Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank AG meziročně zdvojnásobila zisk; pokračuje v osekávání aktiv

Commerzbank AG meziročně zdvojnásobila zisk; pokračuje v osekávání aktiv

07.08.2014 11:25
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Commerzbank, druhý největší bankovní dům co se týče úvěrů v Německu, ohlásila své čtvrtletní výsledky. Společnost dosáhla zisku na jednu akcii (adj. EPS) ve výši 0,088 EUR, což je výsledek o 20 % horší, než bylo nastaveno očekávání na úrovni 0,11 EUR. Meziročně si společnost i tak polepšila o 100 %.

Tržby dosáhly 2,241 mld. EUR proti očekávání 2,243 mld. EUR, je to tedy výsledek téměř v souladu s očekáváním trhů. Tržby meziročně poklesly o cca. 11 %.

Commerzbank zrychlila prodej nepotřebných aktiv z dob prudkého růstu. Divize, která má v bilanci nechtěná aktiva je zeštíhlila na 92 mld. EUR v druhém čtvrtletí, tedy o 32 % méně než rok předtím. Banka se snaží udržet cíl, snížit tato aktiva na 62 mld. EUR do roku 2016. Což je ještě ambicióznější plán než přechozí, který počítal s cílovým stavem 75 mld. EUR.

Commerzbank vylepšila provozní zisk v druhém čtvrtletí roku 2014 na 257 mil. EUR z 74 mil. EUR ve stejném období loňského roku. Společnost si úspěšně vedla u svých privátních zákazníků, kde se jí podařilo získávat nové (asi 95 000 ve druhém čtvrtletí). Dobrého výsledku v tomto segmentu bylo dosaženo snižováním personálních nákladů a operačních nákladů. Další sub segment, který dosáhl pěkného růstu 25 % v prvních šesti měsících roku 2014, bylo financování rezidenčního bydlení.

Mittelstandsbank zvýšila svůj provozní zisk o 12 % za prvních šest měsíců roku tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 hlavně díky vyššímu objemu obchodování a stabilním úrokovým výnosům a komisím. Dalším faktorem, který přispěl k zlepšení výkonu, bylo slabé snížení provozních nákladů o 1 % meziročně. Mittelstandsbank dělá pokroky i na poli úvěrů a zvýšila jejich objem o 9 % v 2Q proti stejnému období roku 2013.

Region střední a východní Evropy si vedl velmi dobře v prvních šesti měsících tohoto roku. Provozní zisk meziročně rostl o 41 % na 182 mil. EUR, z toho 84 mil. EUR v 2Q. Hlavním důvodem pro růst zisku byly vyšší výnosy a úspěšná implementace strategie „One Bank“ značky mBank. Provozní náklady rostly o 4 % hlavně díky samotném zavádění nové strategie, mBank je silná hlavně v Polsku, kde dosáhla už na 4,5 mil. klientů.

Společnost ohlásila snahu udržet příznivý směr ve svých klíčových oblastech. Cílem pro nadcházející období je zvýšení objemu úvěrování pro soukromou klientelu a firemní klienty. Druhým cílem, který banka dlouhodobě zařadila do svých priorit, je snižování provozních nákladů banky a závazek, že jejich výše nepřekročí 7 mil. EUR v roce 2014. Společnost si stanovila cíl do roku 2016, tedy do roku plné implementace Basel 3, dosáhnout hodnoty 10 % ukazatele Tier 1.

Společnost se aktuálně obchoduje za cenu 10,685 EUR a posiluje tak o 2,69 %. Dvanáctiměsíční cílová cena banky je podle konsensu analytiků někde na úrovni 12,81 EUR za akcii. Při vzetí v úvahu aktuální cenu tak může akcie poskytovat výnos až 19,8 %.

comm

Zdroj: Q2 Earnings Report by Commerzbank, Bloomberg, Reuters


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data