Největší světový výrobce oceli dnes předvádí nejsilnější rally od září loňského roku poté, co vykázal za první tři měsíce zisk EBITDA 1,57 miliardy dolarů, a předčila tak očekávání trhu na úrovni 1,32 miliardy dolarů. Celkově ale ocelář nezapřel zhoršené podmínky na trhu v důsledku slabší průmyslové aktivity a vykázal čistou ztrátu 345 milionů dolarů proti zisku 92 milionů dolarů před rokem. Ztráta nicméně výrazně klesla ze 3,8 miliardy dolarů v posledních třech měsících loňského roku. Firma, která působí také v České republice, dále uvedla, že v celém letošním roce počítá se zvýšením základní ziskovosti a zlepšení čeká již v příštím kvartále.
Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) sice v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26 procent na 1,565 miliardy dolarů, ale firma ve výhledu pro aktuální kvartál čeká jeho další růst. V celém letošním roce potom nadále počítá s nárůstem tohoto zisku z loňských 7,1 miliardy dolarů. Předpokládá rovněž, že zvýší dodávky oceli o dvě až tři procenta.
Slabší poptávka po oceli se ale projevila na výsledku tržeb. Ty za první tři měsíce letošního roku klesly o 13 procent meziročně na 19,75 miliardy dolarů, zatímco trh čekal 20,5 miliardy dolarů.
Celosvětová spotřeba oceli letos podle ArcelorMittal stoupne o tři procenta. Firma předpokládá, že poptávka se zvýší ve všech regionech s výjimkou Evropy. se na celosvětové produkci oceli podílí šesti až sedmi procenty. Jeho součástí je i největší česká ocelárna Ostrava, která je významným zákazníkem uhelné společnosti NWR, jelikož odebírá více než třetinu produkce koksovatelného uhlí společnosti.
"Domníváme se, že utlumení produkce v Ostravě je jedním z hlavních rizik pro NWR. Společnost NWR zveřejní výsledky za 1Q13 tento čtvrtek, očekává se snížení výhledu produkce/tržeb za letošní rok," uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.
Akcie ArcelorMittal dnes na amsterdamské burze v první reakci na výsledky vylétly až o 6 procent výše na 10,42 EUR. Předvádějí tak nejsilnější rally od 14. září loňského roku. Pozitivně zapůsobilo také ujištění oceláře, že po březnovém oznámení plánu snížit náklady do roku 2015 o 3 miliardy dolarů nyní již nevidí důvod pro další výrazné navyšování plánu divestic.

Oceláře v Evropě dusí recese i regulace
Spotřeba oceli v Evropě loni podle ocelářské asociace Eurofer v důsledku hospodářské krize klesla téměř o deset procent. V letošním roce by měl pokles zpomalit na necelé procento a napřesrok by poptávka měla stoupnout o tři procenta. I tak by ale měla zůstat hluboko pod úrovní z období před začátkem krize. Evropský ocelářský průmysl navíc upozorňuje, že ho z Evropské unie vytlačuje nadměrná regulace a stoupající náklady. Poukazuje například na relativně vysoké ceny energie a radikální plány EU na snižování emisí. Ty podle ocelářů povedou pouze k tomu, že se zvýší emise mimo Evropskou unii.
ArcelorMittal byl ve svém dnešním prohlášení uvedl, že zatímco celosvětová poptávka po oceli podle firmy letos vzroste až o 3,5 procenta, evropská poptávka nejprve ještě musí klesnout na nové dno, než se odrazí do růstového trendu. Tento obrat ale největší ocelář světa čeká až v příštím roce.
Finanční ředitel Aditya Mittal následně uvedl, že firma v současnosti má v Evropě v provozu 16 z 21 hutí, které vlastní s tím, že zastaveny jsou provozy v Německu, Polsku a Rumunsku. Mittal dále uvedl, že v případě utlumené poptávky existuje prostor pro další uzavírání provozů ve východní Evropě. Zároveň ale vyjádřil spíš víru v obnovení provozu hutí ve východní Evropě.
ArcelorMittal v loňském roce hospodařil s nejhorším výsledkem od roku 2009 a firma uvedla, že musí restrukturalizovat, protože kvůli hospodářské recesi klesá poptávka. "Kdybychom na tento pokles nereagovali, pouze by to oslabilo náš podnik v Evropě, což by ohrozilo životaschopnost ostatních závodů," uvedla společnost v polovině února. ArcelorMittal plánuje uzavírání provozů v Belgii a již dříve omezil produkci ve Francii a Lucembursku.
Evropské komisi se ale podařilo přesvědčit generálního ředitele firmy, aby zatím počkal s plánovanou restrukturalizací v Evropě. Lakšmí Mittal slíbil, že s plánovaným propouštění a zavíráním provozů ve Francii a dalších zemích Evropské unie počká alespoň do června, kdy má Komise představit plán na oživení ocelářského průmyslu.
(Zdroj: Bloomberg, ArcelorMittal, ČTK)