Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodeje nových domů v USA za leden překvapivě stouply skoro o 10 procent

Prodeje nových domů v USA za leden překvapivě stouply skoro o 10 procent

26.02.2014 16:21, aktualizováno: 26.2. 16:43
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Pozitivní zprávy přichystaly údaje o prodejích nových domů v zámoří. Leden přinesl růst prodejů o 9,6 procenta oproti prosinci. V absolutních číslech prodeje dosáhly 468 tisíc (anualizovaně). Trh podle konsensu předpokládal pokles o 3,4 procenta na 400 tisíc jednotek.

Vývoj prodejů v lednu táhl masivní 74 procentní nárůst v oblasti severovýchodu USA. Tam se prodeje dostaly zpět na úroveň před prosincovým propadem. Vedle toho hlásí zhruba desetiprocentní růst prodejů jih a západ země, zatímco na středozápadě došlo k 17procentnímu poklesu. Mediánová cena nového domu v lednu klesla asi o dvě procenta na 260 tisíc dolarů. Průměrná cena naopak stoupla, když růst prodejů dražších domů předčil růst u domů levnějších.

Prodeje nových domů lednovým růstem nejen kompenzují slabý závěr loňského roku, ale posouvají se na vyšší úroveň. Data jsou překvapivě dobrá ve srovnání s konsensem a zároveň vybočují z řady statistik z realitního trhu, které na přelomu roku zamířily dolů, když se na nich podepsala netypicky tuhá zima. Příkladem je propad prodejů domů existujících. Dolar proti euru v průběhu dne posílil, ale nová čísla mu přinesla už jen malé dodatečné zisky. Vůči jenu americká měna koriguje odpolední ztráty.

Rozporuplnost realitních dat ukázala také týdenní zpráva Asociace hypotéčních bankéřů. Podle ní počet žádostí o hypotéky v minulém týdnu znovu poklesl. Snížení o 8,5 procenta je přitom dvojnásobné oproti poklesu v týdnu předtím. Konec února je časem, kdy dochází k oživení aktivity na trhu a většímu zájmu o financování koupě domu, letos však čísla růst neukazují.

 

baraky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2026
10:36MakroMixér: Energetické trhy nejsou v panice, bezemisní zdroje tlačí ceny dolů. Pavel Řežábek o plynu, elektřině a konci uhlí
10:16Největší švýcarská banka UBS prudce zvýšila čtvrtletní zisk
9:57Kone kupuje TK Elevator, vznikne největší výrobce výtahů na světě
9:50Začátek roku byl pro Mercedes méně špatný, než se čekalo. Věří v obrat ve druhé polovině roku
9:00mmcité ve čtvrtém kvartále zrychlila růst, tržby vzrostly o 23 procent
8:53Rozbřesk: Ropný kartel slábne, koruna zpět v letargii
8:49Trhy vyčkávají na sazby Fedu a big tech, SAE opouštějí OPEC a futures jsou smíšené  
8:45ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
6:00Preview Erste: Začátek nové kapitoly ziskovosti skupiny?  
28.04.2026
22:03Wall Street pod tlakem: technologie brzdí trh, pochybnosti k AI sílí  
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba