Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek hodlá odpustit postiženým povodněmi platbu daně z příjmu

Kalousek hodlá odpustit postiženým povodněmi platbu daně z příjmu

06.06.2013 14:27, aktualizováno: 6.6. 15:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Fyzické i právnické osoby, kterých se dotkly letošní záplavy, nebudou muset vůbec či z části platit daň z příjmu. Vláda navíc do odvolání zrušila povinnost podnikatelů zasažených povodněmi platit zálohy na daň z příjmu.

"Všem těm, kteří byli postiženi povodněmi, nějakým způsobem odpustím nejenom příslušenství, ale odpustím i daň," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek. Má podle svých slov v úmyslu využít všech svých pravomocí, aby ulehčil podnikatelům postiženým povodněmi. Na detailech nyní pracuje jeho ministerstvo, které podrobnosti hodlá zveřejnit v úterý na tiskové konferenci.

Úřad vlády dnes také oznámil, že v rámci vládní pomoci podnikatelům, které zasáhla povodeň, bude odložena povinnost zaplatit do 15. června letošního roku doplatky na daň z příjmu za rok 2012. „Zároveň se od 30. června do odvolání ruší povinnost platit zálohy na daň z příjmu na rok 2013 bez rizika sankcí a penále,“ dodal úřad vlády s tím, že potřebné informace budou brzy uvolněny prostřednictvím Ministerstva financí ČR.

Podle Kalouska ale úřad vlády informoval veřejnost zmateně; pravomoc odpouštět daně má ze zákona ministr financí. Pokud je odpuštěna daň jako taková, je podle něj "irelevantní" diskuse o odpouštění plateb záloh a případného penále. "Úřad vlády to zveřejnil jistě v dobré vůli, ale nepřesně," podotkl ministr.

Na nalezení spravedlivého způsobu, jak daň odpustit, budou podle ministra ještě pracovat jeho podřízení. Detaily chce MF oznámit v úterý dopoledne na tiskové konferenci. "Jistě chápete, že je rozdíl mezi provozovnou, která byla zaplavena zcela, a provozovnou, kde bylo zaplaveno jen deset procent a jinak funguje. Ještě na tom musíme pracovat," vysvětlil Kalousek pro ČTK.

 
Postiženým může být ulehčeno i v jiných daňových otázkách. Česká finanční správa například už ve středu oznámila, že v případě nutnosti prodlouží postiženým povodní lhůtu k podání daňového přiznání a může posečkat s výběrem daně z příjmu. Firmy i fyzické osoby postižené povodněmi budou osvobozeny od správních poplatků souvisejících s daňovým řízením. Finanční správa také oznámila, že obce mohou při řešení záplav vydat vyhlášku, kterou zcela nebo částečně osvobodí postižené od povinnosti platit daň z nemovitosti, a to až na pět let. 

Premiér Nečas již včera zmínil, že vláda příští týden poskytne výhodné úvěry pro podnikatele postižené záplavami.„Chceme příští týden přijmout opatření, které umožní cestou Českomoravské záruční a rozvojové banky dát těm, kteří byli postiženi, překlenovací úvěry garantované státem s výhodným úročením, aby mohli svojí výrobu a činnost obnovit,“ uvedl včera premiér.
 
Velká voda tento týden zpustošila části povodí Vltavy a Labe. Hladiny řek v ČR nyní už většinou klesají, Labe v Ústí a Děčíně již dosáhlo vrcholu na úrovni téměř 11 metrů. Snížil se počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni, stav extrémního ohrožení trvá už jen na Kamenici ve Hřensku.

Vláda už na počátku povodně rozhodla o uvolnění 300 milionů korun pro starosty a samosprávy na první platby spojené protipovodňovými opatřeními. Premiér Nečas následně oznámil, že by na odstranění škod po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun. Z toho čtyři miliardy korun jsou podle něj připraveny v letošním státním rozpočtu a 1,3 miliardy půjde z fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic.

Vláda chce také dosáhnout na prostředky z evropského Fondu solidarity, žádat o ně hodlá společně s Německem a Rakouskem, které velká voda také zasáhla. Podmínkou je ale přesné vyčíslení škod, na němž se podle premiéra Nečas teprve začíná pracovat.

(Zdroj: ČTK, Vláda ČR)


Čtěte více:

ČR zasáhly povodně. Hladiny řek klesají, Vltava kulminovat teprve bude
03.06.2013 8:27
Českou republiku zasáhly rozsáhlé povodně, vláda na nedělním mimořádné...
Evropská unie slíbila peníze zemím postiženým povodněmi. Škody v ČR nejspíš rok 2002 nepřekonají
03.06.2013 16:08
Evropská unie je připravena pomoci České republice, Německu a Rakousku...
Nečas: Stát dá na škody po povodních 5,3 miliardy
04.06.2013 14:24
Na odstranění škod po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 mil...

