Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris: Evropská regulace tabáku může sebrat 175 tisíc míst a 5 miliard eur z daní

Philip Morris: Evropská regulace tabáku může sebrat 175 tisíc míst a 5 miliard eur z daní

7.5.2013 17:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Navrhovaná evropská směrnice o tabákových výrobcích může vést ke ztrátě 175 tisíc pracovních míst v Evropské unii a může způsobit propad daňových výnosů členských států ve výši pěti miliard eur. Povede také k rozvoji černého trhu. Uvádí to studie společností Roland Berger, kterou si objednala tabáková společnost Philip Morris International.

V České republice by podle studie schválení směrnice znamenalo ztrátu více než 2 tisíc pracovních míst a 1,25 miliardy korun na daňových výnosech. Evropská komise chce v EU zakázat cigarety a tabák s příchutěmi a také "slim" cigarety. Tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky cigaret by navíc mělo pokrývat varování před dopady kouření. Komise by směrnici chtěla prosadit do konce příštího roku.

Studie, objednaná výrobcem Philip Morris, došla k závěru, že navrhovaná opatření mohou způsobit snížení cen na tabákovém trhu a podnítit nelegální obchod s tabákovými výrobky. To může mít za následek významné ztráty pracovních míst a snížení daňových příjmů.

"Zavedení nové směrnice o tabákových výrobcích může mít významný vliv nejenom na tabákový sektor, ale na evropskou ekonomiku jako celek," uvedl společník Roland Berger Patrick Mannsperger.

Tabákový sektor nyní generuje na daňových výnosech více než 100 miliard eur (2,58 bilionu korun) ročně. Podle závěru studie budou kvůli snížení těchto příjmů potřeba škrty ve veřejných výdajích nebo zvyšování daní v jiných oblastech. To může mít údajně nepříznivý efekt na ekonomiku a negativní dopad na zaměstnanost v EU.

Nelegální obchod s cigaretami, který nyní představuje 11procentní podíl na spotřebě cigaret v EU, může podle studie vzrůst o 25 až 55 procent. "Zavedení jednotného balení a zákazu slim a mentolových cigaret způsobí, že tyto výrobky budou k dostání pouze na nelegálním trhu. To by vyústilo ve zvýšení ročních tržeb z prodeje nelegálních cigaret z 68 miliard na 84 až 106 miliard eur," uvádí studie.

Pro přijetí navrhované směrnice je nutný souhlas států EU a Evropského parlamentu. Česká vláda už dříve zveřejnila své odmítavé stanovisko, návrh směrnice odmítli také poslanci a senátoři. Z dalších evropských zemí se ke směrnici staví negativně například Německo nebo Polsko. Země chtějí hledat další podporu pro odmítnutí návrhu.

(Zdroj: Roland Berger, Philip Morris, čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

Gontkovičová (Philip Morris ČR) pro Patria.cz: Věříme, že extrémy z evropské regulace tabáku zmizí
18.12.2012 15:06
Evropská komise zítra představí draft reformy tabákové regulace v obla...
Senát i vláda ČR jsou proti zákazu cigaret s příchutěmi i strašící reklamě
22.3.2013 12:47
Senát se ve shodě s vládou postavil proti snaze Evropské komise zakáza...
Česi i Poláci: Evropská regulace tabáku dobré nepřinese, jen vyžene průmysl
6.5.2013 15:29
ČR i Polsko se staví odmítavě k evropské směrnici, která zpřísňuje obc...

Váš názor
 • Hlavně
  9.5.2013 11:25

  zdravotnictví by mohlo přijít o dost pacientů, že?
  lime
  • Re: Hlavně
   9.5.2013 12:27

   PM si tu studii platí, takže samozřejmně vyznívá ve prospěch kuřáků...
   qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data