Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Stát dá na škody po povodních 5,3 miliardy

Nečas: Stát dá na škody po povodních 5,3 miliardy

4.6.2013 14:24, aktualizováno: 4.6. 16:51
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Na odstranění škod po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun, oznámil premiér Petr Nečas (ODS). Z toho čtyři miliardy korun jsou podle něj připraveny v letošním státním rozpočtu a 1,3 miliardy půjde z fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic. Nečas to dnes uvedl při prohlídce poničených středočeských Zálezlic na Mělnicku, kde se protrhla rozestavěná hráz a obyvatelé museli být evakuováni.

"Chci jednoznačně říci, že stát je připraven pomoci. Okamžitě jsou vyhrazené finanční prostředky ve výši 300 milionů korun a další prostředky nabídneme obcím i v následujícím období. Již nyní na odstraňování povodňových škod a na rekonstrukci území máme v rozpočtu připraveno zhruba čtyři miliardy korun," uvedl dnes premiér Nečas.

Ministerský předseda počítá také s tím, že vláda bude žádat o příspěvek z evropského Fondu solidarity, který je určen na zmírnění škod po přírodních pohromách. Částku vláda upřesní poté, co bude jasnější výše škod. Fond solidarity vznikl v roce 2002 po ničivých záplavách, které tehdy postihly střední Evropu, včetně České republiky. Evropská unie dala najevo, že je připravena ČR, Německu a Rakousku pomoci.

V sedmi českých krajích platí kvůli velké vodě stav nouze. Vláda už oznámila, že na akutní pomoc obce dostanou 300 milionů korun. "Další finanční prostředky nabídneme obcím i v následujícím období. My již nyní na odstraňování škod a na rekonstrukci území máme připraveno zhruba čtyři miliardy korun ještě v letošním rozpočtu s tím, že v rozpočtu státního fondu dopravní infrastruktury je připraveno 1,3 miliardy korun," uvedl Nečas. Opraveny by tak podle něj měly být silnice 1., 2. a 3. třídy a také poničené železniční tratě.

Nečas zmínil také, že lidé, které živel připravil o majetek, mají nárok na pomoc ve výši až na patnáctinásobku životního minima. Maximálně se podle premiéra jedná o 51 tisíc korun.

Pozornost je v tuto chvíli věnována také aktuální situaci na Vltavě a Labi pod Prahou. Povodí Vltavy postupně snižuje na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu, informovalo dnes odpoledne ministerstvo zemědělství (MZe). Již po poledni byl odtok snížen o 100 metrů krychlových za sekundu. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem a další města na Labi.

Vltava v Praze podle vodohospodářů již kulminovala dnes brzy ráno. Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11,5 metru, to je zhruba o 40 centimetrů méně než v roce 2002. Kulminace Labe v Mělníku se očekává v 18:00, hladina by neměla přesáhnout 950 centimetrů. Hráze, jejichž mezní hodnota je 955 centimetrů, zatím drží a pracuje se na jejich zpevnění.

(Zdroj: Vláda ČR, ČTK)


Čtěte více:

Vltava v Praze kulminovala, Labe vrchol teprve čeká. Vláda uvolnila 300 mil. Kč a jedná s EU
4.6.2013 8:39
Vltava v Praze podle vodohospodářů již kulminovala, v 06:00 dosáhl prů...
ČEZ kvůli povodním vyhlásil ve čtyřech okresech stav nouze. Tisíce domácností zůstávají bez proudu
4.6.2013 14:43
Energetická společnost ČEZ (563,1 CZK, 1,28%) vyhlásila kvůli povodním...

Váš názor
  •  
    4.6.2013 15:09

    PROČ HOMO SAPIENS VŽDYCKY LEPÍ ZÁPLATY,MÍSTO ABY SI CHRÁNIL KALHOTY
    BOB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data