Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba koncem roku rostla s příznivým počasím

Stavební výroba koncem roku rostla s příznivým počasím

06.02.2014 9:22, aktualizováno: 6.2. 9:52
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Prosinec minulého roku přinesl růst stavební výroby v ČR. Meziměsíčně se výroba zvýšila o 6 procent po slabém listopadu. Meziroční růst dosáhl 1,4 procenta po 9,3procentním propadu v listopadu. Na dobrých číslech se podílelo hned několik pozitivních faktorů, které ale nejsou trvalejšího charakteru.

Důležitou podporou bylo příznivé počasí. Loňský prosinec příliš nevypadal jako zimní měsíc, průměrná teplota byla 1,2 stupně nad nulou a srážek bylo o 60 procent méně, než je v prosinci obvyklé. Takové podmínky neznamenaly pro stavební práce téměř žádné omezení.

"Technickými" faktory, které pomohly vylepšit prosincová čísla, pak byly počet pracovních dní a základ z předchozího roku. Pracovních dní bylo v prosinci 2013 o jeden více než před rokem. Bez tohoto vlivu by stavebnictví vykázalo jen nepatrný 0,1procentní růst. Prosinec 2012 byl ve stavebnictví velmi slabý (-19,5 procenta) a o to snadnější ho bylo překonat.

Sektor táhlo vzhůru inženýrské stavitelství, které meziročně stouplo o 12,1 procenta. Právě zde se hodně projevilo počasí, které umožnilo pokračovat v zemních pracích, opravách či stavbách silnic apod. Pozemní stavitelství vykázalo pokles o 2,5 procenta, což je ale o poznání lepší výsledek než bezmála 11procentní snížení v listopadu. I přes slušné počasí klesal počet nově zahájených staveb bytů. Značně vedle toho ubylo také stavebních povolení, včetně těch na byty.

Zaměstnanost ve stavebnictví dál klesá, v prosinci ubylo meziročně 8,7 procenta zaměstnanců. Jejich mzdy průměrně klesly meziročně o desetinu. Díky tomu a růstu produkce se krátkodobě značně zvedla produktivita a snížily se jednotkové mzdové náklady.

Za dobrými daty o stavební výrobě za prosinec stojí hlavně technické či mimořádné faktory, kvůli čemuž z nich nelze usuzovat na nějaké prudké zlepšení situace v sektoru. Zlepšování by mělo být jen pomalé a v průběhu roku se od stavebnictví dá čekat zatím pouze zmírňování poklesu. V minulém roce se výroba v sektoru celkově snížila o 8,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data