Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato v uplynulém týdnu: Raketový růst o 3 % a proražení úrovně 1300 USD

Zlato v uplynulém týdnu: Raketový růst o 3 % a proražení úrovně 1300 USD

20.06.2014 16:45
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Trvalo to více než měsíc, ale zlato se nakonec přece jen dočkalo. Konečně totiž prorazilo psychologickou hranici 1300 USD a týden finišuje na úrovni 1318,51 USD/unce! Za celý týden tak připisuje skvělých 3,32 %.

zlato

Pozornost investorů do „žlutého kovu“ v úvodu týdne směřovala k iráckému konfliktu. Další vojenské úspěchy rebelů ze skupiny Islamic State of Iraq poslaly zlato během pondělní seance definitivně nad do té doby rezistentní úroveň 1274 USD. Nakonec však ještě v průběhu dne došlo na postupné výběry zisků poté, co zlato vystoupalo až ke své (alespoň do čtvrtečního odpoledne) nejvyšší červnové úrovni. Náladě nepomohl ani údaj o vývoji inflaci v Eurozóně, který ukázal na květnové zpomalení růstu cen na 0,5 % z dubnových 0,7 %. Nízká inflace zvyšuje pravděpodobnost dodatečného uvolnění měnové politiky ze strany ECB, což by nepřímo mohlo zapůsobit na cenu zlata skrze apreciaci amerického dolaru (inverzní vztah). Ještě větší vliv pak pravděpodobně sehrála pozitivní data z amerického průmyslu, která překonala konsensuální odhady.

Úterní obchodní šeď rozčísl až odpolední údaj o vývoji americké inflace. Ta potvrdila svůj růstový trend a meziročně za květen hlásí zrychlení na 2,1 %. Obava z vysokého čísla, které by významně zvedlo pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed, tak ještě před zveřejněním poslalo zlato na nejnižší hodnotu tohoto týdne 1262,10 USD. Růst mírně nad hranici inflačního cíle 2 % pak trh přijal pozitivně a zlato postupně konsolidovalo na úrovni 1270 USD.

Během středeční seance zlato postupně nabíralo sílu v očekávání čtvrtečního zasedání Fedu a vrátilo se tak na otevírací hodnoty z úvodu týdne.

Ačkoliv čtvrteční obchodní den začal pohybem do strany, po poledni se zlato raketově vyšvihlo vzhůru. Technické nákupy, přetrvávající napětí v Iráku a především pak stále větší víra v to, že Fed nepřistoupí na zvyšování úrokových sazeb, zlatu zajistilo největší denní přírůstek za posledních devět měsíců. Růst sazeb zvyšuje výnosy na fixně úročených aktivech (a zároveň vede k posilování dolaru), čímž působí negativně na vývoj ceny zlata.

Páteční výběry zisků sice zchladily růstový pohyb, v současné chvíli však zlato opět nabralo na síle a vrací se blízko k nejvyšší hodnotě tohoto týdne. Investoři si tak dozajista mohou gratulovat - sázka na zlato se jim v tomto týdnu skutečně vyplatila.


Čtěte více:

Americká inflace roste nad 2 procenta
17.06.2014 14:45
Spotřebitelské ceny se v USA za květen zvýšily o 0,4 procenta, zatímco...
Fed (opět) omezil QE, americké indexy na historických maximech
19.06.2014 9:42
Americká centrální banka (Fed) včera večer na závěr svého dvoudenního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2026
10:54MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta
10:25Naděje pro Bayer: Nejvyšší soud USA projedná klíčové odvolání, akcie rostou
10:14Akcie na cla citlivých automobilek narazily. Některé ztrácí přes tři procenta
9:16S akciemi se svezly i kryptoměny. Bitcoin klesl k 92 tisícům dolarům
8:52Trumpovy hrozby cly kvůli Grónsku dnes srazí trhy na obou stranách Atlantiku. Na rekordech zlato i stříbro  
8:47Rozbřesk: Bezprecedentní eskalace transatlantického napětí
8:16Trump pohrozil novými cly, pokud nezíská Grónsko. EU připravila odvetu i nikdy nepoužitý nástroj
6:07Desetimilionové Švýcarsko: kdy je populace příliš velká?
18.01.2026
16:03Morgan Stanley: Zlato nemusí být špatné, ale zajímavější mohou být už jiné komodity
6:12Víkendář: Fed není unaven, ale projeví se fiskální dominance
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data