Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo s Francií táhly v dubnu průmysl eurozóny vzhůru

Německo s Francií táhly v dubnu průmysl eurozóny vzhůru

12.6.2013 11:11, aktualizováno: 12.6. 11:45
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

 Průmyslová výroba v eurozóně se za duben zvýšila o 0,4 procenta. Jde o pozitivní překvapení, konsensus byl nastaven na stagnaci a ještě před pár dny trh čekal mírný pokles sektoru. V březnu průmyslová výroba stoupla o 0,9 procenta - toto číslo bylo revidováno nepatrně dolů.

Za dubnovým růstem stojí hlavně lepší výkon německého, ale i francouzského průmyslu. V Německu se výroba zvedla podle dat Eurostatu o 1,2 procenta, tažena investičním zbožím a zbožím běžné spotřeby. Francouzská průmyslová výroba stoupla o 2,3 procenta po předchozím poklesu. Zde byla podporou hlavně produkce aut a potravin.

Z dalších zemí průmysl v dubnu výrazně rostl už jenom v Irsku (3,0 procenta). Řada zemí naopak registruje značný poklesl výroby. V jejich čele stojí Finsko (-5,1 procenta), dále je to Nizozemsko (-4,3 procenta) nebo Estonsko (-3,3 procenta). Vedle těchto menších severních zemí byla brzdou i jižní periferie. V Portugalsku průmyslová produkce klesla o 3,6 procenta, v Itálii o 0,3 procenta, ve Španělsku o 0,9 procenta a v Řecku o 0,2 procenta.

Při pohledu na základní typy produkce vyčnívá jako hlavní tahoun výroba kapitálového zboží, která v dubnu stoupla o 2,7 procenta a po předchozích dvou měsících tak dál zrychlila. Pozitivní příspěvek přišel také ze strany výroby zboží běžné spotřeby, jež vzrostla o 0,7 procenta. Produkce zboží dlouhodobé spotřeby se snížila o 2,7 procenta a výroba meziproduktů stagnovala.

V meziročním srovnání byla průmyslová výroba v eurozóně v dubnu o 0,6 procenta nižší a rovněž tedy překonala tržní odhad nastavený na -1,2 procenta. Dynamika výroby se znatelněji zlepšuje, ačkoli se to týká až posledních dvou měsíců (březen, duben). Průzkumy mezi nákupními manažery pak ukazují, že pokles sektoru by se v druhém kvartále měl dál zmírňovat směrem ke stabilizaci. Data tedy vysílají další signál centrální bance, že může přinejmenším vyčkat s novou podporou ekonomice. Pro přehled ještě uveďme, že průmysl v celé EU meziměsíčně stoupl o 0,3 procenta, meziročně pak klesl o 0,8 procenta.


Váš názor
  • no to by mě
    12.6.2013 11:15

    teda zajímalo kdo ty čísla vytahuje z rukávu,hahahh,vyšší spotřební zboží,manipulace v přímém přenosu,se běžte podívat do těch zasraných nákupních center,jak to tam zeje prázdnotou
    ppp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data