Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Průmysl v dubnu - Solidní výkon, příznivý výhled

D. Marek: Průmysl v dubnu - Solidní výkon, příznivý výhled

06.06.2014 9:08, aktualizováno: 6.6. 9:41
Autor: David Marek

Aktualizováno

Příznivý obraz vývoje české ekonomiky doplňují poslední údaje o průmyslové produkci. Ta se v dubnu zvýšila o 1,1 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, meziročně stoupla o 7,7 procenta. Velmi dobré výsledky doplňují data o tržbách a nových zakázkách, které rostou dokonce ještě rychleji.

Průmyslové firmy těží z příznivé situace na hlavních exportních trzích, kterou doplňuje oživení domácí poptávky. Co se týče exportní výkonnosti, je patrné, že kombinace rostoucí konkurenceschopnosti (díky rychlejšímu růst produktivity než mezd), slabšího kurzu koruny a solidního růstu v Německu, na Slovensku a dalších trzích, kam české firmy zejména vyváží, představuje velmi silný pozitivní impuls. Ten je patrný jak ve statistikách zahraničního obchodu, tak průmyslové produkce.

Nejvíce z toho těží automobilky. Jejich výroba se v dubnu meziročně zvýšila o 16,5 procenta. Jejich nové zakázky dokonce rostou o 22,7 procenta. Dalším důležitým odvětvím českého průmyslu je kompletace počítačů a elektroniky. Zde se produkce meziročně zvýšila o 19,2 procenta, opět především díky zahraniční poptávce. Třetím pilířem růstu jsou hutě. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků stoupla o 6,2 procenta.

Rostoucí výroba, tržby a nové zakázky se již od začátku roku příznivěji promítají do zaměstnanosti. V dubnu se počet lidí zaměstnaných v průmyslových firmách meziročně zvýšil o 1,9 procenta. A stejně rychle rostly reálné mzdy v průmyslu.

Optimismus do dalších měsíců živí údaje o nových zakázkách. Jejich celkový objem ve srovnání s loňským rokem stoupl o 14,7 procenta, přičemž exportní zakázky rostou o 16,4 procenta, domácí o 11,4 procenta. S tím koresponduje zvýšení indexu nákupních manažerů na 57,3 bodu v květnu, což představuje nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Za celý letošní rok by se mohla průmyslová výroba zvýšit o 6-7 procent. 

Graf ukazuje vývoj průmyslové produkce v ČR od začátku roku 2004.
 
IP

 


Čtěte více:

ECB snižuje depozitní sazbu do záporu, navíc spustí LTRO a připravuje nákupy aktiv
05.06.2014 13:58
Evropská centrální banka dnes přišla s balíkem opatření na uvolnění mě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2026
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů