Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusové se budou díky pivu dožívat stále vyššího věku

Rusové se budou díky pivu dožívat stále vyššího věku

19.09.2014 11:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Chování spotřebitele je klíčovou součástí všech úvah o efektivitě proticyklické politiky a zejména politiky fiskální. Jeho výzkumu byla v posledních letech věnována řada studií, ale spousta otevřených otázek zůstává, například: Jak rychle se mění vzorce našeho spotřebitelského chování? Jedna ze studií například uvádí, že lidé, kteří se v Indii přestěhují na jiné místo, si po celý život zachovávají stravovací zvyky z oblasti, ze které pocházejí. Zajímavá je i skutečnost, že investoři se chovají do značné míry podle toho, jak se vyvíjela situace na trzích během jejich života a vliv dřívějších událostí na ně takový vliv nemá.

My jsme ve snaze o hlubší poznání chování spotřebitelů zkoumali spotřebu alkoholu u mužské části ruské populace. Tato země je totiž unikátním zdrojem dat z této oblasti, a to díky průzkumům mezi domácnostmi. Ruská historie přitom nabízí ke studiu dva šoky, které na spotřebu alkoholu a chování spotřebitelů mohou mít znatelný dopad.





V grafu vidíme vývoj spotřeby piva – je jasné, že po kolapsu Sovětského svazu došlo k jejímu prudkému růstu, a to i ve srovnání s konzumací vodky. Detailnější pohled pak ukazuje, že lidé narození v šedesátých letech stále preferují vodku, naopak u mladší generace už dominuje pivo. K prvnímu velkému posunu na trhu došlo ale již v letech 1986–1991, kdy Gorbačov rozjel kampaň proti alkoholismu a omezil jeho dostupnost. Jeho politika prudce snížila oficiální prodeje, dramaticky ovšem narostly prodeje na černém trhu. Lehčí přístup na tento trh měli přitom lidé z venkova. To se projevuje i na dnešním chování spotřebitelů – u lidí z venkovských oblastí je větší pravděpodobnost toho, že budou namísto piva tíhnout k vodce. Oba popsané „alkoholové“ šoky tak ukazují, že vzorce spotřeby mohou mít velmi dlouhé trvání.

Pohled na vztah mezi mortalitou a spotřebou alkoholu v Rusku ukazuje, že spotřeba stejného množství alkoholu je nebezpečnější u vodky než u piva. Rozdíl je přitom skutečně vysoký. Podle našich odhadů díky tomu klesne mortalita ruských mužů během dvaceti let o čtvrtinu. Mladá generace totiž bude stále více konzumovat pivo a nahrazovat jím vodku.

Zdroj: The persistence of consumption habits, VOX


Čtěte více:

Japonsko chystá sankce proti Rusku
18.09.2014 13:51
Kromě EU a USA se k (již třetímu) kolu hospodářských sankcí proti Rusk...
Ruská vláda schválila nejúspornější rozpočet od globální krize
18.09.2014 16:34
Ruská vláda dnes schválila nejúspornější střednědobý rozpočet od globá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data