Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senát i vláda ČR jsou proti zákazu cigaret s příchutěmi i strašící reklamě

Senát i vláda ČR jsou proti zákazu cigaret s příchutěmi i strašící reklamě

22.03.2013 12:47, aktualizováno: 22.3. 14:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Senát se ve shodě s vládou postavil proti snaze Evropské komise zakázat cigarety s příchutěmi a zvětšit na krabičkách varování před dopady kouření. EK si návrhem vymezuje příliš rozsáhlé přenesené pravomoci, shodla se dnes horní komora. Jeho přijetí by podle ní mohlo zvýšit nelegální obchod s cigaretami, což by mělo negativní dopady na daňové příjmy. K podobnému závěru podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) dospěl i sněmovní výbor pro EU.

Senát "nepodporuje zákaz tabákových výrobků s příchutí, neboť neshledal jakoukoli vazbu mezi konzumací těchto specifických variant výrobku a mírou spotřeby tabákových výrobků mezi mladými lidmi a neshledává v zákazu této kategorie výrobků žádný přínos k vytvoření a fungování vnitřního trhu", citoval z usnesení Antonín Maštalíř (ČSSD) ze senátního evropského výboru. Český tabákový průmysl by podle senátora přišel až o 40 miliard korun ročně na výrobě ochucených a speciálních cigaret.

Horní komora také nesouhlasila s větším varováním na krabičkách cigaret, neboť by to mohlo vést k poškozování práv vlastníků loga, ochranných známek a průmyslových vzorů. "Efekt těchto varování na snižování spotřeby cigaret dosud nebyl hodnověrně prokázán," podotkl Maštalíř.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera k tomu podotkl, že takové krabičky lze snadno uschovat do neprůhledného obalu. Návrh směrnice označil za "akci těch, kteří si myslí, že byli nadáni páchat dobro". Postoj Senátu by podle něj bylo jednodušší shrnout do věty: "Myslíme si, že je to totální blbost."


Postoj Senátu nakonec podpořilo 40 ze 43 přítomných senátorů, přičemž nikdo nebyl proti. Zdrženlivý postoj zaujala například místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková ve shodě s výhradami ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s poukazem na zdravotní rizika kouření. Ministr uvedl, že stanovisko vlády i Senátu respektuje, jsou však ovlivněna především ekonomickými zájmy České republiky. Heger mimo jiné uvedl, že na kuřácích Česká republika "mírně vydělává", neboť daňové příjmy za konzumaci tabáku o 25 procent převyšují náklady spojené s léčbou následků kouření, zatímco v případě alkoholu je poměr opačný.

EK chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou, a nařídit, aby tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky cigaret pokrývala varování před dopady kouření. Pro přijetí návrhu směrnice, proti níž protestovali výrobci tabákových produktů, je nutný souhlas států EU a Evropského parlamentu. EK by chtěla směrnici prosadit do konce příštího roku.

(Zdroj: čtk, ČT, Bloomberg)


Čtěte více:

Gontkovičová (Philip Morris ČR) pro Patria.cz: Věříme, že extrémy z evropské regulace tabáku zmizí
18.12.2012 15:06
Evropská komise zítra představí draft reformy tabákové regulace v obla...
Philip Morris zvýšil zisk i prodeje. V ČR tržní podíl klesá pomaleji (+komentář)
07.02.2013 16:56
Největší světová veřejně obchodovaná tabáková společnost Philip Morris...
Skupina Philip Morris střídá šéfa, od května ji povede nynější provozní ředitel Calantzopoulos
13.03.2013 15:01
Generální ředitel světové tabákové jedničky Philip Morris Internationa...

Váš názor
  •  
    22.03.2013 13:28

    Obchod ze smrtí. Kuřte, i když vás budeme potom léčit a vy na následky kouření umřete tak je vše v pořádku,protože finančně jsme díky vám kuřáku mírně v plusu.
    akamicek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y