Evropská centrální banka dnes přišla s balíkem opatření na uvolnění měnové politiky, který je rozsáhlejší, než se čekalo. Nejprve se odhodlala ke kroku, který v historii její, ale ani jiné z hlavních světových bank, nemá obdoby. Depozitní sazba byla snížena z nuly na -0,10 procenta. Vedle toho byla hlavní sazba snížena rovněž o 10 bodů na 0,15 procenta. Pokles depozitní sazby je podle očekávání, u hlavní refinanční sazby trh podle konsensu čekal pokles
mírně větší, na 0,10 procenta. Spolu s nastavením sazeb ale banka
rovnou dodala, že další měnověpolitická opatření představí později.

Na tiskové konferenci Mario Draghi oznámil, že ECB ukončí sterilizaci dluhopisů nakoupených v rámci programu SMP. Banka bude pokračovat v neomezených dodávkách likvidity tak, jak bude potřeba. Nabídne také bankám nové LTRO, což je program na dlouhodobé dodávky likvidity. Prvotní plán je dodat 400 miliard euro a to ve dvou operacích v září a prosinci. Podmínky programů mají zajistit, aby peníze nebyly použity na financování vlád, ale směřovaly do ekonomiky.
Krom toho ECB připravuje i nákupy ABS - cenných papírů zajištěných aktivy. Mělo by jít o jednoduché a transparentní papíry, zřejmě z nefinančních sektorů ekonomiky. Rozsah nákupů údajně ECB nediskutovala, ale i široce zaměřené nákupy zůstávají jednou z možností. Dnes oznámený balík opatření podle Draghiho neznamená, že je ECB s nástroji u konce.
Šéf ECB dál uvedl, že banka čeká setrvání úrokových sazeb na současných úrovních po delší dobu. Pokud ale bude třeba další akce, bude jednat rychle. Sazby podle Draghiho zůstanou nízko déle, než bylo dříve odhadováno.
Prognózu inflace pro letošní rok ECB snížila na 0,7 z 1,0 procenta. V roce 2015 čeká růst cen o 1,1, zatímco dříve to bylo 1,3 procenta. Inflační prognóza pro rok 2016 mírně klesá na 1,4 z 1,5 procenta. Co se týče růstu, letos banka čeká HDP vyšší o 1 procento, přičemž dříve předpokládala 1,2 procenta. Příští rok by ale ekonomika měla zrychlit na 1,7 procenta (dříve 1,5 procenta) a v roce 2016 na 1,8 procenta (beze změny).
U hospodářského růstu, který je stále nízký, křehký a nerovnoměrný, podle banky převažují rizika směrem dolů. Zahrnují geopolitická rizika, vývoj globálních finančních trhů i rozvíjejících se ekonomik. Rizika pro inflaci hodnotí ECB jako zhruba vyvážená ve střednědobém výhledu. Přijatá opatření podle Draghiho posunou inflaci zpět na cíl, v příštích měsících však má inflace zůstat nízko. Reálná ekonomika má zareagovat na balík nových opatření se zpožděním 3-4 kvartálů.
Dnes oznámený balík opatření byl přijat z tří důvodů. ECB se snažila uvolnit měnové podmínky, posílit transmisní mechanismy a ujistit, že v případě potřeby nestandardní opatření použije. Rozhodnutí v měnovém výboru bylo jednomyslné a to po velmi dlouhé diskusi.
Krok, který dnes ECB učinila, je velice významný. Relativně dlouho rostl tlak na uvolnění politiky a banka se po vyčerpání standardních nástrojů dohadovala, jak dál. Příprava alternativních opatření a diskuse zřejmě z rozhodující části skončily minulý měsíc a dnes ECB přišla s obsáhlým balíkem opatření. S poklesem sazeb a prodloužením dodávek likvidity se počítalo. Nad rámec základního scénáře je však cílený program LTRO i ukončení sterilizace SMP, které by mělo zvětšit objem peněz na trhu. Nákupy cenných papírů ECB podle očekávání nespustila, ale tuto variantu dál drží ve hře pro budoucí měsíce, což je důležitý signál.
Reakce eura na informace z ECB byla negativní a kurz spadl až k 1,3500. Následně však ztráty koriguje na 1,3570. Výsledek jednání považujeme pro společnou evropskou měnu za jednoznačně negativní. Tlak na kurz by se neměl omezit na období krátce po jednání; předpokládáme, že bude dlouhodobější. Euro by mělo dál ustupovat ze silných pozic, kde se drželo až do začátku května. Aktuální reakci trhu může tlumit opatrnost před zítřejším reportem z amerického trhu práce. Rozhodnutí ECB je vedle toho pozitivní zprávou pro dluhopisy v eurozóně. Krátké výnosy v Německu příliš prostoru k poklesu nemají a spíše by mohly držet nízké hodnoty, pro výnosy na periferii je však uvolnění politiky impulsem k poklesu.