaniho. Silný oponent ve straně, starosta Florencie Matteo Renzi, uvedl, že na roli Bersaniho nyní nebude útočit, ale že PD volby sice vyhrála numericky, ale ne politicky. „Snaha Bersaniho je oprávněná, ale velmi komplikovaná,“ uvedl k vlastnímu stranickému lídrovi. Dříve právě Renzi s Bersanim prohrál souboj o roli lídra pro volby. Teď říká, že Bersani za sebou potřebuje stranu jednotnou. „Bersani mě porazil ve stranických primárkách pro volby a tedy on má právo prvního pokusu sestavit vládu,“ uvedl Renzi v televizi RAI.

Včera se nicméně Renzi sešel k osobním jednáním s premiérem Montim. Mluvčí strany pro ekonomickou strategii Stefano Fassina uvedl, že pokud Bersani nebude schopen získat podporu pro vládu, v řádu měsíců by se měly konat další předčasné volby. Ty zřejmě není technicky reálné uskutečnit dříve než v říjnu či listopadu.

Monti: Volby lepší, než slabá vláda

Stále ještě premiér země Monti apeloval na lídry stran, aby nechali prezidenta vyhodnotit situaci a rozhodnout, co dál. „Nechte to na něm v největší možné míře,“ uvedl Monti. Podle něj jsou pro Itálii v každém případě lepší nové předčasné volby, že slabá vláda, která nedostojí závazkům vůči Evropské unii. Monti se přitom vyhnul komentáři ohledně možného pokračování jím vedené přechodné vlády, pokud by tak Napolitano rozhodl.

Napolitano: Na jednání nechci dávat nekonečně času

Prezident vyzval lídry stran, aby využívali čas více konstruktivně. „Měli jste bohatě času, abyste vytvořili podmínky pro oficiální jednání o obsazení vlády,“ vzkázal. Napolitano uvedl, že „by velmi nerad“ posouval první ustavující jednání parlamentu, nastavené na 15. březen. Ten musí nejprve zvolit lídry dolní a horní komory a teprve pak mohou začít oficiální jednání o vládě.

Šéf Fiatu: Skončeme úspory ve stylu „dokud neumřeme“

Po ukončení honby Itálie i Evropy za úsporami výdajů volá šéf automobilky Fiat Sergio Marchionne. „Nefungují a na italské spotřebitele mají katastrofální dopad,“ uvedl. Přidal se tak k řadě šéfů automobilek, kteří varují před rozpadem trhu v Evropě a zotavením sektoru v nedohlednu na horizontu několika příštích let. 

Šéfové automobilek: Evropský trh se rozpadá. Zachraňuje nás Asie a USA

 
Dluhopisy drží globální sentiment

Výnosy na italských dluhopisech by měly mířit výše. Nemíří. Trhy drží globální sentiment růstu na nová historická maxima. Výnos na italském 10letém dluhopisu klesl o 0,1 % k 4,65 % a je nejníže od voleb, po nichž poskočil na 4,96 %. Výnos 10letého španělského dluhu klesl o 5,01 % z 5,59 % po italských volbách. Výnos německých 10letých bundů inverzně roste o 2 bps k 1,47 %. Evropské trhy jsou aktuálně „v pohodě“, tak ponechávají v klidu i svůj největší dluhopisový trh.

Šéfka správy dluhu: Itálie ve finanční tísni není

Jako relativně příznivou vidí reakci trhů šéfka italské správy dluhu Maria Cannata. „Přesto že situace na politické scéně je komplikovaná, poptávka po dlouhodobých splatnostech roste,“ uvedla. Podle šéfky správy dluhu není finanční situace Itálie napjatá. „Loni jsme prodali o 10 miliard eur dluhu více proti potřebě a poptávka po dluhu neupadá,“ uvedla.

Správu dluhu zajímají spíše objemy před trápením se s výnosy. Itálie prošla testem trhu v minulém týdnu. V aukci zamýšlela prodat dluhopisy s 10letou splatností v objemu 4 mld. eur a 5leté dluhopisy v objemu 2,5 mld. eur. 4,5% dluhopisy 2023 sice prodala na zamýšleném limitu 4 mld. eur při dosaženém průměrném výnosu v aukci 4,83 %. V aukci stejné splatnosti dne 30. ledna přitom výnos dosahoval 4,17 %, vzrostl tedy o 16 %. Silnější bylo krytí nabídky poptávkou - na 1,65násobku z 1,32násobku. V aukci 3,5% dluhopisů splatnosti 2017 vzrostl při umístěném objemu 2,5 mld. eur průměrný dosažený výnos na 3,59 % z 2,94 % v aukci dne 30. ledna.

