Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    UniCredit: Region je na dobré cestě k obnovení růstu

    UniCredit: Region je na dobré cestě k obnovení růstu

    24.07.2013 16:52
    Autor: ČTK

    Region střední a východní Evropy je na dobré cestě k obnovení růstu ekonomiky. Přizpůsobuje se ale pomalejšímu růstu svých obchodních partnerů, tempo růstu pozorované do roku 2008 se nebude opakovat. Vyplývá to z analýzy, kterou pravidelně vydává útvar průzkumu finanční skupiny UniCredit (4,01 EUR, 1,72%). 

    Průmysl vykazoval v prvním čtvrtletí lepší výsledky než na konci loňského roku, a to především díky zlepšení ve výrobě automobilů. "Pokud se podíváme na průměrné výrobní indexy nákupních manažerů za druhé čtvrtletí, Česká republika si udržela dobré výsledky a exportní růst, ale všechny ostatní země klesly pod výkon předchozího čtvrtletí," uvedla analýza. 

    V průmyslu se očekává další zlepšení, ale to bude postupné a nestabilní. Průmyslu pomohou také dostupné rezervní kapacity a zlepšená konkurenceschopnost, navzdory poklesu přímých zahraničních investic v regionu do výroby. Podobně UniCredit pozoruje zlepšení i v dopadu úvěrů na domácí poptávku, ale to je zatím pouze postupné a vykazuje velké rozdíly napříč zeměmi střední a východní Evropy. 

    Bulharsko, ČR, Polsko a Lotyšsko jsou jediné země s pozitivním meziročním nárůstem úvěrů, i když jen na nízké úrovni. Nejdůležitějšími problémy jsou stále vysoké počty nesplácených úvěrů a nedostatek poptávky po úvěrech. 

    Lepší výsledky v průmyslu a úvěrovém prostředí se mísí s nižším tempem finanční konsolidace. Většina zemí nemá problémy s vyrovnaností rozpočtu, některá celosvětově největší zlepšení lze najít právě v mladších členských státech EU. Česko, Maďarsko a Rumunsko byly například schopny dostat svůj strukturální rozpočet do tří procent HDP

    Mnoho zemí zpomaluje konsolidaci, aby podpořily obchodní aktivity. Ale v některých zemích, jako je Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko a Ukrajina, je další konsolidace díky slabšímu finančnímu výkonu a hrozbě překročení deficitních cílů nezbytná. 

    Současné inflační prostředí naštěstí umožňuje některým zemím zmírnit svou peněžní politiku. Inflační tlaky polevily díky nižším cenám ropy a díky regulovaným cenám. Nižší inflace cen potravin v kombinaci s očekávanou dobrou úrodou také vytváří méně problematické inflační prostředí, upozornila UniCredit.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    13.08.2026
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
    11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - PPI, y/y