Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
J. Sachs: Proč se Bill Gates plete

J. Sachs: Proč se Bill Gates plete

23.05.2014 18:14

Přinášíme, v rámci spolupráce s Project Syndicate, velmi kritickou reakci prominentního ekonoma a nejmladšího profesora v dějinách Harvard University J. Sachce na článek, který na počátku týdne napsal B. Gates (jež mimo jiné spolufinancoval program boje proti chudobě navržený právě J. Sachsem).


Ve své recenzi chybami poseté a neaktuální knihy Niny Munkové se Bill Gates podivně odchyluje od rigorózního přístupu k měření a hodnocení, který charakterizuje neocenitelnou činnost jeho nadace. Jednoduše přejímá tvrzení Munkové, že Projekt vesnic tisíciletí (MVP) – rozvojový projekt, jenž probíhá ve více než 20 afrických zemích – neuspěl. Ve skutečnosti tento projekt vzkvétá.

Tato důvěřivost je zarážející. Kniha Munkové pokrývá pouze malý výsek z první poloviny desetiletého projektu a pouze dvě ze dvanácti vesnic. Autorka navíc ve vesnicích tisíciletí nikdy „dlouhou dobu nežila“. Trávila v nich v průměru asi šest dní v roce – zhruba 36 dní za dobu šesti let – a obvykle vesnice navštěvovala na 2-3 dny. Kromě toho přijížděla jako reportérka časopisu Vanity Fair , která neměla žádný výcvik ani zkušenosti z oblasti veřejného zdraví, zemědělství, ekonomie či rozvoje Afriky.

Ještě horší je, že postřehy Munkové byly často přinejmenším značně zveličené tak, aby působily na čtenáře. Opravdu Bill Gates věří tomu, že jsem prosazoval určité konkrétní plodiny, aniž bych se staral o to, zda pro ně existuje trh, nebo že jsem ve svých průběžných radách vládním činitelům nebral v úvahu státní zdanění? O zemědělských strategiích a výběru v MVP navíc rozhodovali afričtí agronomové, z nichž někteří patří k nejlepším v Africe – a často spolupracovali s Billovým zemědělským personálem v jeho Alianci za zelenou revoluci v Africe (AGRA).

Billa jistě potěší, že MVP bude příští rok – tedy v době jeho ukončení (a také v době ukončení Rozvojových cílů tisíciletí) – řádně a profesionálně vyhodnocen. Toto hodnocení bude vycházet ze značného objemu dat nashromážděných v uplynulém desetiletí a z rozsáhlého nového souboru dat, která budou shromážděna v roce 2015. Navíc bude hodnocení obsahovat i srovnání s oblastmi kolem vesnic tisíciletí. Ostatně doufám, že nám Nadace Billa a Melindy Gatesových pomůže uskutečnit podrobný a nezávisle dozorovaný výzkum potřebný k plnému vyhodnocení tohoto složitého projektu.

Dovolte mi, abych uvedl několik dalších dobrých zpráv založených na podrobných údajích o zajišťování zdraví v komunitě, o nemocnosti (morbiditě) a úmrtnosti (mortalitě), které MVP každý měsíc shromažďuje. Míra úmrtnosti ve vesnicích tisíciletí prudce klesá. Současné údaje, které budou příští rok zkoumány podrobněji, dokonce naznačují, že se již podařilo nebo se do roku 2015 může podařit splnit smělý cíl v podobě snížení míry úmrtnosti dětí ve věku do pěti let pod 30 úmrtí na 1000 narozených dětí, a to při pozoruhodně nízkých nákladech pro zdravotnický systém.

Jeden z vysoce postavených pracovníků nadace Gatesových nedávno navštívil vesnici tisíciletí v severní Nigérii. Posléze mi osobně potvrdil, že pohled na fungování zdravotnického systému v této vesnici zanechal v něm i členech jeho týmu hluboký dojem.

Dovolte mi tedy, abych využil této příležitosti a zopakoval výzvu, kterou jsem Billovi předložil. Může si vybrat kteroukoliv oblast ve venkovské Africe a náš tým tam začne s místními komunitami a s využitím stejného přístupu jako ve vesnicích tisíciletí pracovat na snížení míry úmrtnosti dětí do pěti let pod hranici 30/1000 – charakteristickou pro mnoho středněpříjmových zemí –, a to při ročních zdravotních nákladech ve výši pouhých 60 dolarů na osobu. A dosáhneme toho za pět let nebo i dříve. Věřím, že tento úspěch pomůže Billovi i dalším lidem pochopit pozoruhodnou hodnotu investic do nízkonákladových venkovských zdravotnických systémů, které se řídí základními principy Projektu vesnic tisíciletí.

Vzhledem k obavám z trvalé udržitelnosti a měřitelnosti MVP, které sdílí i Bill, je navíc poměrně významné, že hostitelské vlády patří mezi silné stoupence tohoto přístupu. Vedoucí představitelé těchto vlád už téměř deset let vidí vesnice tisíciletí v každodenním provozu. A na rozšířené zavádění základních konceptů MVP sázejí vlastní peníze i politiku.

Například Nigérie využívá koncepty MVP pro zajišťování zdravotnických a vzdělávacích služeb v celostátním měřítku ve všech 774 místních samosprávných oblastech v zemi. Vlády napříč regionem přijaly od Islámské rozvojové banky přes 100 milionů dolarů, aby samy šířily koncepty MVP. Zhruba dvanáct zemí dnes zahajuje vlastní Projekt vesnic tisíciletí nebo se k němu připojuje, aby mohly uvést do chodu své vesnice tisíciletí. A Panafrická síť vedení mládeže, která sdružuje mladé lidi z Afriky, nedávno navštívila vesnici tisíciletí v Senegalu a vyžádala si podporu Projektu vesnic tisíciletí, aby mohla v domovských zemích a regionech rozšiřovat metody a strategie MVP.

Toto šíření přístupu známého z vesnic tisíciletí do celé Afriky ukazuje, že afričtí političtí a komunitní lídři pokládají metody, strategie a systémy MVP za nesmírně užitečné v boji proti chudobě ve venkovské Africe. Kniha Niny Munkové je neaktuální a míjí se cílem. Zvu Billa Gatese, aby během své chystané cesty do Afriky navštívil jednu nebo více vesnic tisíciletí a na vlastní oči se přesvědčil, proč je o tento přístup na celém kontinentu takový praktický zájem.

Jeffrey D. Sachs je profesor udržitelného rozvoje a zdravotní politiky a správy a ředitel Institutu Země na Columbijské univerzitě v New Yorku. Působí rovněž jako zvláštní poradce generálního tajemníka OSN pro Rozvojové cíle tisíciletí.

Copyright: Project Syndicate, 2014.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2022
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele
12:00BoE jeden požár hasí a druhý rozdmýchává. Prvotní nadšení vyprchalo  
11:17Trussová obhajuje ekonomický plán, který potopil libru. Jiní ho kritizují
10:51Sentiment na akciích je natolik negativní, že už vysílá signály k nákupu, domnívá se Bernstein
10:36EPH Financing CZ, a.s.: Pololetní zpráva Emitenta za 1. pololetí roku 2022
10:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.:Záznam z konference pro investory
9:13Rozbřesk: ČNB dnes ponechá sazby beze změny, jak bude reagovat koruna?
8:59Akcie Porsche AG v burzovním debutu stouply až na 84 EUR
8:57ČNB dnes bude jednat o sazbách, Tabák navýšil tržby a Velká Británie bojuje se slabou librou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)