Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza zkraje týdne hledá směr; ČEZ pod vlivem zpráv o Bulharsku, další arbitráži a poklesu elektřiny

Pražská burza zkraje týdne hledá směr; ČEZ pod vlivem zpráv o Bulharsku, další arbitráži a poklesu elektřiny

13.05.2013 10:24
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza vstupuje do nového týdne bez jasného směru. Západoevropské burzy po dalším úspěšném týdnu procházejí vybíráním zisků při vyčkávání na odpolední zveřejnění maloobchodních tržeb v USA. Středoevropské burzy se vyvíjejí smíšeně, když maďarský BUX roste o 0,1 procenta, zatímco rakouský ATX ztrácí 0,2 procenta a polský WIG 20 odepisuje 0,1 procenta.
 
Bulharský ministr energetiky Vasilev uvedl, že předběžné šetření ukazuje, že ČEZ (561,5 CZK, -0,12%) by si mohl zachovat svou distribuční licenci. Akcie na tuto mírně pozitivní zprávu reagovaly zprvu růstem o 0,85 procenta na 565 . Negativně však může působí další pokles ceny elektřiny, zpráva analytiků Credit Suisse (28,5 CHF, -0,07%), která nedoporučuje investorům očekávat rychlou nápravu problému evropského trhu s emisemi, a dnešní zhoršení výhledu ze strany Moody's. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce dnes oslabuje o 0,57 procenta na 38,35 EUR/MWh. 

Překvapivě až dnes přinesla česká média zprávu, že rumunská státní energetická společnost Electrica předvolala český energetický koncern ČEZ v říjnu minulého roku před mezinárodní arbitráž. Podle Týdne požaduje po české společnosti 18,8 milionu eur, tedy 486 milionů korun, za údajné porušení smlouvy o privatizaci distribuční společnosti Electrica Oltenia z roku 2005.
 
Více než procento ztrácejí akcie VIG (1049 CZK, -1,04%), které se dnes první den obchodují bez nároku na dividendu ve výši 1,2 EUR. Příští týden se bude naposledy s dividendou obchodovat i další rakouský titul, akcie Erste Bank (624,8 CZK, 0,14%).

Počtvrté v řadě oslabují akcie NWR (47,7 CZK, -1,24%), které se propadají až na 47,5 po zprávách, že ArcelorMittal (10,24 EUR, 5,12%) zvažuje uzavření některých svých závodů ve východní Evropě. V případě případného uzavření české divize ArcelorMittal Ostrava by přitom NWR přišlo o významného klienta. Společnost již tento týden ve čtvrtek zveřejní své kvartální výsledky hospodaření (stejně jako PMČR).

 


Čtěte více:

Dividendy na pražské burze - přehled s důležitými daty
10.05.2013 18:38
S ohledem na zvýšenou volatilitu současných akciových trhů se do centr...
ArcelorMittal (až +6 %) ziskovostí předčil očekávání. Na obzoru vidí zlepšení, mimo Evropou…
10.05.2013 8:59
Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal dnes předvádí nejsilnější...
Povolenky jsou skoro bezcenné a tíží energetiky včetně ČEZ, varuje Credit Suisse. Řešení nevidí
10.05.2013 17:10
Frapantní nadbytek emisních povolenek se EU kvůli politickému patu brz...
ČEZ je prý na dobré cestě k zachování bulharské licence. Volby vyhrál Borisov
13.05.2013 8:22
Česká energetická společnost ČEZ je na dobré cestě zachovat si distrib...
ČEZ vede další arbitráž. Rumunská Electrica chce půl miliardy korun
13.05.2013 9:41
Rumunská státní energetická společnost Electrica předvolala český ener...
ČEZ - Moody’s zhoršuje výhled ratingu, na obzoru vidí dopady levné elektřiny
13.05.2013 10:49
Ceny kontraktů na dodávky elektřiny klesly od roku 2011 z 55 eur za m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data