Už aukce poukázek se 6měsíční splatností z úterka minulého týdne přitom ukázala na růst výnosů. Itálie získala 8,75 miliardy eur za cenu růstu průměrného výnosu v aukci na 1,237 % z 0,731 % v aukci z 29. ledna tohoto roku, tedy s výnosem vyšší o 69 %. Poptávka dosáhla 12,595 mld. eur při bid to cover 1,44, nižším proti 1,65 v poslední lednové aukci. 

První snížení ratingu

Ratingová agentura DBRS snížila úvěrový rating Itálie na stupeň A (low) z dosavadního stupně A. DBRS nepatří k hlavním ratingovým agenturám, je nicméně první, která snížila rating Itálie v reakci na výsledek parlamentních voleb. Výhled na udržení ratingu je negativní. 

Agentura uvedla, že ke snížení ratingu ji přiměl nerozhodný výsledek únorových voleb a s tím související nejistota. Není jasné, zda nová vláda bude schopna schvalovat další opatření potřebná k prosazení ekonomických reforem. Roli ve snížení ratingu sehrálo i vysoké zadlužení. Celkový dluh Itálie vůči hrubému domácímu produktu loni vystoupil na 127 procent. 

Trojice předních ratingových agentur zatím Itálii ponechala dosavadní rating. Standard & Poor's tak zemi hodnotí známkou BBB plus, Fitch Ratings známkou A minus a Moody's Investors Service na stupni Baa2. Moody's ale po volbách poznamenal, že volební pat situaci zhoršil.
 

Vše o povolebním dění v Itálii sledujte na Patria.cz:

IT box

 

 

 

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters, INA, Markit)Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.4.2017
22:00Nasdaq poprvé nad 6000 body! Výsledková sezóna je v plném proudu
19:11Konec prohibice, směr marihuanová investiční revoluce
18:05Summary: Volvo překvapilo, francouzský miliardář kupuje zbylý podíl v Christian Dior
17:22Komerční banka, a.s.: Přijatá usnesení Valné hromady KB
17:12KB a spořitelna schválily dividendy. Přijdou výsledky CETV, Unipetrolu a O2
17:12CETV: Menší úrokové náklady sníží čistou ztrátu (Odhad analytika Patria Finance pro 1Q17)  
16:19ČEZ a.s.: Informace k FVE Čekanice v majetku ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.
16:18Nasdaq poprvé v historii obchoduje nad 6.000 body
15:47Čínský růst je asi rychlejší, než myslíme. Naznačují to noční satelitní snímky
15:27Dolar posiluje proti jenu, do hry se vrací Trump  
14:54Safichem: Výroční zprávu za období 1. 7. 2015 do 31. 12. 2016
14:46AMISTA investiční společnost, a.s.: Metrostav nemovitostní, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
14:42AMISTA investiční společnost, a.s.: 1. Regionální investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
14:27Coca-Cola hubne, kvartální tržby s ní
13:57Co čekat od výsledků Unipetrolu za první čtvrtletí? Prognóza analytiků Patria Finance  
12:39Výsledková sezóna v ČR – firemní kalendář pro 1Q/2017
11:54Chcete používat euro? Proč ne rovnou celosvětový zlatý standard?
10:59Odhad výsledků O2 ČR za 1Q17: Mobilní data porostou, ziskovost zachována  
10:13Euforie bylo dost. Trhy se v klidnějším dni konsolidují, euro drží zisky  
10:04Pražská burza konsoliduje po největším růstu za dva měsíce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AK Steel Holding Corp (03/17 Q1, Bef-mkt)
AT&T Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
Biogen Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Corning Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/17 Q1, Aft-mkt)
Freeport-McMoRan Inc (03/17 Q1, Bef-mkt)
Illumina Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
JetBlue Airways Corp (03/17 Q1, Bef-mkt)
McDonald's Corp (03/17 Q1, Bef-mkt)
Novartis AG (03/17 Q1)
SAP SE (03/17 Q1, Bef-mkt)
United States Steel Corp (03/17 Q1, Aft-mkt)
Universal Health Services Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/17 Q1, Aft-mkt)
7:20Volvo AB (03/17 Q1)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (03/17 Q1)
12:00EI du Pont de Nemours & Co (03/17 Q1)
12:25Eli Lilly & Co (03/17 Q1)
12:30Baker Hughes Inc (03/17 Q1)
12:55Coca-Cola Co/The (03/17 Q1)
13:00AutoNation Inc (03/17 Q1)
13:00Masco Corp (03/17 Q1)
13:00Valero Energy Corp (03/17 Q1)
13:25Lockheed Martin Corp (03/17 Q1)
13:303M Co (03/17 Q1)
13:30Caterpillar Inc (03/17 Q1)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů
22:05Arconic Inc (03/17 Q1)
22:05Capital One Financial Corp (03/17 Q1)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (03/17 Q1)
22:30Texas Instruments Inc (03/17 Q1)