Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rusnok: Z evropských fondů 2007 - 2013 nevyčerpáme 30 až 70 miliard korun

    Rusnok: Z evropských fondů 2007 - 2013 nevyčerpáme 30 až 70 miliard korun

    07.10.2013 15:54
    Autor: ČTK

    Z evropských fondů se nepodaří v programovacím období 2007 až 2013 vyčerpat 30 až 70 miliard korun. Premiér Jiří Rusnok vidí důvody ve velmi složitém způsobu, jimiž se evropské peníze příjemcům přidělují. "Nezvládli jsme management jejich čerpání," zdůraznil premiér na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR v Brně na Mezinárodním strojírenském veletrhu.

    "Nelze vinit Evropskou unii, že nejsme schopni vyčerpat všechny peníze, a není jich málo. Každý dárce má snahu si pohlídat na co a jak se peníze využívají. Samozřejmě se našlo hodně výjimek, které čerpání zvládly velmi dobře," řekl Rusnok. Za složitý systém čerpání viní ty, kteří jej připravovali, a posléze všechny vlády od roku 2007.

    V souvislosti s projekty zmínil dlouhodobou neschopnost české administrativy i oborových svazů zvládat dlouhodobé projekty a cíle. "Když v letech 1996 až 1998 zasáhla Česko první ekonomická krize, chtěl Svaz průmyslu a dopravy od vlády zvýšit podporu technického školství. To se nestalo a dneska se žádá totéž. Zoufale nám chybí velkorysost a strategické myšlení," zdůraznil Rusnok.

    Česko se podle něj upíná k jedinému velkému projektu, jímž je rozšíření jaderné elektrárny Temelín. "Je to jediná a hlavní cesta? Vždyť v západní Evropě prožívá renesanci železnice, staví se vysokorychlostní tratě, přestože mají dálnice. My místo toho napřimujeme staré tratě a nedokážeme se odhodlat ke stavbě nových tratí," uvedl Rusnok.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    10.08.2026
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Nezaměstnanost