Váš názor
 • Prej se bude stěhovat i zvěřinec na Malé Straně, a to do Valdic ... :D
  07.06.2013 9:52

  Prej se bude stěhovat i zvěřinec na Malé Straně, a to do Valdic ... :D
  king
  • Re: Prej se bude stěhovat i zvěřinec na Malé Straně, a to do Valdic ... :D
   07.06.2013 10:25

   Ještě po nich zůstane problém - kdo po nich ten trus bude uklízet :-)
   Jesse
 • související diskuse
  07.06.2013 9:51

  http://ekonomika.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A130606_114849_ekonomika_fih http://hn.ihned.cz/c1-60023980-zatopene-firmy-odklad-pojisteni-a-nizsi-dane
  king
 • slyšel jsem, že odpustí Daně
  06.06.2013 16:25

  proč taky neodpustí i Martině, Janě a Miluně. Všechny jsou to stejné šlapky.
  oradapoisson
  • Re: slyšel jsem, že odpustí Daně
   06.06.2013 16:33

   To mi připomíná vtip: V kanceláři povídá paní Květa své nové kolegyni: Pamatuješ se ještě, jak jsem ti minulý týden říkala, že tady všichni milujeme našeho šéfa? No jasně pamatuju. No tak dneska jseš na řadě ty ...
   king
 • zájemci odpuštění daně
  06.06.2013 15:52

  ČEZ - utrpěli strašně velké ztráty. Hotely - prudce spadly tržby. Teplárny - škody na rozvodech a majetku. ČD - zničené koleje a budovy. Lesy ČR - kalamitní stav, škody "vyčíslené" v miliardách ... atd atd atd... Kromě dotací další úlevy. Volby se blíží, Kalousek příští rok rád vyfasuje od těchto "sponzorů" tučné všimné. To se přece vyplatí. Ševci, klempíři, zedníci, dopravci... ti se postarají o sebe, jsou na to zvyklí.
  Jesse
 • sPROSTĚ VYUŽÍVAJ POTOPNĚ V PŘEDVOLEBNÍ KAMPANI ... NA 1. POHLED TO V MÉDIÍCH DOBŘE VYPADÁ ... BLBCŮ JE VŽDYCKY VĚTŠINA ...
  06.06.2013 15:44

  sPROSTĚ VYUŽÍVAJ POTOPNĚ V PŘEDVOLEBNÍ KAMPANI ... NA 1. POHLED TO V MÉDIÍCH DOBŘE VYPADÁ ... BLBCŮ JE VŽDYCKY VĚTŠINA ...
  king
 • VM
  06.06.2013 15:11

  Taxi vem - jedna skupina "postižených povodní" bude osvobozena od daně z příjmu a tisíce jiných lidí budou muset platit daně za vytopené (zničené) nemovitostí (a další daně) jen proto, že jsou zaměstnanci, nebo mají jiné příjmy... a to nejsem žádná socka, abych se zastával nepodnikatelů. Už vidím, jak udělí Kalousek výjimku např. tlustému hoteliérovi, který utrpí škodu tím, že šel s tržbami dolů kvůli povodním... Je to hajzl, tečka.
  Jesse
 • VTIP já bych ho raději kopla do p... Litujeme paní – to je 1. cena
  06.06.2013 15:01

  Zvoní telefon a zvedne ho ženská. „Mladá paní, byla jste vylosována a vyhrála jste 2. cenu.“ „A co to je?“ „Můžete si potřást rukou s ministrem Kalouskem.“ „No, ale já bych ho raději kopla do p...“ „Litujeme paní – to je 1. cena.“
  king
 • hoďte na něj síť
  06.06.2013 14:53

  To je bezkonkurenční d..... Opět zavádí nesystémové kroky. Postiženi jsou i ti, kteří nejsou plátci DPH, ale platí spotřební daně... Odpustí i těm slevu na nákupech? Bože to je hňup. Nemůže někdo na toho kokota uvalit kletbu?
  Jesse
  • Jesse
   06.06.2013 14:58

   Nějak se Ti to mastí. Řež je o daních z příjmu, ne o spotřební dani či DPH při nákupu.
   Velkamedvědice
   • Re: Jesse
    06.06.2013 15:01

    No a co? není to snad výjimka? To bude pořád stejný zmatek... prostě nechápu, že může tento ekonomický amatér dělat rovnou ministra financí, když by ho nikde nevzali ani jako účetního !!! Tohle rozhodnutí je prostě diletantizmus na úrovni komunistických ministrů Gottwaldovy vlády.
    Jesse
    • Ale je to přeci EKONOMICKÝ VÝHODNÉ:
     06.06.2013 15:08

     Ten kdo kvuli povodním nic nevidělá tak přeci stejně žádné daně platit nebude!
     .Petr.
    •  
     06.06.2013 15:07

     mluvčí ministerstva financí se přetahuje s mluvčím vlády
     mša
     •  
      06.06.2013 15:14

      máš link, nebo tak něco? Musím to sledovat :-)
      Jesse
 • JSEM POSTIŽEN DEBILITOU KRAĎOUSKŮ S DEFICITEM *Q! POTŘEBUJI ODPUSTIT BERNĚ!
  06.06.2013 14:53

  JSEM POSTIŽEN DEBILITOU KRAĎOUSKŮ S DEFICITEM *Q! POTŘEBUJI ODPUSTIT BERNĚ!
  king
 • Hmm
  06.06.2013 14:46

  Ale postiženi jsou i ti co zdánlivě povodeň nezasáhla... . Třeba tržby v mnohých oborech mohou přesáhnout i škodu zpusobenou záplavou.
  .Petr.
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board