Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mzdy ve 4. čtvrtletí: Solidární daňová přirážka rozhýbala mzdové statistiky (komentář)

Mzdy ve 4. čtvrtletí: Solidární daňová přirážka rozhýbala mzdové statistiky (komentář)

11.03.2014 10:26
Autor: David Marek

Na první pohled vypadá údaj o mzdách v posledním čtvrtletí loňského roku nepěkně. Průměrná mzda činila 26 637 korun a meziročně klesla o 1,8 procenta, po zohlednění inflace dokonce o 2,9 procenta. Nikdy od roku 1993 nebyly údaje o vývoji mezd horší. Nicméně výsledek je poznamenán mimořádným zvýšením mezd o rok dříve, které zkresluje meziroční srovnání. V závěru roku 2012 totiž řada firem vyplatila manažerům a vysoce kvalifikovaným zaměstnancům mimořádné odměny a bonusy tak, aby se vyhnuli zvýšení daně z příjmu fyzických osob v podobě zavedení solidární přirážky od roku 2013. Pohled na mzdy v jednotlivých odvětvích odhaluje, že se tato praxe týkala zejména finančního sektoru, síťových odvětví (výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla) a showbyznysu (v oficiální statistice vedeno jako kulturní, zábavní a rekreační činnosti).

Proto se nabízí jako vhodnější porovnat loňské poslední čtvrtletí v delším rámci. Ve srovnání se 4. čtvrtletím 2011 se průměrná mzda zvýšila o 1,6 procenta, ročně tedy v průměru za poslední dva roky zhruba o 0,8 procenta (reálně v průměru klesala o 1,2 procenta). To sice není příliš příznivý údaj, ale není tak děsivý jako prosté meziroční srovnání zatížení předloňskými mimořádnými bonusy.

Za celý loňský rok průměrná mzda dosáhla 25 128 korun a meziročně se zvýšila o pouhých 16 korun (0,1 procenta), reálně klesla o 1,3 procenta. Nicméně i toto srovnání je zatíženo posunutím odměn z roku 2013 na rok 2012 kvůli daním. Mzdový medián loni dosáhl 21 157 korun, což představuje meziroční zvýšení o 0,6 procenta. Mzdová diferenciace se loni mírně snížila, poměr mediánu a průměru mezd stoupl na 84,2 procenta z předloňských 83,7 procenta.

Stagnace mezd, resp. reálný pokles, má svá pozitiva i negativa. Loňský vývoj mezd napomohl zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Při stagnaci produktivity práce a pokles nákladů na práci, reálné jednotkové mzdové náklady klesly o 1,9 procenta. Díky tomu a intervenci ČNB reálný kurz spočítaný z nominálního kurzu a jednotkových mzdových nákladů loni oslabil o 5,2 procenta.

Současný rychlý růst exportu je především reakcí na oživení v Evropě, nicméně zvýšení konkurenceschopnosti prostřednictvím poklesu mzdových nákladů mu jednoznačně pomáhá. Dopady oslabení nominálního kurzu po zásahu centrální banky se teprve projeví v závěru letošního roku a v roce příštím.

Negativem vývoje mezd je dopad na domácí poptávku. Při stagnaci mezd i nezaměstnanosti (podle dat ČSÚ) logicky stagnoval také disponibilní důchod domácností. Zvýšení míry úspor domácností potom vedlo k poklesu spotřebních výdajů.

V letošním roce porostou mzdy relativně pomalu. Ve své prognóze počítám se zvýšením průměrné mzdy o 1,5 procenta na 25 500 korun, reálné zvýšení by mělo činit 0,9 procenta.


Váš názor
 •  
  11.03.2014 12:51

  Pane Marek váš článek je realistický i realný z vašeho pohledu. Jernom by jste si měl uvědomit, že vy máte realitu hooodně posunutou. Pokud jste moudrý člověk za kterého se vydáváte a já proti tomu nic nemám.Prosím jenom o trochu reality, protože to co jste napsal je sice reálné , ale hodně posunuté a skoro každý váš závěr je diskutabilní.
  Homo
  •  
   11.03.2014 17:59

   Hlavní ekonom Patria Finance David Marek pokračuje v nadvládě nad tuzemskými ekonomickými analytiky. Už třetí rok v řadě na stránkách tuzemských tiskovin. Takže moudrý je určitě, ale občas na to zapomíná a je vhodné mu to připomenout. Účastí v "kotlích" žádné body nepřibere ba naopak. Zrovna tak, degraduje svoji "osobu " nesmyslně tolerovanou diskuzí pod jeho články, na tomto "jeho" domovském portálu, kde by se slušelo vést "věcné". A k tématu. Statistiky platů a mezd a odměn jsou v naší zemi tak zavádějící jako "statistiky" některých faktorů z odhadovaných čínských ukazatelů. České zemědělství, stavebnictví, turistický ruch vykazuje poslední roky nízké mzdy. Ale vysoký stupeň mezd "šedých". Zrovna tak odměny, mzdy, přivýdělky studentu, důchodců a cizinců na různé DPP a DPČ tyto statistiky zkreslují. Pokud je váš odhad "průměrné mzdy " o 1,5 % tzn. že u některých oborů je kalkulováno procento vyšší. V energetice a bankovnictví se s tímto nárůstem, letos nepočítá. Technologie a ITT nedokáži posoudit. V kterém oboru by to tedy mohlo být , netuším.
   AMN
   • david Marek nikomu nevladne a ekonomickým analyzam už vůbec ne je to tlučhuba a nedouk z UK FSV
    11.03.2014 19:33

