Aktualizováno Spotřebitelské ceny se v USA za květen zvýšily o 0,4 procenta, zatímco trh počítal s 0,2procentním růstem. Meziroční inflace se pak dostává na 2,1 procenta a od února nepřetržitě zrychluje. Jádrové údaje, očištěné o potraviny a energie, jsou jen nepatrně nižší. Meziměsíčně se jádrový index zvýšil o 0,3 a meziročně o 2,0 procenta. Také zde jsou údaje nad konsensem.

Růst indexu v meziměsíčním srovnání táhly energie, jejichž ceny se celkově zvedly o 0,9 procenta. V rámci nich sice zlevnil topný olej, ale na druhou stranu zdražila elektřina a stoupaly ceny pohonných hmot. O 0,5 procenta oproti dubnu zdražily potraviny a to maso, ovoce a zelenina i mléko. Jedinou skupinou s poklesem cen byla mouka a pečivo. Jádrový index stoupal při zdražování dopravy, léků a zdravotnických potřeb nebo výdajů na bydlení. Mírně klesly z hlavních skupin pouze ceny ojetých aut.
Inflace ve Spojených státech se dostala nejvýš od října 2012. Ačkoli ji táhnou výš potraviny i energie, ani jádrový index příliš nezaostává a dostal se na 2procentní cíl centrální banky. Stále se dá namítnout, že pro Fed je důležitější inflace měřená jádrovým deflátorem PCE, jehož meziroční růst je níž. Jenže trendy v obou indexech jsou velice podobné. Inflace sice po recesi byla už i výš, rozdíl je však v pokroku, který učinila reálná ekonomika. V její nejsledovanější oblasti - trhu práce - jsme od předloňského října viděli propad nezaměstnanosti o 1,6 procentního bodu. Pro Fed je tak současné zrychlování inflace důležitějším signálem, hovořícím ve prospěch zvýšení úrokových sazeb nedlouho po ukončení QE.
Americká centrální banka má měnové zasedání už zítra a to přitahuje k inflaci větší pozornost. Ačkoli minulý týden rychlejší růst indexu cen výrobců naznačil vyšší údaje o spotřebitelských cenách, dnešní data přinášejí dolaru zisky a to vůči euru i jenu. Vliv inflačních čísel přitom převážil nad horšími daty ze stavebního sektoru.