Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singapurský státní fond mění strategii. Portfolio rozdělí podle typu správy

Singapurský státní fond mění strategii. Portfolio rozdělí podle typu správy

02.08.2013 14:25
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Singapurský fond GIC spravující stovky miliard dolarů měnových rezerv země, podruhé za posledních třicet let provádí zásadní revizi investiční strategie, aby se přizpůsobil očekávanému „komplikovanému“ vývoji na globálních finančních trzích.

Podle poslední výroční zprávy své portfolio rozdělí na část aktivně spravovanou část a na tu, která s pomocí indexů pouze sleduje vývoj na trhu jako celku. Poměr rozdělení fond neuvedl.

„V posledních 30 letech jste se při investicích do akcií či dluhopisů pouze vezli na vlně klesajících úrokových sazeb a vydělávali peníze,“ uvedl hlavní ekonom státního fondu Leslie Teo v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Od nynějška to prý nebude tak snadné. Výnosy pravděpodobně klesnou a investoři se budou muset při správě portfolií projevit větší hbitost.

Změna nemá přinést do portfolia více rizika. Management chce pouze vědět, jaká část výnosů pochází z trhu a jaká z dobrého čuchu správců a jejich individuálních investičních schopností. Důraz zůstává na dlouhodobé návratnosti.

Když byl GIC v roce 1981 založen, sloužil jako „pohotovostní fond“ a až 70 % prostředků ukládal do dluhopisů a hotovosti. Po první větší změně v roce 2000 byl označen za „finanční nadaci“ a 65 % portfolia bylo přesměrováno do akcií. Za posledních 20 let průměrný roční výnos činil 4 % po odečtení globální inflace.

Portfolio GIC dnes v rámci konkurence vypadá velmi progresivně. Podle posledních statistik tvoří akcie 46 %, přičemž zaznamenaly jen nepatrnou meziroční změnu. U dluhopisů došlo k většímu nárůstu (ze 17 % na 21), kterému odpovídá pokles držby hotovosti (z 11 % na 7 %). Alternativní aktiva, sestávající se hlavně z nemovitostí, soukromého kapitálu a komoditních investic, tvoří 26 % aktiv. GIC loni pomohl růst akcií bank Citigroup (o 21 %) a UBS (o 15 %), které představují dvě největší investice fondu. Pozice v obou ústavech, do nichž GIC vstoupil v průběhu finanční krize, hodlá fond držet dlouhodobě.

Z hlediska geografie fond v uplynulém fiskálním roce (končí v březnu) mírně zredukoval expozici v Evropě a navyšoval ji ve Spojených státech. Nedávný nárůst amerických dluhopisových výnosů a tržních sazeb GIC považuje za náznak oživování ekonomiky. S brzkým zvyšováním sazeb Fedu nepočítá. V Asii GIC snížil expozici z 29 % na 28 %. Ohledně pokusů japonského premiéra Šinzó Abeho o stimulaci ekonomiky s pomocí fiskální a monetární stimulace a deregulace se vedení GIC vyjadřuje s nadějí. Domnívá se však, že protlačení strukturálních reforem, což je klíčový prvek Abeho strategie, nebude vůbec snadné.

Žebříček amerického Sovereign Wealth Instititute hodnotí GIC jako osmý největší státní fond na světě s odhadovanými aktivy ve výši 248 mld. USD. Singapur provozuje ještě investiční fond Temasek Holdings, který je však spravován odděleně od GIC. Jeho aktiva v posledním fiskálním roce vzrostla o 8,6 % na 169 mld. USD. Světovým lídrem je norský státní penzijní fond s víc než 700 mld. USD ve správě, který loni vykázal velmi solidní nominální výnos 13,4 %.

(Zdroje: Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data