Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna vystoupila z recese... denní přehled Trhy, data, výsledky

Eurozóna vystoupila z recese... denní přehled Trhy, data, výsledky

04.09.2013 18:08
Autor: Research, Patria Finance

Vývoj na evropských akciových trzích byl během dne celkem klidný a hlavní indexy končí jen s malými změnami. Bez větší reakce se obešla dopolední data z eurozóny, tedy HDP a maloobchod. Růst ekonomiky byl potvrzen na úrovni uvedené v předběžném odhadu, růst maloobchodních tržeb pak byl nepatrný a za odhady lehce zaostal. S velkým zájmem se nesetkal ani americký zahraniční obchod, který se v červenci zhoršil a deficit přerostl odhady. Wall Street ale otevřela zhruba procento v zeleném. Mohou se na tom podílet spekulace, že americký Kongres odloží rozhodnutí o zásahu v Sýrii. Možným zdrojem nervozity pro eurodolar i trhy je politika Fedu, který dnes večer zveřejní Béžovou knihu hodnotící ekonomický vývoj v jednotlivých distriktech. Domácí index dnes přišel o -0,66 %, když ztratily všechny velké váhy s výjimkou Telefónica CR (+0,95 %).

Finanční trhy v číslech:

  4.9.   Změna dnes   Změna od 1.1.   Změna za rok
PX 937 -0,70% -9,80% -0,80%
DAX 8 172   -0,10%   7,30%   17,90%
FTSE 100 6 468 0,00% 9,70% 14,00%
DJ STOXX 50 2 753   0,00%   4,40%   13,00%
S&P 500 1 648 0,50% 15,60% 17,30%
DJ INDU AVG 14 916   0,60%   13,80%   14,40%
CZK/EUR 25,78 0,10% -2,70% -3,50%
CZK/USD 19,54   0,30%   -2,70%   1,40%
USD/EUR 1,3193 0,20% 0,00% 5,00%

 
ČR:

České maloobchodní tržby se v červenci meziměsíčně zvýšily o 0,7 procenta, meziročně pak o 4 procenta, díky čemuž překonaly tržní odhad na úrovni 2,7 procenta. Číslo značně vylepšil kalendář, když letošní červenec měl o dva pracovní dny více než ten loňský. Z jednotlivých oblastí se na růstu maloobchodu nejvíce podílely prodeje a opravy aut.

Schodek letošního státního rozpočtu bude zřejmě mírně lepší než schválených 100 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl premiér Jiří Rusnok s tím, že přesné číslo není možné v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů říci Návrh rozpočtu na rok 2014, který by měl podpořit růst, počítá podle Rusnoka se schodkem rozpočtu pod 3 % HDP.

Evropa:
Ekonomika eurozóny v druhém letošním kvartále vystoupila z recese. Revidovaná data potvrzují mezikvartální růst HDP na 0,3 procenta, jak činil už předběžný odhad. V předchozím čtvrtletí HDP klesl o 0,2 procenta. Nově zveřejněné detaily ukazují, že se na růstu ekonomiky zhruba stejnou měrou podílel zahraniční obchod a spotřeba domácností a vlády. V meziročním srovnání byl HDP eurozóny v druhém čtvrtletí o 0,5 procenta níž, což je lepší výsledek než dříve uváděných -0,7 procenta.

Maloobchodní tržby v eurozóně se v červenci zvedly o 0,1 procenta, zatímco se čekal růst o 0,2 procenta. Meziroční pokles byl oproti odhadům o něco výraznější, když dosáhl 1,3 procenta. V celé EU se maloobchod zvedl o 0,2 procenta, meziročně pak klesl o 0,3 procenta. Za nepatrným zvýšením tržeb v eurozóně stojí hlavně prodeje potravin a tabáku, které stouply o procento.

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair varovaly před možností, že nedosáhnou na letošní cíle Čistý zisk by se měl pohybovat poblíž spodní hranice poskytnutého výhledu, což odpovídá 570 mil. EUR. Tržní konsenzus je nyní nastaven o zhruba 10-12 % výše. Za obavami stojí cenová válka v odvětví, počet rezervací ale negativně ovlivnila i letní vlna veder. Akcie odevzdávají 12 %.

USA:
Zahraniční výbor amerického Senátu v noci přijal rezoluci schvalující vojenskou operaci v Sýrii s v časovém rozsahu do 60 dní. Vojenský úder v Sýrii má omezit vojenské kapacity režimu prezidenta Bašára Asada a nebude zahrnovat žádné pozemní síly Americký prezident Barack Obama to slíbil po řadě úterních jednání s představiteli Kongresu, který bude o podpoře zásahu teprve hlasovat.

Spojené státy vykázaly v červenci schodek zahraničního obchodu ve výši 39,1 miliardy dolarů. Trh čekal rovněž zhoršení po překvapivě dobrém červnovém schodku 34,5 miliardy, ale pouze na -38,6 mld. USD. Vývoz oproti předchozímu měsíci klesl o 0,6 procenta, zatímco dovoz o 1,6 procenta stoupl. Bilanci zahraničního obchodu tradičně zatěžuje obchod se zbožím. Za meziměsíčním zhoršením stojí hlavně spotřebitelské zboží, auta a ropa.

Srpnové prodeje automobilek Ford a GM narostly meziročně o 12 %, resp. 15 %. V obou případech tak překonaly očekávání trhu. Jde o nejsilnější měsíc za posledních 6 let. Srpen byl v USA velmi silným měsícem i pro asijské automobilky. Výrazný nárůst prodeje si připsaly např. Nissan, nebo Toyota. Akcie Fordu přidávají 3 %, akcie GM rovněž.

Mimo konferenci, která je naplánovaná na 10. září a na které by měly být představeny modely 5S a 5C, chystá Apple na 11. září první tiskovou konferenci v Číně. Na trhu se záhy vynořily spekulace, že by Apple mohl oznámit i dlouho očekávanou dohodu s tamním největším operátorem China Mobile. Akcie Applu přidávají 2 %.

Sociální profesní síť LinkedIn plánuje sekundární emisi akcií o objemu 1 mld. USD. Emitováno bude 4,17 mil. kusů kmenových akcií třídy A. Akcie odepisují 2 %.

Očekávaná data následujícího dne:
    Událost Konsensus Předchozí
9:00 ČR – Obchodní bilance (Červenec) 28,0 mld. 33,0 mld.
  12:00 Německo – Podnikové obj. (Červenec, bez očištění) -1,00% 3,60%
13:45 Eurozóna: ECB rozhodne o úrokových sazbách 0,50% 0,50%
  14:15 USA – ADP změna zaměstnanosti 185 tis. 200 tis.
14:30 USA – Týdenní počet žádostí o podporu v nezam. 330 tis. 331 tis.
  16:00 USA – Podnikové objednávky (Červenec) -3,50% 1,50%

 

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní  
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně  
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data