Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Filadelfie lepší než New York - průmyslová aktivita i objednávky se zlepšují

Filadelfie lepší než New York - průmyslová aktivita i objednávky se zlepšují

20.06.2013 16:14, aktualizováno: 20.6. 16:42
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index průmyslové aktivity publikovaný filadelfským Fedem v červnu stoupá na 12,5 bodu z květnových -5,2 bodu. Výrazně tak překonává odhad tržní odhad, který byl nastaven jen na mírné zlepšení na -2 body. Červnová hodnota je nejvyšší za více než dva roky. Značný posun do kladných hodnot jsme viděli nedávno u obdobného indexu z New Yorku. Filadelfský průzkum však vyznívá lépe hlavně díky dalším detailům.

Zlepšení se neomezuje pouze na hlavní index, ale výrazné je také u nových objednávek či dodávek. Vidíme zde růst příslušných indexů na 16,6 z -7,9, respektive na 4,1 z -8,5 bodu. Pokles zásob a prodloužení času dodání jsou vzhledem k rostoucím dodávkám také příznivé. Firmy v červnu uvádějí většinou růst cen vstupů, ale zároveň také zvýšení cen své produkce. Relativně špatná zůstává situace v oblasti zaměstnanosti. Průmyslové podniky z filadelfské oblasti opět hlásí převážně snižování počtu zaměstnanců, i když výsledný index -5,4 bodu je lepší než -8,7 bodu v květnu. Délka pracovní doby se v průměru příliš neměnila.

Indexy sledující očekávání pro následujících šest měsíců ukazují na nárůst optimismu. Index očekávané aktivity mírně stoupl na 33,7, ale k výraznějšímu zlepšení došlo u očekávaných nových zakázek (41,5 bodu) i očekávané zaměstnanosti (27,3 bodu). Firmy předpokládající zvýšení produkce v půlročním horizontu by tak učinily z většiny právě nabíráním zaměstnanců nebo prodlužováním pracovní doby, namísto zvyšováním produktivity.

Data z Filadelfie vylepšují obrázek o vývoji amerického průmyslu na konci druhého kvartálu. Stále neukazují na silné oživení, ale mělo by to být lepší než 0,1 procenta v květnu. Dosavadní informace také naznačují, že by se index nákupních manažerů ISM postihující situaci v celé zemi měl po květnovém zaváhání vrátit nad 50 bodů, zhruba na úroveň 53 bodů. Dnešní čísla pomáhají dolaru zvýraznit své zisky proti euru i jenu, pro riziková aktiva jde ale za současné situace o špatnou zprávu, akcie pokračují dolů.

000 obr


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  
16:47Analytický radar: Patria představuje Watchlist - investiční inspirace z hledáčku analytiků
16:22Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 95,60 Kč na akcii
15:55Portfolio 60/40: Akcie naceněny na revoluci, dluhopisy na „byznys jako obvykle“?
15:28Nové stroje od ASML jsou moc drahé, tvrdí TSMC a odkládá jejich nasazení
13:48Vedení ČEZ navrhlo vyčlenění nové dceřiné firmy, jde o první krok k zestátnění
13:13ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Valná hromada společnosti ČEZ
13:03SK Hynix prudce zvýšila zisk díky pamětím pro AI. Trh ale váhá, jak dlouho boom vydrží  
12:19Akcie ServiceNow po výsledcích prudce oslabily, firemní zakázky se kvůli válce na Blízkém východě zpozdily
11:57Evropě se nedaří navázat na americký růst. Podceňuje trh íránský problém?  
11:13Tesla nad odhady trhu, investory však znepokojují rostoucí kapitálové výdaje  
10:58Nokia překvapila silným ziskem, boduje díky AI a sázce na restrukturalizaci
10:34Prodej aut v EU v březnu vzrostl o 12,5 procenta, daří se BYD i Tesle
10:17Výhled na výsledky Monety: Hypotéky a poplatky táhnou, tlak na riziko roste  
10:13UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2025
9:21CSG získala další zakázku na munici za téměř 250 milionů eur
8:56Rozbřesk: ČNB nemusí zvyšovat úrokové sazby. Prozatím
8:44České dividendy v centru pozornosti, příměří uklidňuje trhy a Tesla zvyšuje investice do AI a robotiky  
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university