Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach: Čína má strategii a odhodlání. Spojené státy nemají ani jedno.

Roach: Čína má strategii a odhodlání. Spojené státy nemají ani jedno.

19.07.2013 18:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy jsou stále fixovány na starou Čínu, ta už je ale minulostí. Jejímu novému vedení se podařilo překonat dlouhodobé překážky a fiskální i monetární politika se ubírají novým směrem. Po zpomalení, které se dostavilo na počátku tohoto roku, nenásledovala typická aktivní stimulace. Nová vláda je naopak podle všeho spokojená s růstem mezi 7,5 – 8 %. Ani centrální banka se nesnažila zaplavit trhy vlnou likvidity, naopak varovala před tím, aby se banky pouštěly do příliš velké úvěrové expanze.

Dny čínského hyperrůstu jsou pryč. Nový přístup bude ovšem fungovat pouze v případě, že se změní celý růstový model. V souladu s poklesem tempa růstu je posun směrem ke službám a spotřebě. Služby totiž generují asi o 30 % více pracovních míst na jednotku produkce než výrobní sektor a stavebnictví. Číně by tak jejich růst umožnil dosáhnout sociální stability i v prostředí, kdy ekonomika poroste o 7 – 8 % ročně namísto 10 % ročně.

Pro Spojené státy je čínský růst založený na spotřebě velkou příležitostí. Americký spotřebitel je už více než pět let u ledu, což lze pozorovat z velmi nízkého růstu reálných spotřebitelských výdajů. Spojené státy tak zoufale potřebují nový zdroj růstu a Čína pro ně představuje třetí největší a nejrychleji rostoucí exportní trh. Americká vláda by se měla velmi snažit o to, aby americké firmy měly přístup na čínský trh a mohly tak těžit z transformace, která v této zemi probíhá.

Příležitost představuje i čínský sektor služeb. Nyní vytváří 43 % HDP a je tak jedním z nejmenších mezi velkými světovými ekonomikami. Spojené státy se naopak chlubí jedním z nejvyspělejších sektorů služeb na světě a měly by se tak snažit zejména o to, aby mohly proniknout do čínských sektorů služeb. Je načase, aby Spojené státy přestaly s kritikou čínské měnové politiky. Tato kritika byla od samého počátku nemístná, americké deficity představují v první řadě odraz nízkých úspor. Kurz renminbi navíc od července 2005 posílil o 35 % a přebytek čínského běžného účtu je nyní nižší než 3 % HDP. Prioritou by se naopak měla stát oblast kyberútoků.

Spojené státy i Čína musí najít novou rovnováhu. Čína musí méně spořit a více spotřebovávat, v USA platí opak. Čína má svou strategii, plány a odhodlání. Spojené státy nemají ani jedno. Stále se spoléhají na moudrost neviditelné ruky trhu, ta je ale nyní zpochybněna. Změny v Číně navíc omezí její přebytky a úspory, což se projeví na nižší poptávce po dolarových aktivech. Kdo bude potom financovat chronické deficity USA?

Autorem je Stephen S. Roach z Yale University.

(Zdroj: YaleGlobal)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data