Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ je prý na dobré cestě k zachování bulharské licence. Volby vyhrál Borisov

ČEZ je prý na dobré cestě k zachování bulharské licence. Volby vyhrál Borisov

13.05.2013 8:22, aktualizováno: 13.5. 11:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká energetická společnost ČEZ je na dobré cestě zachovat si distribuční licenci v Bulharsku. Bulharský ministr energetiky Asen Vasilev se tak vyjádřil pro  Dow Jones Newswire s tím, že během dosavadních jednání se daří odstraňovat podezření, že jednání české společnosti porušuje bulharské antimonopolní zákony. Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála podle odhadů pravicová strana GERB expremiéra Borisova, jehož kabinet podal po únorových protivládních protestech demisi.

"Obě strany velmi spolupracují," řekl ministr Vasilev. Předběžné šetření podle něj ukazuje, že ČEZ by si mohl zachovat distribuční licenci. Konečné slovo ale bude mít podle Vasileva regulační úřad, který je na mínění vlády nezávislý. Jeho verdikt se čeká příští měsíc. 

Bulharské úřady v únoru spustily proces, který by mohl vést k odebrání licence ČEZ. Možnost ztráty licence začal v polovině dubna veřejně projednávat regulační úřad. Česká firma, která je mimo jiné podezřelá z pokusu obejít zákon o veřejných zakázkách, opakovaně uvádí, že nijak neporušila bulharské ani evropské právní předpisy. 

V únoru dostala divize ČEZ Bulgaria pokutu 15.000 leva (necelých 200.000 korun). Důvodem postihu prý byla skutečnost, že divize nevybrala auditorskou firmu ve veřejné soutěži. ČEZ minulý měsíc připustil, že audit jeho bulharské odbočky ukázal nedostatky při kontrole smluv se subdodavateli, kteří pro firmu v zemi zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Koncoví odběratelé ale prý poškozeni nebyli. 

Ministr Vasilev řekl, že jeho ministerstvo v současné době kontroluje smlouvy energetických distributorů se státním úřady. Výsledky budou k dispozici během měsíce, ale ukazuje se, že smlouvy byly možná předraženy a zavazovaly k nadměrným odběrům. Řešení musí ale nalézt až budoucí vláda, která by měla vzejít ze včerejších parlamentních voleb.

Volby vyhrál Borisov. Sestavení vlády ale zůstává nejisté

Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála podle odhadů pravicová strana GERB expremiéra Borisova, jehož kabinet podal po únorových protivládních protestech demisi. První neoficiální propočty ale ukazují, že v novém parlamentu nebude mít nadpoloviční většinu. V zemi nyní panují obavy z další politické krize, protože Borisovova formace víceméně nemá s kým uzavřít koalici. Po zveřejnění odhadů vypukly v centru Sofie protesty, při nichž se její účastníci střetli s policií. Na oficiální výsledky se teprve čeká. Připomeňme, že to byl právě tehdejší premiér Borisov, který ve druhé polovině února silnými politickými prohlášeními oznamoval brzké odnětí licence ČEZ a 19. února dokonce, že ""odnětí licence ČEZu na distribuci elektřiny v zemi padne ještě dnes do večera".

Podle posledních údajů po sečtení 96 % volebních protokolů získala vítězná strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) 30,71 %, Bulharská socialistická strana (BSP) 27,02 %, proturecké Hnutí za práva a svobody (DPS) 10,59 % a nacionalistické hnutí Ataka 7,38 %.
 
Ataka již oznámila, že neposkytne Borisovovi tichou podporu k vytvoření menšinové vlády, jak to učinila po volbách před čtyřmi roky. Možnost spolupráce středopravé formace se socialisty či DPS je podle pozorovatelů také málo pravděpodobná.

Přehled hlavních letošních události souvisejících s problémy společnosti ČEZ v Bulharsku

17. února - Pokračovaly demonstrace Bulharů proti vysokým účtům za elektřinu. Lidé se dožadovali "znárodnění" distribučních sítí, které jsou v držení rakouské EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro. 

19. února - Tvrdým postupem proti ČEZ a příslibem nižší ceny pro spotřebitele se bulharský premiér Bojko Borisov snažil zmírnit masové protesty. Státní energetický regulační úřad zahájil proces, jenž může vést k odebrání licence firmě ČEZ Bulgaria. 

20. února - V reakci na demonstrace podal Borisov demisi. 

- ČEZ označil řízení proti sobě za neopodstatněné a uvedl, že cítí politický tlak na rozhodování nezávislého regulátora. 

- Český prezident Václav Klaus řekl, že ČEZ není příčinou bulharských nepokojů. Dění v zemi je podle něj politickým bojem, v němž byl ČEZ použit jako jeden z nástrojů. 

21. února - Budoucí prezident Miloš Zeman řekl, že ČR by měla využít kontaktů v EU i arbitrážních mechanismů, aby hájila pozici ČEZ. 

27. února - Bulharská prokuratura, pracovníci regulačního úřadu a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. 

6. března - Parlament v Bulharsku zamítl návrh na odebrání licence zahraničním distributorům a zestátnění distribuční sítě. Návrh mimo jiné počítal s odebráním licence ČEZ. 

17. března - Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov požádal o odebrání licence ČEZ. Kontrola podle něj prokázala "masivní porušování" pravidel firmou. 

28. března - Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie. 

29. března - Společnost ČEZ poslala k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. Některé jejich kroky mohou být podle ČEZ v rozporu s bulharským i evropským právem. 

3. dubna - Bulharská prokuratura oznámila, že po auditu zahájí pět trestních stíhání, z nichž dvě se týkají ČEZ Bulgaria. Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend ČEZ, druhé stíhání se má týkat smluvních vazeb ČEZ na vnější dodavatele. 

11. dubna - Bulharská odbočka ČEZ provedla kontrolu všech kontraktů se subdodavateli, kteří pro ni zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Byla odhalena řada nedostatků. 

16. dubna - Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ. Řízení potrvá nejméně dva měsíce. 

9. května - Bulharský antimonopolní úřad vyměřil Energo-Pro pokutu 1,69 milionu leva (přes 22 milionů Kč) za zneužívání dominantní pozice na trhu. Firma se hodlá odvolat.

(Zdroj: ČTK, Dow Jones, Reuters)


Podrobnosti k dění kolem licence ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:

001

 

 


 

Čtěte více:

Bulharsko chce ještě dnes odejmout ČEZu licenci na distribuci elektřiny
19.02.2013 10:57
Jednání o odebrání licence ČEZu na distribuci elektřiny v Bulharska na...
Dokládal (ČEZ): Jednání o bulharské licenci začíná být racionální, jsem optimistou
22.04.2013 8:54
I regulátor si uvědomuje, že není tak jednoduché odejmout někomu licen...
Prezident EU: Zasáhneme, pokud předvolební boj v Bulharsku ohrozí ČEZ
26.04.2013 16:01
Evropská unie je připravena zasáhnout, pokud by předvolební boj v Bulh...
Energo-Pro v Bulharsku dostala pokutu přes 22 mil. Kč za zneužití dominantního postavení
09.05.2013 15:46
Bulharský antimonopolní úřad vyměřil české energetické společnosti Ene...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2021
14:21Cummings: Autonomní řízení jen tak nebude
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board