Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa je ve sporu s Ruskem zranitelná kvůli demokracii

Evropa je ve sporu s Ruskem zranitelná kvůli demokracii

30.04.2014 18:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie spolu se Spojenými státy zmrazila 16. března aktiva a uvalila zákaz vstupu pro 33 Rusů a jednu banku. Rusko reagovalo 20. března svým seznamem osob z USA a EU. Tento vzorec chování „oko za oko“ vyvolává otázky zranitelnosti obou stran. Nejde přitom pouze o to, jaké ekonomické škody mohou sankce napáchat, ale i o vliv politického systému. V roce 2012 představoval vzájemný obchod mezi Ruskem a EU 22 % ruského HDP a 3 % HDP EU. Zdá se tedy, že z ekonomického hlediska by sankce poškodily více Rusko. Dopad na EU by ale ani zdaleka nebyl zanedbatelný. V úvahu však musíme vzít i to, jaký vliv má skutečnost, že Rusko je autokracií.

Podle našeho modelu mají rozsáhlejší sankce ze strany EU 47 – 52% šanci na úspěch (týká se to druhého roku poté, co byly zavedeny). Situace se moc nemění v případě, že se k nim přidají i Spojené státy, protože jejich vzájemný obchod s Ruskem je malý. Pravděpodobně přitom jde o optimistický odhad, protože v modelu používaná míra autokracie je z roku 2012 (a tedy příliš nízká). Navíc v tomto případě jde o odvrácení vojenského zásahu a v takových případech je obecně pravděpodobnost úspěchu nižší.

Pravděpodobnost, že se svými sankcemi naopak uspěje Rusko, se odhaduje na 39 %. To určitě není nízké číslo. Platí to i s ohledem na to, že pro jejich prosazení je třeba mnohem menší míry koordinace. V tomto ohledu je pochopitelné, proč se EU rozhodla použít pouze omezené sankce. Náklady spojené s odvetnými kroky by sice byly menší než náklady, které ponese Rusko. Vytvořily by ale větší tlak, protože evropský systém je svou povahou demokratický. Ruská politika „oko za oko“ tak má reálný základ.

Uvedené je výtahem z „Russia’s tit for tat“, autorem je Peter A.G. van Bergeijk.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 •  
  02.05.2014 9:56

  Radsej budem obcanom zranitelnejsej demokracie, nez statistickou polozkou vytaznej autokracie. Kedze nemam ambicie valit sa do politiky a zhrnat vplyv a moc, tak mi zapadna demokracia poskytuje viacej osobnych slobod a ochrany, nez autokraticky rezim. Totizto, byt bohaty a spokojny moze byt v demokracii clovek aj bez vplyvu a politiky. V autokracii je vplyv nutna podmienka bohatsva.
  Eco
 •  
  02.05.2014 9:12

  Ukrajina je evropský problém. Navíc mě nepřipadá normální, že "domobrana" má prostředky na sestřelování vrtulníků...
  sgt.Mike
  • autokracie?
   02.05.2014 13:47

   O té autokraciii či si psal to jsi myslel Obamu, nebo Putina? Já ti nevím, když vidím Fotku Obamu s roztaženými rukami, se chce tvářit jako bůh. A když ukážou toho senilného dedka Kerryho vykadá jako den po smrti. O jakou autokracii máš na mysli? Já myslím že ti vadí objektívnpsť...
   jářku
   • Re: autokracie?
    02.05.2014 13:55

    Ukázka nestranosti pana Jářku..
    Velkamedvědice
 • konečne pre EU pravda od USA
  01.05.2014 20:29

  Pekne to tam vo Washington DC napísali. Že USA ekonomiku sankcie nezasiahnu. Zasiahnu len Európu ( psíčka na povrázku)... A oni to tam z tej diaľavi naozaj tie čísla dobre vidia? Alebo Európu majú utešiť ic prognózy? Ich arogancia a bezcharaktrenosť naozaj nemá medzí.
  jařku
  • Re: konečne pre EU pravda od USA
   02.05.2014 21:51

   Medvídku píšu Ti z Ukrajinské hranice, drž si tu svou prdílku pěkne v teplu. Jseš jen pejsánek pupuš, za plotem víš o tom velký kulový.
   jářku
  • Re: konečne pre EU pravda od USA
   02.05.2014 13:53

   Tak to jsi na tom stejně.
   Velkamedvědice
  •  
   02.05.2014 9:51

   Tvoja potreba tvarit sa ako nezavisly pan tvorstva tiez nema medzi..
   Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW