Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v listopadu: Sprint v závěru roku

Průmysl v listopadu: Sprint v závěru roku

09.01.2014 10:45
Autor: David Marek

Česká ekonomika začíná nabírat obrátky, tedy alespoň některé její části. Průmyslová výroba se v listopadu meziročně zvýšila o 6,2 procenta. Kdyby listopad neměl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc předchozího roku, dosáhlo by meziroční zlepšení dokonce 8,8 procenta.

Jistě není nijak překvapivé, že hlavním motorem českého průmyslu jsou automobilky. Jejich produkce se v listopadu zvýšila o 13,7 procenta. K výraznému zvýšení výroby došlo také v hutnictví, když produkce základních kovů stoupla o 8,1 procenta a výroby kovodělných výrobků o 8,9 procenta. Chemický průmysl hlásí zvýšení produkce o 6,6 procenta. S oživením v hlavních průmyslových odvětvích jde ruku v ruce zvýšení odběru a produkce elektrické energie, díky čemuž se statistika výroby v síťových odvětvích (elektřina, plyn, teplo) zvýšila o 7,6 procenta.

V útlumu naopak zůstávají doly, jejich produkce meziročně klesla o 8,2 procenta. V potravinářství se objem výroby snížil o 2,2 procenta, výroba elektroniky a výpočetní techniky klesla o 0,8 procenta.

Optimismus nepřináší jen aktuální výsledky průmyslu ale i indikace do dalších měsíců nabízená údaji o nových zakázkách. Celkem se nové průmyslové zakázky v listopadu meziročně zvýšily o 12,2 procenta, přičemž exportní zakázky stouply o 14,3 procenta a domácí o 8,3 procenta. Podobný výhled nabízí také index nákupních manažerů, jehož prosincová hodnota 54,7 bodu slibuje zhruba 6-7procentní růst průmyslové produkce.

Za zlepšením situace v průmyslu je především oživení ekonomiky eurozóny. Nicméně průmysl podporují také další faktory. Jedním z nich je zvýšení konkurenceschopnosti v podobě poklesu jednotkových mzdových nákladů. Ty se v listopadu meziročně snížily o 8,0 procent, když produktivita práce vzrostla o 6,5 procenta, zatímco mzdy o 2,0 procenta klesly. Konkurenceschopnost průmyslu podporuje také oslabení kurzu koruny po intervenci ČNB. Vzhledem k používání nástrojů finančního zajištění se vliv slabšího kurzu bude promítat postupně.

Díky sprintu v posledních měsících by se měla průmyslová výroba za celý loňský rok zvýšit o 0,5 procenta po snížení o 0,7 procenta v roce 2012.


Váš názor
  • ach jo
    09.01.2014 16:11

    pan Marek opět přidává jeden ze svých tradičních blábolů že bude lepe to už říkal v roce 2010,2011,2012,2013, ted už i v roce 2014 bohužel lépe nebude a neni možno se dnes v dynamické době opirat o statistiky - vymyšlené , revidované apdo a příapdně o modely či poučky 20,30 i 50 let staré pane Marku ničemu nerozumete..... tak pravil legendarni investor z Greenlandu
    martík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)