Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Operátoři se hrozí zrušení roamingových poplatků. Virtuální konkurence je prý může zlikvidovat

Operátoři se hrozí zrušení roamingových poplatků. Virtuální konkurence je prý může zlikvidovat

22.07.2013 11:06
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Snahy evropské komisařky Neelie Kroesové o vytvoření skutečného jednotného telekomunikačního trhu v EU nabraly tak radikální směr, že by jejich úplná realizace mohla existenčně ohrozit celé odvětví. To alespoň tvrdí zavedení telekomunikační operátoři, kteří ještě před půl rokem na adresu eurokomisařky zodpovědné za evropskou digitální agendu nešetřili chválou. Nyní její plány podrobují tvrdé kritice.

V centru pozornosti je snaha o kompletní zrušení poplatků za volání do zahraničí – roaming. Ten se podle odhadů na celkových příjmech operátorů podílí zhruba 5 % a přináší značnou podporu maržím, jinak sráženým konkurenčním či regulačním tlakem. Telekomy tvrdí, že je ušlé příjmy z poplatků připraví o zdroje pro investice. „V rámci jednoho opatření regulátor vymaže naše roční výdaje na regionální infrastrukturu,“ uvedl nejmenovaný manažer deníku Financial Times.

Druhá a daleko závažnější obava se týká tzv. arbitráže – vstupu virtuálních operátorů na zahraniční trhy a nabízení levnějších služeb. Umožnilo by jim to plánované snížení velkoobchodních roamingových sazeb, které operátoři platí konkurenčním telekomunikačním firmám za využívání jejich sítí. V mnohých zemích by se tak mohlo rozpoutat další kolo cenových válek s potenciálně destruktivním efektem na rozvahy zavedených operátorů.

„Tahle sada návrhů by znamenala překročení Rubikonu,“ tvrdí další zdroj z oboru s tím, že škody na roamingových poplatcích by bledly v porovnání s efektem na domácí tržby. Před podstatným poklesem tržeb z poskytování bezdrátových služeb v evropských telekomunikacích minulý týden varoval analytik společnosti Bernstein Robin Bienenstock, opět s odkazem na potenciál pro dravé virtuály expandující z jedné země do druhé.

Virtuální operátoři, označovaní zkratkou MVNO, se od klasických liší tím, že nemají lincenci, ani infrastrukturu, zato ale mají přímý vztah ke koncovému zákazníkovi. Poskytují zákaznické služby, vyúčtování, provozní a technické informace pro uživatele a nastavení koncových zařízení. Obvykle provádí marketing a prodej koncovým zákazníkům. Vydávají vlastní SIM karty, disponují vlastním kódem mobilní sítě (MNC) a vlastní roamingovou smlouvu. V Česku takto působí například Tesco Mobile, BleskMobil, U:fon a víc než desítka dalších.

Nižší poplatky by prospěly zákazníkům, což rok před volbami do Evropského parlamentu, který bude potvrzovat složení Evropské komise, není ze strany eurokomisařky hloupý tah. Telekomy však varují, že další tlak na jejich tržby znemožní investice do nové infrastruktury, zejména do superrychlé sítě čtvrté generace.

Výkonní ředitelé největších evropských firem v oboru se dnes s Kroesovou sejdou a pokusí se ji přesvědčit o zmírnění navrhované legislativy. Podle zdrojů z bruselských koridorů jsou šance na změnu trendu rušení roamingových poplatků nulové. Výhrady operátorů by ale při dolaďování směrnic mohly být vzaty v úvahu.

„Naším cílem je skoncovat s roamingem, aniž by se z arbitráže stal udržitelný obchodní model a aniž bychom podkopali investiční aktivitu. Uznáváme, že arbitrážní podnikání by mělo na odvětví ničivý efekt a nebylo by v zájmu zákazníků, uvedl mluvčí eurokomisařky.

Prozatím se výše roamingových poplatků řídí omezeními schválenými loni. Maloobchodní cena minuty hovoru v roamingu je omezena na 29 eurocentů; megabajt dat na 70 eurocentů. Platnost dalšího snižování je nyní rozvržena do roku 2017.

Mnozí operátoři však nabízejí výhodnější roamingové balíčky. Od července 2014 má být kromě toho umožněno kupovat roamingové balíčky od cizích operátorů. Kroesová by nový balík opatření ráda parlamentu předložila nejpozději kolem příštích Velikonoc. Nyní dohodnutá pravidla by navrhovaný balík patrně z větší části zcela nahradil.

Kroesové iniciativa se zpočátku setkala s pozitivním přijetím. Operátoři doufali, že jim nový legislativní rámec umožní snáze působit na větším počtu trhů. Někteří se dokonce domnívali, že regulace bude zmírněna, což uvolní prostor pro konsolidaci v odvětví. Větší zájem o akcie telekomů začali projevovat i investoři.

Jenže od doby, kdy se na veřejnost dostala konkrétní podoba navrhované legislativy, se vztahy mezi operátory a eurokomisařkou značně zhoršily. Kroesová prý nesplnila původní sliby. Úředníci v Bruselu zase tvrdí, že se operátoři snaží špatné provozní výkony svést na regulátory. Připouští, že odstranění roamingových poplatků znevýhodní velké zavedené telekomy, avšak zároveň nabídne příležitost firmám mimo odvětví, které budou chtít využít panevropského digitálního trhu. Také se prý dá předpokládat, že po zlevnění přeshraničních hovorů budou lidé volat víc, což by mělo částečně vykompenzovat pokles cen. 

 
(Zdroje: FT, MobilMania, Euractiv)


Čtěte více:

Regulační posedlost zadusí evropské telekomy i inovace, zní od šéfů
28.02.2013 17:58
Evropa se v posledních zhruba 15 letech v telekomunikacích vydala cest...
EU chce vyšetřovat čínské dodavatele sítí pro TELCO. Sektoru v Evropě pomůže, nebo jej poškodí?
15.05.2013 15:57
Evropská komise (EK) je připravena vyšetřovat možné protitržní praktik...
Maďarsko opět uvalí vyšší daně na banky i telekomunikace. Je to návykové…
18.06.2013 18:12
Maďarská vláda před parlamentními volbami v příštím roce řeší, jak zap...
Brusel podezřívá telekomy, včetně Telefóniky, ze zneužívání pozice na trhu
11.07.2013 12:29
Evropská komise v úterý uskutečnila razie v několika telekomunikačních...

Váš názor
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data