Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky čekají plošné oslabení měn emerging markets

Banky čekají plošné oslabení měn emerging markets

04.06.2013 18:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nejhorší měsíc v letošním roce pro měny rozvíjejících se trhů nebyl jen dočasným jevem, ale začátkem jejich trvalejšího oslabování, domnívají se analytici bank ING, Société Générale a dalších. Přispět by k tomu měly spekulace o omezování stimulačních opatření amerického Fedu.

Nejhůře se v květnu v rámci 24 měn emerging markets sledovaných agenturou Bloomberg vedlo jihoafrickému randu, který vůči americkému dolaru oslabil o 11,3 %. Index měn rozvíjejících se ekonomik JPMorgan klesl o 3,3 %, nejvíc od května loňského roku, kdy odepsal 7 %. Jedině čínský jüan se v uplynulém měsíci dokázal vzepřít všeobecnému trendu a posílit o 0,5 %.

„Pro tyto měny se jedná o začátek trendu, který bude možná delší a silnější,“ tvrdí Tom Levinson, měnový stratég v londýnské pobočce nizozemské ING Groep. Předchozí posilování měn emerging markets podpořilo 2,5 bilionu USD, které americká centrální banka napumpovala do finančního systému ve snaze dostat ekonomiku z recese a nastartovat její oživení. Šéf Fedu Ben Bernanke v posledních týdnech naznačil, že kvantitativní uvolňování by mohlo být postupně omezováno, na což investoři reagují ústupem z rozvíjejících se zemí, obzvlášť těch s vyššími deficity a horšími růstovými vyhlídkami.

Květen byl pro rand nejhorším měsícem za téměř dva roky. Podle zveřejněných statistik jihoafrická ekonomika zpomalila na nejnižší tempo od recese v roce 2009 a zvýšila schodek zahraničního obchodu. Na měnu také doléhají neustálé demonstrace a stávky v platinových dolech a pokles cen komodit.

„Býčí trh je u konce,“ tvrdí o měnách rozvíjejících se ekonomik Kit Juckes ze Société Générale. Rand je podle něj prvním kamínkem, který odstartuje pád celého domina emerging markets. V uplynulém měsíci se nedařilo také brazilskému realu, který vůči dolaru oslabil o 6,4 %. Indická rupie se stala největším propadlíkem v rámci Asie, když oslabila o 5 %. Thajský baht ztratil 3,9 % hodnoty.

Turecká lira v květnu oslabila 4,6 % a vzhledem k probíhajícím protestům, které se rozšířily po celé zemi s požadavkem odstoupení premiéra Redžepa Erdogana, se dá počítat s dalším poklesem. Včera lira vůči dolaru propadla na 17měsíční minimum. Také Turecko v dubnu vykázalo větší než očekávaný schodek zahraničního obchodu. Centrální banka na horší výkonnost exportérů reagovala dvojím snížením úrokových sazeb.

Podle Juckese jsou dalšími kandidáty na oslabení mexické peso a thajský baht. „Minulá zkušenost nám říká, že výprodeje odstartované globálním měnovým utahováním jsou pěkně nevybíravé,“ dodává. Vyhlídky na konec stimulace v USA tlačí výnos amerických státních dluhopisů výš, což snižuje atraktivitu zahraničních dluhopisů, a tedy i poptávku po měnách, v nichž jsou tyto papíry denominované.

Po květnovém oslabení index JPMorgan Emerging Market Currencies ztratil polovinu ze 30% nárůstu, který zaznamenal v letech po vypuknutí finanční krize, na niž centrální banky po celém světě zareagovaly masivními injekcemi likvidity ve formě nákupů dluhopisů a dalších cenných papírů. Největší propad – o 0,75 % – index zaznamenal 23. května, den poté co Bernanke před americkými zákonodárci komentoval možnosti další stimulace. Oslabování měn doprovázel růst dluhopisových výnosů rozvíjejících se ekonomik.

„Měny emerging markets zůstanou pod těžkým prodejním tlakem nejméně tři měsíce,“ tvrdí Benoit Anne ze Société Générale. Podle něj chvíli potrvá, než se zlepší makroekonomické fundamenty a než se stabilizuje situace na americkém dluhopisovém trhu. 

 
(Zdroje: Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Nový výhled Goldman Sachs: Pevnější koruna, ne tak silné euro (+ investiční tipy)
17.05.2013 17:56
Viditelně slabší eurodolar proti předchozímu výhledu čekají analytici ...
Rovnice zabiják a „nebudou-li rozpočtové deficity, nebudou zisky“
27.05.2013 18:02
Nevím, zda tomu tak je i v jiných oborech, ale v ekonomii existuje urč...
Pimco: ECB bude muset šlápnout na plyn
28.05.2013 7:56
Fed, Bank of Japan i Bank of England provádějí intenzivní nákupy aktiv...
Přichází nová éra dolaru?
29.05.2013 18:23
Z hlediska posledních desetiletí je americký dolar na sestupu. Známky...
Klíčové zasedání ECB se blíží. Jaké trumfy skrývá Draghi? Dokáže naplnit vysoká očekávání?
04.06.2013 14:05
Ve čtvrtek nás čeká další klíčové zasedání Evropské centrální banky, k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data