Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční ředitelka Philip Morris ČR: Český kuřák utratí průměrně 17,5 tisíce za rok. Černý trh cílí drahé značky, nastupující regulace ničí jejich hodnotu

Finanční ředitelka Philip Morris ČR: Český kuřák utratí průměrně 17,5 tisíce za rok. Černý trh cílí drahé značky, nastupující regulace ničí jejich hodnotu

09.10.2012 8:09
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

V minulých letech bylo vypláceno téměř sto procent čistého zisku běžného roku, s výjimkou dividendy vyplacené v roce 2011, kdy valná hromada schválila také platbu nerozděleného zisku minulých let, odpověděla finanční ředitelka tuzemské tabákové společnosti Philip Morris ČR (PM ČR) Stanislava Juríková v online rozhovoru na Patria.cz nepřímo na zájem investorů, jakou dividendu mohou akcionáři očekávat ze zisku roku 2012.
 
Při řízení volné hotovosti, kterou disponoval PM ČR v polovině roku v objemu 4,6 miliardy korun, na zhruba dvojnásobku ročního zisku, v současné době firma používá „cash pool“ ve skupině PMI, který jí umožňuje investovat hotovost do krátkodobých půjček splatných na požádání za příznivých podmínek. „Tato struktura nám zachovává flexibilitu v investování krátkodobých přebytků hotovosti, a stejně tak zajišťuje pokrytí jejich krátkodobých nedostatků. Nejsem si vědoma žádných plánů, které náš majoritní akcionář může v tomto ohledu mít, a proto bych o nich ani nechtěla spekulovat,“ uvedla pak finanční ředitelka k dotazu na využití volné hotovosti v podobě možné další odměny pro akcionáře, například zpětného odkupu vlastních akcií. Výsledky za nyní již uplynulé třetí čtvrtletí roku budou zveřejněny do 26. listopadu. 

 
Finanční ředitelka Philip Morris ČR Stanislava Juríková v online rozhovoru na Patria.cz – čtěte zde 


Export: Zejména EU, rozhoduje poptávka na trzích a strategie skupiny PMI

Celkový odbyt PM ČR v pololetí meziročně vzrostl o bezmála 15 % při růstu exportu ve skupině o více jak třetinu a poklesu domácích dodávek o meziročních 8 %. V současnosti ve vývozu dominují země EU. „Minulé investice PM ČR zejména do výrobního zařízení na rozšíření výrobního portfolia a zvýšení efektivity výrobního procesu umožnily plnit vyšší exportní poptávku a zlepšit flexibilitu výroby jako je výroba cigaret v různých formátech nebo výroba sypaného tabáku pro ruční výrobu cigaret. Dnešní využití výrobní kapacity není na maximu, protože maximální teoretickou kapacitu lze dosáhnout za předpokladu, že jsou vyráběny pouze výrobky ve standardním formátu. V dalších letech kromě výroby pro domácí a slovenský trh, využití výrobní kapacity závisí na objemu vývozu, který je přidělován společností Philip Morris International Inc. globálně, zejména s ohledem na vývoj poptávky na zahraničních trzích,“ uvedla k prostoru pro další růst vývozu finanční ředitelka PM ČR.

Český kuřák: 17.500 korun ročně, černý trh na polovině průměru EU

Na kondici ekonomik a spotřebitelů závisí nejen prostor pro další růst exportu, ale i vývoj domácích prodejů a tržního podílu. „Dnes dospělý kuřák v České republice utratí za cigarety podle našich interních odhadů ročně okolo 17.500 korun. V celosvětovém měřítku Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že spotřeba cigaret klesá o 1 až 2 % ročně,“ uvedla Stanislava Juriková k dnešní spotřebě „průměrného kuřáka“ v ČR.

Z potenciálu tržby na zákazníka i v ČR stejně jako na jiných trzích ukrajuje černý trh. Podle finanční ředitelky Juríkové je v Čechách zhruba na polovině průměru v EU. „Podle posledních dostupných údajů je úroveň nelegálního obchodu s cigaretami v ČR okolo 5 procent domácí spotřeby s tím, že od roku 2008 klesá. Úroveň nelegálního obchodu v zemích EU se odhaduje na zhruba 10% celkového trhu, rozdíly jsou především v závislosti na míře a tempu růstu zdanění v jednotlivých zemích,“ uvedla Stanislava Juriková v rozhovoru na Patria.cz. Nelegální cigarety na českém území jsou dle ní dvojí povahy: pravé výrobky, které byly určeny pro spotřebu na území jiného státu a do ČR byly propašovány, tedy z nich není odvedena spotřební daň dle českých předpisů, nebo o padělané výrobky. „Pokud jde o naše značky, setkáváme se s tím, že ve větší míře jsou pašovány a padělány cigarety dražší. Vysvětlujeme si to tím, že jejich vyšší zdanění poskytuje černému trhu vyšší zisky,“ shrnula finanční ředitelka.

