Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: ECB bude muset šlápnout na plyn

Pimco: ECB bude muset šlápnout na plyn

28.05.2013 7:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Fed, Bank of Japan i Bank of England provádějí intenzivní nákupy aktiv. ECB je ve srovnání s nimi pasivní. Přišla sice s programem podpory financování, z rozvah investorů na sebe ale vzala mnohem méně rizika než Fed. Učinila tak méně pro rychlejší oddlužení bank, zvýšení jejich kapitálu a tudíž i ochoty zvýšit objem poskytovaných úvěrů. Investoři by ale neměli extrapolovat tuto situaci automaticky do budoucna. Slabý ekonomický výhled, kterému eurozóna čelí, znamená, že aktivita ECB by měla vzrůst. Podle současných očekávání se eurozóna vrátí na trendový růst až na konci roku 2014. Současná data navíc naznačují, že i pro splnění tohoto očekávání je třeba podpořit důvěru. Podle ECB pomohou růstu exporty a domácí poptávka posílená její monetární politikou. Není ale jasné, jak by k tomu mělo dojít, protože monetární přenosové mechanismy jsou stále nefunkční. Ukazuje to například výše sazeb u úvěrů pro menší firmy.

S nízkým růstem roste i riziko, že dojde k podstřelení inflačního cíle ECB, který leží mírně pod 2 %. Makroekonomická data tak ukazují, že ECB by mohla začít s agresivnějším využíváním své rozvahy. Pravděpodobné je další snížení sazeb, to ale samo o sobě nebude představovat monetární stimulaci. Problémem je fragmentace přenosových mechanismů. Draghi uvádí, že částečně jde o odraz problémů, které ECB není schopna řešit. Část z nich ale řešit může. Draghi si je vědom toho, že úvěry jsou v některých částech Evropy drahé, protože tamní banky kupují vládní dluhopisy s vysokým výnosem či poskytují půjčky, které mají sazby ještě mnohem výš, než jsou výnosy vládních dluhopisů. Banky z jiných zemí tuto situaci nyní nekorigují. ECB by to mohla řešit přímou intervencí, která by výnosy vládních dluhopisů snížila. Klíčovým problémem je zde to, že v takovém případě by docházelo skrytou formou ke sdílení dluhů zemí eurozóny. Německo by se tak jako největší akcionář ECB stalo jedním z největších věřitelů periferie. Ohrožena by tím byla i nezávislost ECB.

Druhým řešením by mohlo být snížení nákladu financování bank. ECB se v této souvislosti snaží o podporu fungujícího trhu s ABS (asset-backed securities, tedy dluhové cenné papíry, jejichž výnosy jsou zajištěny hotovostními toky z daných podkladových aktiv). Rychlého pokroku v této oblasti se ale nedočkáme. Neměli bychom tak být překvapeni, pokud ECB změní kurz a začne nakupovat aktiva typu dluhopisů bank, či umožní jednotlivým centrálním bankám podporu domácího bankovního sektoru. Detaily jsou důležité, platí ale, že dobře navržený program odkupu aktiv musí snížit náklady půjček v zemích, které jsou krizí nejvíce postiženy. Přímého snížení nákladu půjček by mohlo být dosaženo nákupem úvěrů soukromého sektoru. Pozitivně by se takový krok projevil i na finančním zdraví bank, které by mimo jiné mohly dále snižovat své zadlužení.

Draghi zmínil možnost snížení depozitních sazeb ECB, které by se projevilo pravděpodobně tím, že krátkodobé tržní sazby by klesly do záporu. Globální investoři by tak za držení eur platili v podstatě poplatek. To by se projevilo oslabením eura a odpovídající stimulací ekonomiky eurozóny. Bylo by ale překvapivé, kdyby měl takový krok dopad na nefunkční přenosový mechanismus na periferii. Negativní sazby by mohly mít i nezamýšlené důsledky na peněžní trhy, pojišťovny, banky, apod. Velký efekt by pravděpodobně nemělo ani významnější rozšíření repo operací, protože riziko spojené s likviditou je v současné době relativně nízké.

Složitost programů nákupu aktiv znamená, že návrh nových nestandardních kroků ECB ještě určitou dobu potrvá. Jestliže ovšem nedojde ke zlepšení podnikatelské důvěry, poroste pravděpodobnost, že ECB podnikne další stimulační kroky. Největší efektivitu by měl program, který by bankám umožnil rychlejší oddlužení a který by jim jednoduchým způsobem snížil náklad financování. Politické překážky, kterým ECB čelí, ale zároveň zvyšují pravděpodobnost toho, že její reakce bude opět příliš pomalá a ne úplně dostatečná.

Zdroj: Pimco


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data