Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína chce podpořit růst ekonomiky: uleví malým firmám od daní a podpoří export

Čína chce podpořit růst ekonomiky: uleví malým firmám od daní a podpoří export

24.07.2013 14:08, aktualizováno: 24.7. 14:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Peking v rámci snahy o podporu růstu největší ekonomiky světa sníží daňové zatížení malých podniků a zavede nová opatření na pomoc exportérům. Informoval o tom dnes čínský státní rozhlas s odvoláním na rozhodnutí vlády, v jejímž čele stojí předseda čínské vlády Li Kche-čchiang.

Daňové úlevy, které zahrnují selektivní zrušení daně z přidané hodnoty, se budou týkat více než šesti milionů podniků s měsíčními tržbami do 20.000 jüanů. Takovéto podniky v Číně zaměstnávají desítky milionů lidí. Účinnost této daňové úlevy byla podle informací agentury Bloomberg stanovena od 1. srpna letošního roku.

Vláda hodlá rovněž zajistit, aby čínské banky poskytovaly větší podporu exportním podnikům. Plánuje také zjednodušit celní procedury, snížit administrativní poplatky a zavést nulová cla pro exportéry v sektoru služeb. Již minulý týden Čína ohlásila kroky vedoucí k liberalizaci úvěrového trhu, když zrušila omezení spodní hranici pro úrokové sazby, za které domácí banky poskytují úvěry.

Čínská média již včera uvedla, že vláda je odhodlána zajistit, aby hospodářský růst Číny neklesl pod sedm procent. Obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky posílila dnešní zpráva, podle které se aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červenci dostala na nejnižší úroveň za téměř rok.

Oficiálním cílem vlády pro letošní rok je dosáhnout růstu HDP o 7,5 procenta. To je sice na světové poměry působivá expanze, pro Čínu by to ale znamenalo nejpomalejší tempo za posledních 23 let. Loni hrubý domácí produkt Číny vzrostl o 7,8 procenta, což bylo nejméně od roku 1999.

Peking naznačil, že je ochoten tolerovat určité zpomalení hospodářského růstu vzhledem ke snaze snížit závislost čínské ekonomiky na exportu a posílit význam domácí poptávky. Pokles růstu pod sedm procent však podle státní agentury Nová Čína pro vládu "není přijatelný".

Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 7,5 procenta ze 7,7 procenta v předchozích třech měsících. Slabý růst v Číně může mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světové ekonomiky a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters, The Economic Times)


Čtěte více:

Ústup od stimulace i v Číně? Centrální banka soudí, že banky mají peněz dost. Šanghaj padá na 4,5leté dno
24.06.2013 9:39
Akciové trhy obávající se omezení podpory světové ekonomiky ze strany ...
Čína ohlásila kroky k liberalizaci úvěrového trhu
19.07.2013 14:13
Čínská centrální banka zruší spodní hranici pro úrokové sazby, za kte...
Roach: Čína má strategii a odhodlání. Spojené státy nemají ani jedno.
19.07.2013 18:35
Spojené státy jsou stále fixovány na starou Čínu, ta už je ale minulos...
Čínská ekonomika letos přidá nejméně 7 %, jinak zasáhneme, slíbil Peking
23.07.2013 12:08
Čínská vláda akceptuje jako minimální tempo růstu tamního hospodářství...
Průmyslová aktivita v Číně klesla nejníž za 11 měsíců
24.07.2013 8:06
Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červenci klesla a dostal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m