Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rodící se dohoda ČSSD a ANO: Majetková přiznání, dva roky zmrazené daně?

Rodící se dohoda ČSSD a ANO: Majetková přiznání, dva roky zmrazené daně?

19.11.2013 14:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle hnutí ANO je po dnešním jednání expertů shoda na tom, že by všechny daně zůstaly do roku 2016 na nynější úrovni. ČSSD tvrdí, že návrh neodmítla, ale definitivní dohoda ještě není. Novinářům to řekli zástupci obou týmů. Právě daně byly dosavadní velkou překážkou jednání o koalici mezi ČSSD a ANO. Oba jednací týmy se shodly na zavedení majetkových přiznání jak pro politiky a státní úředníky, tak pro běžné občany. Pro ty by podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka mohla platit od roku 2015 při nabytí majetku ve výši nad 20 milionů korun.
 
"Dohodli jsme se, že v podstatě zafixujeme daňovou úroveň roku 2013 a nebudeme v našem společném prohlášení uvažovat o nějakém zvyšování na nejbližší dva roky," řekl novinářům poslanec Jan Volný (ANO), který je členem expertního týmu.

Dvouleté zmrazení by se podle Volného týkalo daní pro fyzické i právnické osoby. "V podstatě veškeré pohyby daní zatím necháváme na této úrovni a budeme o tom dále jednat na další následující období poté, co se projeví ty kroky, které chceme společně udělat na úrovni zlepšení nákupů, výběrových řízení a daňového vybírání," konstatoval Volný.

Sociální demokraté ale interpretují výsledek dnešního jednání opatrněji. Podle stínového ministra financí Jana Mládka (ČSSD) se jedná o návrh ANO, o kterém strany společně diskutují. "Byl bych o něco opatrnější v těch vyjádřeních. V těchto věcech platí, dokud není dojednáno všechno, není dojednáno nic," řekl Mládek. Podle Mládka ale strany určitě nebudou zasahovat do rozpočtu na příští rok. Zachovat by se v podstatě mohla také takzvaná solidární přirážka, tedy v podstatě druhá sazba daně z příjmu pro vysokopříjmové skupiny, která má platit až do konce roku 2015.
Pokud jde o majetková přiznání, podle Faltýnka to odpovídá prokázání původu majetku v programu ANO. „Chceme začít u politiků, u státních zaměstnanců a potom to přenést i na občany, protože to byla jedna z našich hlavních věcí, aby se přestalo krást a aby lidé prokázali svůj majetek, jak ho nabyli," řekl novinářům Faltýnek při odchodu z jednání.

"Začneme u politiků, ti by měli jít příkladem, a na občany konkrétně bychom to chtěli přenést v příštích letech," uvedl také s tím, že platnost pro občany odhaduje od roku 2015. "Diskutujeme o částkách, padlo tam, ale teď mě fakt neberte za slovo, třeba 20 milionů korun," dodal pak k částce, při jejímž překročení by lidé museli podávat majetkové přiznání.

Požadavek majetkových přiznání pro všechny občany při nabytí majetku nad určitou výši měli v programu sociální demokraté, ANO je požadovalo v případech osob podezřelých ze závažné hospodářské a finanční kriminality. V tomto bodě tedy hnutí ustoupilo sociálním demokratům.

Dohoda ČSSD a ANO nejspíše nenarazí ani u lidovců, kteří požadovali "povinná majetková přiznání pro občany, kteří v jednom kalendářním roce nabudou movitého nebo nemovitého majetku, cenných papírů a podílů v korporacích v součtu nad deset milionů korun."

(Zdroj: čtk, ČT) 


 


Čtěte více:

Zeman: Tajení lánské schůzky? Komické. 20 proti 13 ale nejsou pučisté
05.11.2013 11:21
Prezident Miloš Zeman se poprvé veřejně vyjádřil k povolební schůzce v...
Babiš: O lustrační osvědčení žádat nebudu. ANO navrhuje nezvyšovat daně a zavést centrální nákupy
06.11.2013 14:00
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že ve vládě být vůbec nemusí. O...
Babiš chce poslat akcie Mafry na burzu a dál nakupovat
13.11.2013 15:35
Podnikatel a lídr hnutí ANO Andrej Babiš uvažuje o vstupu vydavatelstv...
Sobotka: Zeman mne pověří jednáním o vládě. Tu můžeme mít před koncem roku
14.11.2013 9:26
Prezident Miloš Zeman ujistil předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, že mu n...

Váš názor
  • Překlad bohatí utíkejte
    19.11.2013 14:58

    a co nejdál od čr.
    Mike -Green D. is killing Europe
  • myslím že úplně stačí
    19.11.2013 14:57

    udělat přiznání pro politiky a státní úředníky. Koukat lidem do kapes je nemravné, i když by si to mnoho lidí přálo, a je to nebezpečné... jak lehké je pak zvýšit zdanění pro lidi s majetkem nad 10-20 třeba na 50%... viz Francie
    Bob
Aktuální komentáře
01.04.2026
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu