Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    V Praze jsou špatné prodejné byty za víc než 4,5 miliardy korun, tvrdí Trigema

    V Praze jsou špatné prodejné byty za víc než 4,5 miliardy korun, tvrdí Trigema

    23.10.2013 12:44
    Autor: ČTK

    Developeři v Praze evidují 752 neprodaných bytů, které mají v nabídce více než 24 měsíců. Jejich hodnota přesahuje 4,5 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila developerská společnost Trigema. Nejvíce dlouhodobě neprodejných bytů je na Žižkově, celkem 87. 

    Na 53 bytů je více než dva roky v nabídce také v rezidenčním projektu v Dolních Břežanech. "Jejich průměrná cena přesahuje 57 tisíc korun za metr čtvereční, což je na tuhle lokalitu naprosto neúměrné," tvrdí předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. 

    To je také jedna z hlavních příčin, proč jsou některé byty v nabídce developerů tak dlouho, tedy příliš vysoká cena. "Zatímco průměrná cena nabízených nových bytů se pohybuje kolem 60 tisíc korun za metr čtvereční, u takzvaných ležáků je to více než 67 tisíc korun za metr čtvereční. Ležáky tak jsou v průměru nejdražším artiklem," prohlásil Soural s tím, že za to může mimo jiné špatný projekt, příliš draze vykoupené pozemky, nevýhodné financování či nereálné očekávání developera. 

    "Ležáky jsou hříchy minulosti. Z doby, kdy tu byl boom. Developer koupil drahý pozemek a drahé stavební práce, kalkuloval s jinými cenami, jenže pak přišel jejich výrazný propad a nyní se nachází v úplně jiné cenové realitě. Nyní má jen dvě možnosti. Buď radikálně zlevnit a část nákladů promítnout do ztráty, nebo ty neprodejné byty překlopit do nájemního bydlení. Ale ani to už není příliš návratné," radí Soural. 

    Developeři v Praze ve třetím čtvrtletí podle Trigemy prodali 1154 nových bytů, od začátku roku jich tak změnilo majitele už 3564. Naopak Skanska Reality eviduje ve třetím čtvrtletí 1074 prodaných nových bytů, od začátku roku jich je 3603.

    Už na začátku měsíce svou analýzu prodejů představila developerská společnost Ekospol. Podle ní se v Praze od července do září prodalo 1095 nových bytů, což je meziročně o 114 více. Statistiky Ekospolu evidují celkem 3464 nových bytů prodaných během devíti měsíců letošního roku. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika výzkumu, kterou jednotlivé společnosti používají.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m