Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v eurozóně za prosinec propadla

Průmyslová výroba v eurozóně za prosinec propadla

12.02.2014 11:07, aktualizováno: 12.2. 11:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Data z průmyslu největších zástupců eurozóny v posledních dnech jasně ukázala, že prosinec byl měsícem, kdy výroba klesala. Naznačila rovněž, že výsledek bude horší než konsensus, který svítil na -0,3 procenta, co se týče meziměsíční změny. Podle dnes zveřejněných dat za eurozónu průmyslová výroba v prosinci klesla o 0,7 procenta. Silný listopadový růst byl revidován mírně k horšímu na 1,6 procenta. 



prům

Horší dynamiku vykázaly všechny skupiny výrobků kromě meziproduktů. Jejich výroba v prosinci zrychlila na 0,9 z 0,7 procenta. U energií ale došlo k poklesu produkce o 2,1 procenta a stejně rychle klesala také výroba kapitálového zboží. U zboží běžné spotřeby výroba klesla o 0,1 procenta, u zboží dlouhodobé spotřeby pouze zpomalila na 0,4 procenta.

Meziroční růst průmyslu v eurozóně hodně zvolnil. Po listopadových 2,8 procenta dosáhl pouze 0,5 procenta. V Německu meziroční růst ochladl, když dosáhl 2,4 procenta, přesto tato země zůstává klíčovým tahounem pro celý blok. Ve Španělsku průmyslová výroba zpomalila na 1,7 procenta a další z velkých členských zemí se dokonce vrátily k meziročnímu poklesu. Ve Francii to bylo o 0,3 procenta, v Itálii o 0,7 procenta. Nizozemsko hlásí pokles o 0,8 procenta. S velmi slušným růstem naopak v prosinci přišly menší země jako Portugalsko a Slovinsko.

Slabý prosinec je zklamáním po nadějném listopadovém růstu. Podle předpokladů průmysl právě silný listopadový růst neudržel, ale korekce je na konec výraznější, než se čekalo. I tak na tom byl průmysl za celý čtvrtý kvartál lépe než v kvartále předchozím, ale jeho mírný růst neslibuje výrazný vzestup ekonomiky. Před daty o HDP, která jsou v plánu na pátek, tedy stoupá riziko, že se ekonomice eurozóny nepodařilo zrychlit, jak se doposud předpokládalo. To by hodně zvedlo i riziko uvolnění politiky ECB.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain
15:08Americký trh práce přinesl v září po několika slabých měsících slušné zlepšení  
14:34Abbott koupí za 21 miliard dolarů výrobce testů na rakovinu Exact Sciences

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university