Česká energetická společnost je na dobré cestě zachovat si distribuční licenci v Bulharsku. Bulharský ministr energetiky Asen Vasilev se tak vyjádřil pro Dow Jones Newswire s tím, že během dosavadních jednání se daří odstraňovat podezření, že jednání české společnosti porušuje bulharské antimonopolní zákony. Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála podle odhadů pravicová strana GERB expremiéra Borisova, jehož kabinet podal po únorových protivládních protestech demisi.
"Obě strany velmi spolupracují," řekl ministr Vasilev. Předběžné šetření podle něj ukazuje, že by si mohl zachovat distribuční licenci. Konečné slovo ale bude mít podle Vasileva regulační úřad, který je na mínění vlády nezávislý. Jeho verdikt se čeká příští měsíc.
Bulharské úřady v únoru spustily proces, který by mohl vést k odebrání licence . Možnost ztráty licence začal v polovině dubna veřejně projednávat regulační úřad. Česká firma, která je mimo jiné podezřelá z pokusu obejít zákon o veřejných zakázkách, opakovaně uvádí, že nijak neporušila bulharské ani evropské právní předpisy.
V únoru dostala divize Bulgaria pokutu 15.000 leva (necelých 200.000 korun). Důvodem postihu prý byla skutečnost, že divize nevybrala auditorskou firmu ve veřejné soutěži. minulý měsíc připustil, že audit jeho bulharské odbočky ukázal nedostatky při kontrole smluv se subdodavateli, kteří pro firmu v zemi zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Koncoví odběratelé ale prý poškozeni nebyli.
Ministr Vasilev řekl, že jeho ministerstvo v současné době kontroluje smlouvy energetických distributorů se státním úřady. Výsledky budou k dispozici během měsíce, ale ukazuje se, že smlouvy byly možná předraženy a zavazovaly k nadměrným odběrům. Řešení musí ale nalézt až budoucí vláda, která by měla vzejít ze včerejších parlamentních voleb.
Volby vyhrál Borisov. Sestavení vlády ale zůstává nejisté
Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála podle odhadů pravicová strana GERB expremiéra Borisova, jehož kabinet podal po únorových protivládních protestech demisi. První neoficiální propočty ale ukazují, že v novém parlamentu nebude mít nadpoloviční většinu. V zemi nyní panují obavy z další politické krize, protože Borisovova formace víceméně nemá s kým uzavřít koalici. Po zveřejnění odhadů vypukly v centru Sofie protesty, při nichž se její účastníci střetli s policií. Na oficiální výsledky se teprve čeká. Připomeňme, že to byl právě tehdejší premiér Borisov, který ve druhé polovině února silnými politickými prohlášeními oznamoval brzké odnětí licence ČEZ a 19. února dokonce, že ""odnětí licence ČEZu na distribuci elektřiny v zemi padne ještě dnes do večera".
Podle posledních údajů po sečtení 96 % volebních protokolů získala vítězná strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) 30,71 %, Bulharská socialistická strana (BSP) 27,02 %, proturecké Hnutí za práva a svobody (DPS) 10,59 % a nacionalistické hnutí Ataka 7,38 %.
Ataka již oznámila, že neposkytne Borisovovi tichou podporu k vytvoření menšinové vlády, jak to učinila po volbách před čtyřmi roky. Možnost spolupráce středopravé formace se socialisty či DPS je podle pozorovatelů také málo pravděpodobná.
Přehled hlavních letošních události souvisejících s problémy společnosti ČEZ v Bulharsku
17. února - Pokračovaly demonstrace Bulharů proti vysokým účtům za elektřinu. Lidé se dožadovali "znárodnění" distribučních sítí, které jsou v držení rakouské EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.
19. února - Tvrdým postupem proti ČEZ a příslibem nižší ceny pro spotřebitele se bulharský premiér Bojko Borisov snažil zmírnit masové protesty. Státní energetický regulační úřad zahájil proces, jenž může vést k odebrání licence firmě ČEZ Bulgaria.
20. února - V reakci na demonstrace podal Borisov demisi.
- ČEZ označil řízení proti sobě za neopodstatněné a uvedl, že cítí politický tlak na rozhodování nezávislého regulátora.
- Český prezident Václav Klaus řekl, že ČEZ není příčinou bulharských nepokojů. Dění v zemi je podle něj politickým bojem, v němž byl ČEZ použit jako jeden z nástrojů.
21. února - Budoucí prezident Miloš Zeman řekl, že ČR by měla využít kontaktů v EU i arbitrážních mechanismů, aby hájila pozici ČEZ.
27. února - Bulharská prokuratura, pracovníci regulačního úřadu a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN.
6. března - Parlament v Bulharsku zamítl návrh na odebrání licence zahraničním distributorům a zestátnění distribuční sítě. Návrh mimo jiné počítal s odebráním licence ČEZ.
17. března - Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov požádal o odebrání licence ČEZ. Kontrola podle něj prokázala "masivní porušování" pravidel firmou.
28. března - Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie.
29. března - Společnost ČEZ poslala k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. Některé jejich kroky mohou být podle ČEZ v rozporu s bulharským i evropským právem.
3. dubna - Bulharská prokuratura oznámila, že po auditu zahájí pět trestních stíhání, z nichž dvě se týkají ČEZ Bulgaria. Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend ČEZ, druhé stíhání se má týkat smluvních vazeb ČEZ na vnější dodavatele.
11. dubna - Bulharská odbočka ČEZ provedla kontrolu všech kontraktů se subdodavateli, kteří pro ni zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Byla odhalena řada nedostatků.
16. dubna - Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ. Řízení potrvá nejméně dva měsíce.
9. května - Bulharský antimonopolní úřad vyměřil Energo-Pro pokutu 1,69 milionu leva (přes 22 milionů Kč) za zneužívání dominantní pozice na trhu. Firma se hodlá odvolat.
(Zdroj: ČTK, Dow Jones, Reuters)
Podrobnosti k dění kolem licence v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