    Milá AMN Marek ničemu nerozumi tudíš ani nemůže ničemu vladnout den co den mě mozek nebere jak tentot ekonomický diletant opisovač a přepisovač statistik může být hlavním ekonomem Patrie -- Diskuse s panem Markem nemůže být věcna když pořád dokola blaboli nesmysly a i kdyby tuto diskusi kde mu už dobrých 6 let přopomínám že je nedouk aspon jendou četl případně někdo z jeho nadřízených už davno by se poučil nebo byl vyhozen....--- Milá AMN nemáš jakékoliv relevanti zanlosti o čemkoliv natož o ekonomice , nicméně blafy o růstech či poklesech procnet jsou k ničemu důležité je kolik lidi uvidí na svých kontech a kolik si za to v realu koupi a na to je jendouchá odpověd koupí si čím dal min a zboží čím dal horší kvality.....
    martík
    • Re: david Marek nikomu nevladne a ekonomickým analyzam už vůbec ne je to tlučhuba a nedouk z UK FSV
     11.03.2014 21:16

     jo jo - já vím, že ty a Jesse /můj oblíbený rocker/ vyjádříte vše nejlépe a nejdéle a nejhlouběji :-))) nicméně ocenuji, že ś vyměnil svoji obhroublou rétoriku za přijatelné "přínosné" repliky. btw. ale ani to není důvod, abych tvůj glorifikovaný spor,t začala brát na vědomí :-)))
     AMN
 • Muhahaha
  11.03.2014 11:36

  co jsi napsal, je ovšem výplod hodný plné hlavy :)
  Bob
 • pan marek přidal dalši ze svzých blabolů
  11.03.2014 11:19

  celý článek se dá shrnout jedinou větou : blb bla bla bla bbla bude lip - David dutá hlava Marek , halvni ekonom Patrie měsiční plat 300 000 kč ...... A to je celé. Já na jeho místě bych chodil kanalama a mlčel. Tolik kravin co tento pán napsal nemá snad obdoby a ještě halvni ekonom jak vypadají ti ne - halvní ...... PRostě a jednoduš lidi maji a budou mít málo pěněz, nezaměstnanost roste raketovým tempem , zásah ČNB byl výstřel úplně do temnoty .... HDP neroste , platy nerosu , lidi nekupujou, krize a recse nabíra na otáčkách blafy že bude líp a že už to všecko jede jsou kecy nedouků z FSS UK podobných jako Marek... Pane MArku děte zase do HYde park a tam řejte že za 25 000 tedy průměrnou mzud se dá koupit 700 litrů benzínu už jednou jste to tam řekl --- blbost jako krává....--- Tak pravil legendární investor ze zeleného Greenlandu
  martík
 •  
  11.03.2014 11:01

  Uplne najhorsie je, ked si vasi priatelia a pribuzny nie a nie najst pracu. Az ked sa zacnu obracat aj po uplne inych oboroch, ked uz hladaju a nenachadzaju ani pracu na ktoru su evidentne nad-kvalifikovany, vtedy si uvedomite, ze median a priemer a ich medzirocna zmena su hodne tak maximalne ekonomickych sprav. V realnom svete vypada boj o mzdu uplne inak.
  Eco
  • řekl bych,
   11.03.2014 11:21

   že tuto okolnost byť ne tak přímočaře jako vaše, sdělení p. Marka obsahuje.
   lime
   •  
    11.03.2014 12:21

    Ano, obsahuje. Vzdy som zastaval nazor, ze ked mate jednu nohu v hrnci z ladovou vodou a tu druhu v hrnci na sporaku, tak vam ten priemer moc nesvedci. Az teraz sa vsak dostavam do situacie, kedy jeden pribuzny pracuje v obore, kde pracu zozenie ihned, a druhy hlada marne uz tri mesiace. A to su obaja z matfyzu.
    Eco
Aktuální komentáře
24.06.2021
11:28Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila více, než se čekalo. Strašákem zůstává mutace delta
10:31Důvěra v ekonomiku ČR v červnu vzrostla, stoupla mezi spotřebiteli i podniky
10:14Evropa koriguje ztráty. Otázky kolem Fedu zůstávají  
9:17Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK
9:05Podíl PPF v O2 přesáhl 90 %, dalším krokem je vytěsnění menšinových akcionářů
8:59Evropské trhy jsou naladěny pozitivně, tématem doma po Monetě ovládnutí O2 ze strany PPF a vytěsnění menšinových akcionářů  
5:56Trumpova cla vedla k miliardovým ztrátám, tvrdí zpráva Fedu
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek
17:35Akcie pod tlakem, koruna se zisky díky ČNB  
17:17Skupina PPF plánuje vytěsnit minoritní akcionáře O2, zahájí odkup akcií až za 264 korun
16:41ČNB zvýšila sazby a rovnou připravuje trh na další zdražování peněz
14:38ČNB poprvé od začátku pandemie zvedá sazby. Do konce roku mohou přijít další zvýšení, říká Rusnok
12:55Analytik Michal Křikava: Výsledek valné hromady představuje podpůrnou zprávu pro akcie Monety  
11:55ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2020
11:32Ropa je nejdražší za dva roky a ropné akcie prý pozadu nemusejí být dlouho
11:24Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
10:58Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
10:57Eurodolar roste na komentářích i datech, koruna vyhlíží vyšší sazby  
9:13Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (05/21 Q3, Bef-mkt)
Carnival Corp (05/21 Q2, Bef-mkt)
FedEx Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
NIKE Inc (05/21 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m