Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FAO: Světové ceny potravin loni v průměru klesly o 1,6 procenta

FAO: Světové ceny potravin loni v průměru klesly o 1,6 procenta

09.01.2014 16:27
Autor: ČTK

Světové ceny potravin se loni snížily o 1,6 procenta. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes oznámila, že průměrná hodnota indexu cen loni klesla na 209,9 bodu. Index se tak dále vzdálil rekordu z roku 2011, kdy stoupl až na 230,1 bodu, hodnota indexu je však stále třetí nejvyšší v historii měření. 

Vysoké dodávky stáhly dolů hlavně ceny obilnin, s výjimkou rýže, a dále oleje a cukru. Rekordní úroda výrazně snížila hlavně ceny pšenice a kukuřice. Cenový index pro obilniny klesl loni o 7,2 procenta. Ceny cukru pak byly nižší o 18 procent. Rostlinný olej zlevnil o téměř 14 procent a cena palmového oleje byla nejnižší za čtyři roky. 

Ceny mléka a masa však loni naopak stouply na nové rekordy. Ceny mléka rostly hlavně kvůli vysoké poptávce z Číny. Vysoká poptávka z Číny a Japonska táhne od června vzhůru rovněž ceny hovězího. Zdražilo i vepřové. Ceny drůbežího masa zůstaly téměř beze změny a skopové naopak zlevnilo. 

V samotném prosinci hodnota indexu proti předchozímu měsíci nepatrně stoupla o 0,3 bodu na 206,7 bodu. Ceny obilnin však byly nejnižší od srpna 2010. Cenový index sestavovaný FAO měří pohyby cen obilnin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru. 

Ekonom FAO Abdolreza Abbassian se domnívá, že v případě obilnin je na trhu dostatek dodávek a dobré podmínky pro obnovu zásob. To by mělo v příštích několika měsících tlačit ceny obilnin dále dolů. Kvůli současným vysokým cenám by se mohla snížit poptávka po masu a mléku, co by mohlo mít dopad na cenu. "Vzhledem k tomu, jak vysoké jsou nyní, tak je snad možnost dalšího růstu v příštích několika měsících mnohem nižší než v uplynulých několika měsících," řekl Abbassian agentuře Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu