Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
J. Sachs: Proč se Bill Gates plete

J. Sachs: Proč se Bill Gates plete

23.05.2014 18:14

Přinášíme, v rámci spolupráce s Project Syndicate, velmi kritickou reakci prominentního ekonoma a nejmladšího profesora v dějinách Harvard University J. Sachce na článek, který na počátku týdne napsal B. Gates (jež mimo jiné spolufinancoval program boje proti chudobě navržený právě J. Sachsem).


Ve své recenzi chybami poseté a neaktuální knihy Niny Munkové se Bill Gates podivně odchyluje od rigorózního přístupu k měření a hodnocení, který charakterizuje neocenitelnou činnost jeho nadace. Jednoduše přejímá tvrzení Munkové, že Projekt vesnic tisíciletí (MVP) – rozvojový projekt, jenž probíhá ve více než 20 afrických zemích – neuspěl. Ve skutečnosti tento projekt vzkvétá.

Tato důvěřivost je zarážející. Kniha Munkové pokrývá pouze malý výsek z první poloviny desetiletého projektu a pouze dvě ze dvanácti vesnic. Autorka navíc ve vesnicích tisíciletí nikdy „dlouhou dobu nežila“. Trávila v nich v průměru asi šest dní v roce – zhruba 36 dní za dobu šesti let – a obvykle vesnice navštěvovala na 2-3 dny. Kromě toho přijížděla jako reportérka časopisu Vanity Fair , která neměla žádný výcvik ani zkušenosti z oblasti veřejného zdraví, zemědělství, ekonomie či rozvoje Afriky.

Ještě horší je, že postřehy Munkové byly často přinejmenším značně zveličené tak, aby působily na čtenáře. Opravdu Bill Gates věří tomu, že jsem prosazoval určité konkrétní plodiny, aniž bych se staral o to, zda pro ně existuje trh, nebo že jsem ve svých průběžných radách vládním činitelům nebral v úvahu státní zdanění? O zemědělských strategiích a výběru v MVP navíc rozhodovali afričtí agronomové, z nichž někteří patří k nejlepším v Africe – a často spolupracovali s Billovým zemědělským personálem v jeho Alianci za zelenou revoluci v Africe (AGRA).

Billa jistě potěší, že MVP bude příští rok – tedy v době jeho ukončení (a také v době ukončení Rozvojových cílů tisíciletí) – řádně a profesionálně vyhodnocen. Toto hodnocení bude vycházet ze značného objemu dat nashromážděných v uplynulém desetiletí a z rozsáhlého nového souboru dat, která budou shromážděna v roce 2015. Navíc bude hodnocení obsahovat i srovnání s oblastmi kolem vesnic tisíciletí. Ostatně doufám, že nám Nadace Billa a Melindy Gatesových pomůže uskutečnit podrobný a nezávisle dozorovaný výzkum potřebný k plnému vyhodnocení tohoto složitého projektu.

Dovolte mi, abych uvedl několik dalších dobrých zpráv založených na podrobných údajích o zajišťování zdraví v komunitě, o nemocnosti (morbiditě) a úmrtnosti (mortalitě), které MVP každý měsíc shromažďuje. Míra úmrtnosti ve vesnicích tisíciletí prudce klesá. Současné údaje, které budou příští rok zkoumány podrobněji, dokonce naznačují, že se již podařilo nebo se do roku 2015 může podařit splnit smělý cíl v podobě snížení míry úmrtnosti dětí ve věku do pěti let pod 30 úmrtí na 1000 narozených dětí, a to při pozoruhodně nízkých nákladech pro zdravotnický systém.

Jeden z vysoce postavených pracovníků nadace Gatesových nedávno navštívil vesnici tisíciletí v severní Nigérii. Posléze mi osobně potvrdil, že pohled na fungování zdravotnického systému v této vesnici zanechal v něm i členech jeho týmu hluboký dojem.

Dovolte mi tedy, abych využil této příležitosti a zopakoval výzvu, kterou jsem Billovi předložil. Může si vybrat kteroukoliv oblast ve venkovské Africe a náš tým tam začne s místními komunitami a s využitím stejného přístupu jako ve vesnicích tisíciletí pracovat na snížení míry úmrtnosti dětí do pěti let pod hranici 30/1000 – charakteristickou pro mnoho středněpříjmových zemí –, a to při ročních zdravotních nákladech ve výši pouhých 60 dolarů na osobu. A dosáhneme toho za pět let nebo i dříve. Věřím, že tento úspěch pomůže Billovi i dalším lidem pochopit pozoruhodnou hodnotu investic do nízkonákladových venkovských zdravotnických systémů, které se řídí základními principy Projektu vesnic tisíciletí.

Vzhledem k obavám z trvalé udržitelnosti a měřitelnosti MVP, které sdílí i Bill, je navíc poměrně významné, že hostitelské vlády patří mezi silné stoupence tohoto přístupu. Vedoucí představitelé těchto vlád už téměř deset let vidí vesnice tisíciletí v každodenním provozu. A na rozšířené zavádění základních konceptů MVP sázejí vlastní peníze i politiku.

Například Nigérie využívá koncepty MVP pro zajišťování zdravotnických a vzdělávacích služeb v celostátním měřítku ve všech 774 místních samosprávných oblastech v zemi. Vlády napříč regionem přijaly od Islámské rozvojové banky přes 100 milionů dolarů, aby samy šířily koncepty MVP. Zhruba dvanáct zemí dnes zahajuje vlastní Projekt vesnic tisíciletí nebo se k němu připojuje, aby mohly uvést do chodu své vesnice tisíciletí. A Panafrická síť vedení mládeže, která sdružuje mladé lidi z Afriky, nedávno navštívila vesnici tisíciletí v Senegalu a vyžádala si podporu Projektu vesnic tisíciletí, aby mohla v domovských zemích a regionech rozšiřovat metody a strategie MVP.

Toto šíření přístupu známého z vesnic tisíciletí do celé Afriky ukazuje, že afričtí političtí a komunitní lídři pokládají metody, strategie a systémy MVP za nesmírně užitečné v boji proti chudobě ve venkovské Africe. Kniha Niny Munkové je neaktuální a míjí se cílem. Zvu Billa Gatese, aby během své chystané cesty do Afriky navštívil jednu nebo více vesnic tisíciletí a na vlastní oči se přesvědčil, proč je o tento přístup na celém kontinentu takový praktický zájem.

Jeffrey D. Sachs je profesor udržitelného rozvoje a zdravotní politiky a správy a ředitel Institutu Země na Columbijské univerzitě v New Yorku. Působí rovněž jako zvláštní poradce generálního tajemníka OSN pro Rozvojové cíle tisíciletí.

Copyright: Project Syndicate, 2014.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2021
9:46Pro ČNB by bylo "rozumnější" v červnu sazby neměnit, domnívá se centrální bankéř Oldřich Dědek
9:19Vývoj na trhu bydlení je podle ČNB překvapivý. Spíše než opatření ČNB je třeba podpora nabídky
9:13Rozbřesk: Restart evropského průmyslu pokračuje. A zlotý nabírá ztráty i proti koruně
8:53Evropské burzy mohou zahajovat v plusu. Avast oznámil strategické partnerství a za týden se koná EGM Monety  
6:17Riskujeme další ztracenou dekádu nízkých investic, říká expert Fidelity. Pro zdravé oživení potřebujeme drobné investory na trhu
14.06.2021
22:29Nasdaq na novém rekordu  
18:58Komerční banka, a.s.: Navýšení podílu ve společnosti UPVEST
18:20Od 1. července se zmírní podmínky v maloobchodu a službách, v restauracích bude možná živá hudba
17:45EU spustila plán prodeje dluhopisů. Chce jimi překonat dopady pandemie
17:15Nevšední reakce amerických trhů na čínský úvěrový impuls
17:08Výnosy stouply, ale technologie se drží. Koruna nakonec bez zisků  
15:17Skupině EPPE z Křetínského holdingu EPH loni stoupl provozní zisk i tržby
15:12Akcioví gambleři si vyhlídli i pár titulů v Evropě. Hádat, co je zaujme, je divoká hra
13:26Týdenní výhled: Fed zachová podporu i s novou prognózou. Obrázek doplní nová data  
12:00Jsem pro zvýšení sazeb v červnu, říká centrální bankéř Holub. Nevidí důvody, proč jej odkládat
11:43Růst průmyslové výroby v EU v dubnu zpomalil na půl procenta, v ČR byl vyšší
10:43Akcie začínají růstově, dluhopisy stabilní. Holub je pro vyšší sazby už v červnu  
10:37Inflační tlaky nemusí být jen přechodné, domnívá se Koch. Jaké akcie v tomto prostředí zvolit?
9:09Rozbřesk: Červen ukáže, jak vážně berou centrální banky inflaci. V centru pozornosti je tento týden Fed
8:51G-7 se dohodla na postoji vůči Číně, Tesla obnoví transakce s bitcoiny a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m