Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruské HDP brzdí sankce Západu

Ruské HDP brzdí sankce Západu

15.05.2014 14:36
Autor: Michal Putna, Patria Online

Ruské tempo ekonomického růstu se snižuje, což dokládají dnes zveřejněná čísla o HDP za první kvartál. HDP v 1Q14 vzrostlo meziročně o 0,9 %, přičemž v předchozím čtvrtletí činil růst hospodářství 2,0 procenta. Růst za první kvartál 0,9 % sice předčil očekávání, která predikovala tempo pouze 0,7 %, avšak hlavní zpráva o upadající kondici ruské ekonomiky je zcela jasná.

Hlavním viníkem ekonomického zpomalení je kontrakce v investicích, prohlásil Vladimir Osakovskiy, hlavní ekonom ruské pobočky Bank of America. Menší objem investic způsobily dva hlavní faktory: (i) vyšší náklady úvěrování a (ii) horší politický a ekonomický výhled Ruska. Zejména uvalené sankce ze strany Západu a hrozba jejich dalšího zvyšování mají na pokles investic zásadní vliv.

Za první tři měsíce roku z Ruska odtekl kapitál v celkové výši 5,06 miliardy dolarů, což je nejvyšší částka od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers. Pokud srovnáme mezikvartální odliv kapitálu z Ruska, tak v 1Q14 došlo k více než zdvojnásobení částky, která Ruskou federaci opustila.

Rubl již od počátku roku oslabil o více než 5 % oproti dolaru a dnes zveřejněná čísla o HDP ruské měně ztracené pozice získat nepomohou.

Ruský premiér Dmitry Medvedev dnes v Moskvě prohlásil, že letos očekává růst ruské ekonomiky o půl procenta. Následující graf zachycuje vývoj tempa růstu hrubého domácího produktu Ruska od roku 2004 

rusko hdp
 
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) včera varovala před negativními dopady ukrajinské krize na světovou ekonomiku. Přikročila rovněž k výraznému zhoršení souhrnných vyhlídek 34 rozvíjejících se zemí, včetně Ruska a Ukrajiny.

Banka nyní předpokládá, že ekonomika těchto 34 zemí v letošním roce stoupne pouze o 1,4 procenta. V lednové prognóze přitom počítala s růstem o 2,7 procenta. Na Ukrajině nyní EBRD očekává propad ekonomiky o 7,5 procenta, zatímco v lednu předpovídala nárůst o 1,5 procenta.

Banka nyní očekává, že ruská ekonomika bude v letošním roce stagnovat. Její předchozí prognóza přitom počítala s nárůstem ruské ekonomiky o 2,5 procenta. EBRD navíc upozornila, že v případě jejího pesimističtějšího scénáře by ruská ekonomika vstoupila do recese.

Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci dubna razantně snížil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,2 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta. Fond také prohlásil, že ruská ekonomika je již v technické recesi (mezičtvrtletní pokles sezónně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě následujících čtvrtletích). Jedná se již o čtvrté (a dle MMF ne poslední) snížení odhadu pro HDP v řadě - původní prognóza MMF pro letošní rok počítala s růstem 3 %. V loňském roce tempo růstu ruské ekonomiky prudce zpomalilo na 1,3 % z 3,4 % v roce 2012. 
 



Zdroj: Bloomberg

Čtěte více:

Kde jsou limity ruské expanze?
20.03.2014 18:14
Rusko získalo Krym prakticky bez jediného výstřelu. Je to paradoxní si...
Proč se (už) Rusko nebojí Západu?
25.03.2014 16:47
Rusko získalo Ukrajinu prakticky bez jediného výstřelu. Celý poloostro...
Evropa je ve sporu s Ruskem zranitelná kvůli demokracii
30.04.2014 18:40
Evropská unie spolu se Spojenými státy zmrazila 16. března aktiva a uv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2026
23:05Amazon hlásí díky poptávce po AI největší růst cloudu od roku 2022
23:02Microsoft zvýšil zisk o 23 procent, tržby překonaly očekávání analytiků
22:50Meta pokračuje v navyšování kapitálových výdajů na AI. Akcie jdou po výsledcích do záporu
22:30Alphabet překonal očekávání. Silný růst cloudu vyhání akcie vzhůru
22:07Powell se neloučí a Fed dělá jestřábí půl-obrat
22:01Akcie i dluhopisy klesly, Fed zůstává rozdělený kvůli válce v Íránu  
20:00Fed v nejrozpolcenějším verdiktu od roku 1992 sazbami nepohnul. Powell neodejde
19:27Ropa letí na maxima od června roku 2022. Trump odmítl íránský návrh, blokáda Hormuzu zůstává
17:25Dolar a to, co se děje v USA
17:15Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
15:19Geopolitické napětí negativně dopadá i na Booking. Akcie po výsledcích klesají  
14:56EPH Financing International, a.s.: Úspěšné založení TTEP
14:49EPH Financing CZ, a.s.: Úspěšné založení TTEP
14:42Adidas překonal očekávání, akcie výrazně posilují
14:01Neoslnivé výsledky Robinhoodu: téměř všechny divize zaostaly za očekáváním  
13:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:42Příliš nonšalantní trhy, nebo nástup na jedno z nejlepších akciových období našich životů?
11:57Akcie převážně červené. Ropa míří k 115 dolarům, na programu big tech a Fed  
10:36MakroMixér: Energetické trhy nejsou v panice, bezemisní zdroje tlačí ceny dolů. Pavel Řežábek o plynu, elektřině a konci uhlí
10:16Největší švýcarská banka UBS prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba