Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KB ve druhém čtvrtletí s růstem zisku při nižších výnosech (+ komentář analytika)

KB ve druhém čtvrtletí s růstem zisku při nižších výnosech (+ komentář analytika)

01.08.2014 8:19, aktualizováno: 1.8. 8:56
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Komerční banka dnes doplnila finanční kolegyni na pražské burze Erste a zveřejnila své hospodářské výsledky za druhý kvartál letošního roku. Čistý zisk meziročně vzrostl o 4 %, na 3,3 mld. Kč a překonal tak konsensuální odhady na úrovni 3,03 mld. Kč.

Celkové výnosy banky meziročně klesly o 4 % na 7,6 mld. Kč a zaostaly tak mírně za konsensy. KB  realizovala mírný růst (0,15 %) u položky čistého úrokového příjmu. Prostředí nižších úrokových sazeb sice meziročně snížilo čistou úrokovou marži z 2,98 % na 2,6 %, bance se ale podařilo oslovit větší množství klientů (růst úvěrů i spotřebitelských půjček) a dopad nižší realizované úrokové sazby tlumit. Banka také ve druhém čtvrtletí registrovala příliv klientů a otevírání nízkoúročených depozitních účtů. Poměr poskytnutých půjček a depozit se tak vychýlil směrem dolů a dosáhl 72 %. Poplatky a provize meziročně klesly v souladu s očekáváním o 5 % na 1,71 mld. Kč, zejména kvůli pokračujícímu tlaku na pokles poplatků u depozitních produktů. Klesly také výnosy z finančních operací, a to o takřka 30 %.

KB meziročně dokázala snížit provozní náklady o téměř 3 % na 3,2 mld. Kč, což odráží celkové úspory ve všeobecných i mzdových nákladech. Ve výsledku tak provozní zisk sice meziročně klesl o 5 % na 4,39 mld. Kč, překonal však očekávání nastavené na 4,7 mld. Kč. Výrazným pozitivem je pak meziroční snížení nákladů na riziko, a to o 47 % na -262 mil. Kč. Za výrazným snížením stojí podle společnosti pokles nákladů rizika v korporátním segmentu. Nižší realizovaná daň (meziroční pokles o 115 mil. Kč) pak dopomohla zisku na úrovni 3,305 mld. Kč (po odečtení minoritních zájmů.

Návratnost vlastního kapitálu zůstala beze změny na 13,5 % a firma je oceňována na 13,2 násobku svého zisku.

Analytik Patria Direct Tomáš Tomčány výsledky hodnotí jako "mírně pozitivní", když banka na provozní úrovni vykazuje solidní výsledky a můžeme se dočkat i dodatečného zlepšení ve druhém pololetí letošního roku.



Čtěte více:

KBC v 1Q na provozní úrovni zklamala, akcie reagují poklesem o 5 %
15.05.2014 10:12
Bankovní skupina KBC, mateřská společnost ČSOB, zveřejnila své konsoli...
KB - Prognóza výsledků za 2Q14 (Slabší provozní výsledek může ohrozit letošní výhled)
31.07.2014 14:05
Komerční banka by měla zveřejnit své výsledky za druhé čtvrtletí tohot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2026
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
10:37Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD