Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JPMorgan zaplatí kvůli Madoffovým podvodům 1,7 miliardy USD

JPMorgan zaplatí kvůli Madoffovým podvodům 1,7 miliardy USD

07.01.2014 16:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí americké federální vládě kvůli své pasivní roli v podvodech finančníka Bernarda Madoffa 1,7 miliardy dolarů (34,2 miliardy Kč). Oznámily to dnes americké úřady. Banka s nimi uzavřela dohodu, v jejímž rámci přizná svá pochybení v ochraně před praním špinavých peněz, čímž se vyhne trestnímu stíhání. O vyrovnání v očekávaném rozsahu 2 mld. USD v úvodu týdne referoval New York Times.


 Banka JPMorgan obhospodařovala Madoffovi v posledních letech jeho podvodného pyramidového systému většinu jeho účtů. Federální úřady ji obvinily, že porušila zákon, který po bankách požaduje monitorování zákaznických finančních aktivit, které vykazují známky praní špinavých peněz. 

Banka se zavázala, že zlepší svá kontrolní opatření. Žádný jednotlivý zaměstnanec nebo manažer banky podle agentury AP obviněn nebyl. 

Americké úřady by podle tisku měly použít část peněz od JPMorgan k odškodnění obětí Madoffových podvodů. Dnes 75letý Madoff, který byl zatčen 11. prosince 2008, je považován za pachatele největší zpronevěry investovaných peněz v dějinách USA. V červnu 2009 byl za zpronevěru až 65 miliard dolarů odsouzen k trestu 150 let vězení. 

Madoff své podvodné schéma praktikoval bez povšimnutí několik desetiletí a investory získával díky své dlouholeté pověsti respektovaného finančníka. Působil jednu dobu mimo jiné i jako předseda správní rady burzovní společnosti Nasdaq Stock Market. 

Takzvané pyramidové systémy získávají klienty příslibem vysokého zhodnocení vložených peněz. Provozovatel systému ale peníze neinvestuje a místo toho počátečním klientům vyplácí výnosy z peněz těch, kteří do systému vstoupili později. Bez pokračujícího přílivu nových vkladatelů nebo pod tlakem hromadných žádostí investorů o vrácení peněz se systém zhroutí.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP, Reuters)


Čtěte více:

NYT: JPMorgan se chystá za 2 mld. USD urovnat obvinění v kauze Madoff
06.01.2014 9:23
Největší americká banka JPMorgan Chase & Co se chystá vynaložit dvě mi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university