Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší italská banka UniCredit propadla do hluboké ztráty

Největší italská banka UniCredit propadla do hluboké ztráty

15.03.2013 16:33, aktualizováno: 15.3. 17:02
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Aktualizováno: Po největší italské pojišťovně Generali vypadají „jako přes kopírák“ výsledky největší italské bankovní skupiny UniCredit. Ta se ve 4Q12 propadla do první kvartální ztráty od roku 2011 poté, co musela vyčlenit více rezerv na špatné úvěry a kvůli recesi ekonomiky v Itálii i celém CEE regionu klesly příjmy i zisk.

UniCredit vykázala čtvrtletí ztrátu 553 milionů eur ve srovnání se ziskem 114 mil. eur před rokem. Analytiky byla očekávána ztráta 374,9 mil. eur. Šéf banky Federico Ghizzoni vede reorganizaci banky a prodeje nestrategických aktiv v zájmu zlepšení ziskovosti při nejdelším hospodářském poklesu země za posledních 20 let a nástupu těžších regulatorních požadavků, které banku nutí výrazně navýšit rezervy vůči špatným aktivům. Vedle Itálie dopadá na UniCredit recese dalších ekonomik jihovýchodní Evropy a rozhodla například i o prodeji ztrátové kazašské ATF banky, který se realizuje se ztrátou.

Rezervy na špatné úvěry ve 4Q12 vylétly na 4,6 mld. eur z 1,49 mld. eur před rokem, tržby klesly o 5,6 % na 5,7 mld. eur. Tier 1 ukazatel vzrostl na konci roku 2012 na 10,84 % z 10,7 % po 3Q.

„Kvalita aktiv je největší hrozbou pro kapitál i ziskovost skupiny. Značná expozice vůči CEE nad banku vnáší riziko dalších budoucích ztrát,“ uvedl Azzurra Guelfi, analytik Citigroup. Naposledy byla UniCredit ve ztrátě ve 3Q11, kdy odepsala goodwill a aktiva za 10,6 mld. eur.

Pro rok 2013 očekává UniCredit čistý úrokový výnos pod úrovní roku 2012. Ve 4Q12 dosáhl 3,34 mld. eur. Na úrovni celého roku 2012 skupina UniCredit dosáhla zisku 865 mil. eur a navrhla obnovit výplatu dividendy na úrovni 9 centů na akcii. V roce 2011 vykázala skupina celoroční ztrátu 9,2 miliardy eur.  Celkové příjmy banky se za celý rok 2012 zvýšily o jedno procento na 25 miliard eur. Provozní náklady díky restrukturalizaci, v níž banka zrušila 4000 pracovních míst, klesly o tři procenta na 15 miliard eur.

Záměr vyplatit z celoročního výsledku dividendu je diskutabilní s ohledem na požadavek italské centrální banky, aby ztrátové banky (byť ne celoročně, tak ve 4Q ano) nevyplácely dividendy ani odměny manažerům.

Do rozsáhlé kvartální ztráty se dle včera zveřejněných čísel propadla největší italská pojišťovací skupina Generali po odpisech v rozsahu 1,3 miliardy eur hodnoty akciových podílů včetně Telecom Italia a „revize rezerv v souladu s nejlepší praxí“. Místo očekávaného růstu zůstala stabilní dividenda. Akcie přesto rostly o více jak 8 %, když investoři ocenili „poctivý úklid“ v bilanci a zvýšení provozního výsledku.


(Zdroj: UniCredit, Bloomberg, ANSA)


Čtěte více:

Generali (+8 %) vykázala hlubokou ztrátu. Trh odměnil čistku v aktivech a provozní zdraví
14.03.2013 9:44
Do rozsáhlé kvartální ztráty se v závěru roku 2012 propadla největší i...
Ztrátové italské banky mají zastavit vyplácení odměn manažerům
14.03.2013 17:30
Italská centrální banka dnes požádala italské finanční ústavy, které b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy
15:56ČEZ vyplatí dividendu 42 Kč na akcii. Protinávrh vyšší dividendy neprošel
15:32Pár úvah o dalším komoditním cyklu probíhajícím během AI boomu
15:11Rozpočet v květnu: hluboký deficit a ještě horší výhled
14:20Vládní dotace pro průmysl dosáhly nejvyšší úrovně od finanční krize
14:01Eisman: Jediná věc, která by ospravedlnila valuaci SpaceX
11:42Prezident znovu podpořil euro. Česko má být „u stolu, ne za dveřmi“
11:29Nvidia vyzývá AMD a Intel a s novým superčipem vstupuje na PC trh
11:01Růst průmyslu pokračuje, narušené dodávky už ale zvyšují náklady
10:54V Evropě lehká nervozita, v Americe pokračování optimismu o AI  
9:58Castlelake zvažuje převzetí easyJetu, akcie prudce rostou
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu