Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Daňový odpis pozemku od 1. ledna 2014: Fikce, nebo realita?

    Daňový odpis pozemku od 1. ledna 2014: Fikce, nebo realita?

    16.09.2013 5:30
    Autor: Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

    S účinností nového občanského zákoníku (NOZ) od 1. ledna 2014 začne platit v soukromém právu zásada superficies solo cedit (doslova „povrch ustupuje půdě“, ve významu „stavba je součást pozemku“). Podle této právní zásady všechny stavby, které se nacházejí na pozemku a jsou pevně spojené se zemí, patří neoddělitelně k tomuto pozemku. Vlastník pozemku je zásadně (to znamená, že s možnými výjimkami) vlastníkem všech staveb na pozemku. Výjimky budou v praxi vyplývat z přechodu z dnešní právní úpravy na úpravu podle NOZ.

    Zmíněná zásada pochází z římského práva, kde byla zformulována římským právníkem Gaiem. NOZ definuje nemovitou věc jako pozemek a věcná práva k pozemkům. Za součást pozemku považuje prostor nad povrchem i pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech. Otázkou tedy je, jak nová definice pozemku ovlivní od roku 2014 daňové odpisy nemovitých věcí. Bude možné od roku 2014 pořizovací cenu pozemku pro účely daně z příjmů odepisovat nebo se přestanou odepisovat stavby, které se stanou součástí pozemku?

    Novela zákona o daních z příjmů od 1. ledna 2014 bohužel nepřináší při vymezení odepisovaného hmotného majetku jiné než technické legislativní změny. Je zachována definice hmotného majetku pro účely daňového odepisování v dnešním platném znění, tj. pro daňové účely budou odepisovány budovy, domy a jednotky nezahrnující pozemek (původně byty nebo nebytové prostory vymezené jako jednotky zvláštním zákonem).

    Záměrem zákonodárce je pravděpodobně nadále nepovolovat odpisy pozemků pro daňové účely, tj. zachování stávajícího stavu, kdy pozemek byl z daňového odepisování vyloučen. Kdyby odepisování pozemku bylo povoleno, vznikla by určitá nerovnost mezi současným stavem a stavem novým, kterou by bylo potřeba legislativně řešit, aby všichni poplatníci měli stejné postavení. Proto je jednodušší a pro státní rozpočet určitě přijatelnější, ponechat současný stav i v budoucnu a odepisování pozemků neumožnit. Záměr zákonodárce je však pouze dovozován, důvodová zpráva k novele zákona o daních z příjmů nedává žádné vodítko, resp. dočteme se, že změny v zákoně o daních z příjmů jsou pouze legislativně technického charakteru s ohledem na NOZ. Je to opravdu tak jednoduché?

    Výše je uvedena definice hmotného majetku, který se může a nadále bude moci pro daňové účely odepisovat. Dle mého názoru je zde určitý logický lapsus. Součást věci je na rozdíl od příslušenství věci tatáž věc. Jestliže tedy bude vyloučen z odepisování pozemek, bude z odepisování automaticky vyloučena i budova? Nebo měl zákonodárce na mysli, že bude odepisována pouze část pozemku, na kterém stojí budova a zbytek pozemku odepisován nebude? Jelikož budovy a pozemky jsou jedna věc, měl by se na ně uplatňovat jeden právní, potažmo daňový režim.

    Ti z nás, kteří se těšili, že daňový základ společnosti bude možné snížit o odpis pozemku, můžou uvedené myšlenky dovést do krajnosti a pozemek odepisovat. Pakliže je záměr zákonodárce nepovolit daňové odepisování pozemků, pak bude třeba tento záměr vyjádřit správnou definicí hmotného majetku v zákoně o daních z příjmů.

    Zajímavostí je, že za nemovitou věc bude podle NOZ považováno také věcné právo stavby. Jelikož tento majetek není definován jako hmotný nebo nehmotný majetek pro účely daně z příjmů (alespoň dle předloženého návrhu zákona), domnívám se, že ani právo stavby nebude možné odepisovat pro daňové účely. Možná však bude daňový odpis práva stavby zákonem umožněn, až bude tento nový pojem přijat a pochopen širokou veřejností, kdo ví?

    Zda-li daňový pohled na odpisy majetku zůstává stejný jako doposud, je diskutabilní.

    Určitě bude také zajímavé sledovat, jak se s definicí nemovité věci vypořádají účetní předpisy. Na tuto otázku dnes neznáme odpověď. Novela příslušné vyhlášky (prováděcí předpis k zákonu o účetnictví) totiž nebyla součástí balíčku, který byl do Poslanecké sněmovny předložen v rámci změn zákonů navazujících na rekodifikaci soukromého práva.

    Stále se proto můžeme dočkat několika scénářů, že pozemky se budou pro daňové a účetní účely a výkaznictví nakonec odepisovat. Reálnější je ale bohužel zachování stávajícího stavu. 

    KŠB

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data