Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KBC v 1Q na provozní úrovni zklamala, akcie reagují poklesem o 5 %

KBC v 1Q na provozní úrovni zklamala, akcie reagují poklesem o 5 %

15.05.2014 10:12
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Bankovní skupina KBC, mateřská společnost ČSOB, zveřejnila své konsolidované hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku. Čistý zisk překonal výsledkem 397 mil. EUR odhady nastavené na úrovni 323 mil. EUR. Meziročně však údaj klesl z hodnoty 520 mil. EUR. Zředěný zisk na akcii dosáhl 0,45 EUR.

Co se aktivity týká, KBC mezikvartálně mírně zvýšila objem půjček klientům, stále však tento údaj nedosahuje úrovně loňských hodnot, a to ani navzdory vyššímu objemu úvěrů v ČR a na Slovensku.

Celkové výnosy pak hodnotou 1,615 mld. EUR mírně zaostaly za očekáváním 1,7 mld. EUR. V horším výsledku se odrazil nejen nižší objem, ale především současné prostředí nízkých úrokových sazeb. Čistý úrokový příjem totiž meziročně klesl na 1,01 mld. EUR z 1,053 mld. EUR. Čistá úroková marže pak meziročně zůstala téměř beze změny na úrovni 2 % (nutno podotknout, že společnost používá nový systém výpočtu, který mohl údaj mírně zkreslit). Na zhruba obdobné úrovni loňského roku hodnotou 374 mil. EUR zůstaly čisté výnosy z provizí a poplatků. K výraznému propadu pak došlo u výnosů realizovaných z finančních instrumentů, které klesly na 40 mil. EUR z loňských 314 mil. EUR.

S ohledem na pokles výnosů tak lze vyšší než očekávanou hodnotu na úrovni zisku přisuzovat meziročnímu poklesu opravných položek, a to především těch realizovaných na poskytnuté úvěry. Opravné položky klesly z loňské hodnoty 350 mil. na 114 mil. I proto trhy na výsledky nereagovaly pozitivně a akcie KBC klesají o 5,29 % na úroveň 42,78 EUR.

I přes dnešní pokles akcie KBC od začátku roku připsaly více než 6 %. Roční cílová cena je dle konsensu Bloomberg nastavena na 49,47 EUR. Více než polovina analytiků pak doporučuje akcii „koupit“, 40 % hodnotí titul „držet“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data