Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf OECD: Země G20 hodlají bojovat proti daňovým únikům

Šéf OECD: Země G20 hodlají bojovat proti daňovým únikům

06.09.2013 13:23, aktualizováno: 6.9. 14:14
Autor: ČTK

Aktualizováno

Vedoucí představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 na summitu v Petrohradě podpořili zavedení nových daňových pravidel, která by znesnadnila ukrývání peněz v daňových rájích a nutila firmy odvádět daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Agentuře AP to dnes řekl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. 

Nová daňová pravidla představila právě OECD a již v červenci o nich jednali ministři financí G20 v rámci příprav petrohradského summitu. Vedoucí představitelé G20 odsouhlasili rovněž dohodu o výměně informací o jednotlivých plátcích daní, proti které se dříve stavěla Čína. 

Ke změně pravidel nutí vlády vysoké rozpočtové deficity a pobouření veřejnosti nad vnitřními firemními strukturami, které umožňují převádět zisky do zemí s nízkým zdaněním nebo rovnou do daňových rájů. Týká se to zejména internetových a technologických kolosů jako je Google či Apple, jejichž ředitele si letos kvůli tomu předvolali zákonodárci v USA a Velké Británii. Než se podaří uvést nové daňové dohody a zákony do praxe, ale zřejmě potrvá několik let. 

Gurría zdůraznil, že nová pravidla nejsou zaměřena proti podnikání. "Nechceme odradit firmy od vytváření pracovních míst. Ale samozřejmě nechceme ani povzbuzovat firmy k tomu, aby si schovávaly zisky a s nikým se o ně nedělily," dodal. Upozornil, že Apple si například půjčil miliardy dolarů na výplatu dividend, aby nemusel převést své zisky do Spojených států, kde by z nich musel odvést třetinu na daních. 

Odhodlání zemí G20 bojovat proti daňovým únikům dnes ocenila například humanitární organizace Oxfam. "Dohodou o spravedlivějším globálním daňovém systému učinila G20 rozhodující krok proti daňovým únikům," uvedl její mluvčí Jörn Kalinski. "Teď je důležité, aby se ta práce dotáhla do konce a bohaté i chudé země nebyly připravovány o peníze, které jim právem náleží," dodal. 

Evropská unie podle svého prezidenta Hermana Van Rompuye přichází kvůli daňovým únikům každý rok o zhruba bilion eur (téměř 26 bilionů korun).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.