Změna zdanění 2013 a 2014: Snížení konkurenční výhody levného segmentu

Poslaneckou sněmovnou nedávno prošla novela zákona o spotřebních daních. „Na stanovení konečných prodejních cen bude mít vliv nejen výše spotřebních daní, ale také daně z přidané hodnoty. Vzhledem k tomu, že oba důležité zákony jsou teprve ve stádiu schvalování, bylo by předčasné se vyjadřovat k očekávanému dopadu nových sazeb daní na prodejní cenu,“ uvedla Stanislava Juríková k promítnutí změny v daních do cen cigaret. Vláda nicméně deklarovala dopad do dvou korun na krabičku cigaret pro roky 2013 i 2014.

Jako jeden z důvodů úpravy sazeb spotřebních daní na tabákové výrobky uvedla vláda nutnost splnit požadavky EU, ale i snahu po optimalizaci daňových výnosů. „Podstatou harmonizace sazeb spotřebních daní na cigarety v EU po roce 2014 je, aby minimální výnos daní z cigaret všech cenových kategorií dosáhl alespoň 90 EUR na tisíc kusů. „Pro splnění tohoto kritéria je rozhodující právě zdanění cigaret, které odvádí pouze minimální spotřební daň. Cigarety dražších značek odvádějí daň kombinovanou, která je v některých případech až o 15 procent, neboli o více než 9 korun za krabičku vyšší. Úprava sazeb tuto výhodu pro levné značky mírní, ale i po ní budou cigarety ve středním a prémiovém segmentu odvádět vyšší daň,“ vysvětlila finanční ředitelka PM ČR Juríková. Při přípravě novely Ministerstvo financí připustilo, že tradiční přístup, kdy v posledních letech daně rostly „ploše“ napříč cenovými segmenty se posunul k vyššímu tempu růstu zdanění u levnějších cigaret oproti dražším a tedy souzní s tímto vysvětlením.

Nová regulace? Příznivý efekt nepotvrzen, ničení hodnoty značek zřejmé…

Tabákový průmysl jako celek se vedle růstu daní musí vyrovnávat s dalšími pro prodeje a tržby nepříznivými vlivy. Patří sem nastupující jednotná balení cigaret či regulace kouření v restauracích i inovace v podobě elektronických cigaret a nových typů cigaret. Nakolik?

„Jednotné balení cigaret či nadměrná zdravotní varování zabírající až 75 procent krabičky jsou přinejmenším problematická a to nejen z pohledu tabákových společností. Evropská komise přichází s kroky, jejichž pozitivní dopady na zlepšení veřejného zdraví nejsou prokázány. Co víc, nesou s sebou značná rizika. Podle mého názoru nebyly dostatečně zohledněny ekonomické dopady zvažovaných kroků. Uvedu jeden velmi zásadní příklad. V případě jednotného balení tabákových výrobků se de facto bavíme o znehodnocení obchodních značek obrovské hodnoty a tedy i o bezprecedentním zásahu do práv duševního vlastnictví,“ uvedla Stanislava Juríková. Tyto extrémní regulace označila i za nebezpečný precedens pro ostatní odvětví, jako je např. alkohol, tučná jídla nebo sladké nápoje, kde na její dopady v konečném důsledku mohou doplatit všichni.

Ohledně regulace kouření v restauracích finanční ředitelka Philip Morris ČR vyslovila názor, že její stávající podoba nabízí přijatelné řešení pro obě skupiny – dospělé kuřáky a nekuřáky. „Jediný, kdo má právo se v tomto směru vyjádřit, jsou majitelé restauračních zařízení. Do tohoto práva by neměl vstupovat ani výrobce ani stát,“ uvedla Juríková.

Určitého zpochybnění se z její strany dostalo segmentu elektronických cigaret. „Přestože se ve sdělovacích prostředcích, a to i z úst předních odborníků na problematiku kouření, často objevují prohlášení, že e-cigareta je nesrovnatelně méně škodlivá, já se domnívám, že odpověď není tak jednoznačná. Vzhledem k absenci jakékoli regulace spotřebitelé vlastně nemají přesnou představu o jejím složení, respektive z čeho se skládají kapalné náplně nazývané e-liquid, a tedy ani o tom, co vlastně kouří. E-cigarety by dle našeho názoru měly být regulované stejně, jako klasické cigarety,“ uvedla k tématu v online rozhovoru na Patria.cz. V ČR je dle studie Eurobarometer užívání elektronických cigaret záležitostí asi 1 % spotřebitelů.

Skupina Philip Morris jde při vývoji produktů s potenciální možností snížení zdravotních rizik způsobených kouřením jinou cestou. „Naše pozornost se soustřeďuje na vývoj produktů, které nejsou založeny na principu spalování, jsou prokazatelně méně rizikové, pokud jde o nemoci spojené s kouřením a jsou akceptovatelné dospělými kuřáky jako alternativy ke klasickým cigaretám. Očekáváme, že prodej těchto výrobků by mohl být zahájen v prvních zemích na přelomu let 2016 /2017, jak bylo oznámeno vedením Philip Morris International na dni investorů dne 21. června 2012“, uvedla finanční ředitelka Philip Morris ČR Stanislava Juríková.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2024
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data