Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Newyorský index průmyslové aktivity se nečekaně zlepšil, tentokrát včetně detailů

Newyorský index průmyslové aktivity se nečekaně zlepšil, tentokrát včetně detailů

15.07.2013 14:51, aktualizováno: 15.7. 15:56
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Empire State index vycházející z průzkumu mezi průmyslovými podniky v New Yorku ukázal na další zlepšení aktivity. V červenci stoupl na 9,46 bodu, zatímco se naopak čekal pokles na 5 bodů z 7,84 v minulém měsíci. Dostává se tak nejvýš od února. Tento index překonal odhady i minule, ovšem tehdy značně zklamaly detaily ukazující situaci v jednotlivých sledovaných oblastech. V červenci se to ale neopakuje. Vedle zvýšení hlavního indexu tak sledujeme i růst nových objednávek, dodávek a zaměstnanosti.

Nové zakázky se podle průzkum zlepšily, když se příslušný dílčí index vyhoupl do plusu na 3,77 z -6,69 bodu. Ještě výraznější změnu k lepšímu sledujeme u indexu dodávek, který stoupl na 8,96 z -11,77 bodu. Celkové zhoršení naopak firmy hlásí v cenové oblasti - sice poklesl index cen vstupů, ale ještě více se snížil index prodejních cen produkce. Index zaměstnanosti se pak vrátil z nuly do kladných hodnot, na 3,26 bodu a spolu s ním průzkum ukazuje na pomalejší zkracování týdenní pracovní doby.


000 obr1

Také průzkum očekávání dopadl lépe než minulý měsíc, když se značně zlepšilo hodnocení celkových podmínek a také očekávání nových objednávek, dodávek nebo kapitálových výdajů. U očekávané zaměstnanosti je změna mírně k horšímu, index se drží těsně nad nulou.

Data z newyorského průzkumu notně vylepšují dojem z předchozího, červnového průzkumu, pokažený překvapivými propady dílčích indexů. Ten byl zřejmě vyvolán pouze přechodnými vlivy. První červencová indikace pro výkon průmyslu je naopak příznivá. Stejně tak byly slibné i oddělené statistiky nových objednávek a zatím to tedy vypadá, že by se americký průmysl mohl kolem pololetí konečně odrazit znatelně vzhůru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data