Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký průmysl podle průzkumu ztrácí tempo - ISM po delší době překvapivě padá

Americký průmysl podle průzkumu ztrácí tempo - ISM po delší době překvapivě padá

01.10.2014 16:13, aktualizováno: 1.10. 16:55
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průzkum ISM mezi nákupními manažery v americkém průmyslu dopadl hůře, než se čekalo. Hlavní index spadl v září na 56,6 ze srpnových 59 bodů. Po regionálních průzkumech jsme byli na výsledek celkem pozitivní a čekali jen mírný pokles, tržní konsensus byl nastaven na 58,5 bodu. V horším výsledku se odrazil pomalejší růst nových objednávek i zaměstnanosti.

Dílčí index nových objednávek klesl na 60 bodů, u zaměstnanosti vidíme pokles na 54,6 bodu. Naopak index produkce se nepatrně zlepšil a dosáhl 64,6 bodu. Spolu s udržením tempa výroby se snížil objem rozpracovaných zakázek.

Růst výroby hlásí potravinářský segment, který odkazuje i na příznivý vliv nižších cen pohonných hmot. Výrazný růst dodávek konstatují výrobci oděvů. Výrobci počítačů a elektroniky oznámili nárůst prodejů spolu s vládními nákupy na konci fiskálního roku. Strojírenské firmy pokračují v nabírání zaměstnanců.

Korekce průmyslového indexu ISM je první po řadě měsíců. Když pomineme nepatrné červnové zaváhání, jde letos o první významný pokles. Struktura nenaznačuje, že by průmyslová výroba měla dál klesat po nepatrném srpnovém snížení, ale při slabších objednávkách jde o negativní indikaci pro dynamiku hlavně ve čtvrtém kvartále.

Není však příliš závažná; úroveň hlavního i klíčových dílčích indexů zůstává relativně vysoká. Tato korekce po velmi dobré sérii pravděpodobně názory na vývoj americké ekonomiky k horšímu neotočí. Průměr za celý kvartál je lepší než ve 2Q a naznačuje tak stále solidní probíhající oživení.

K úvahám o zhoršení vývoje by vedly až opakující se špatné zprávy, především z trhu práce. Výsledky z této oblasti dostaneme v pátek a pokud by po srpnu následoval další slabý růst zaměstnanosti, pochybnosti by určitě vzrostly daleko více než po dnešním ISM. K tomu však dodáváme, že náš názor na vývoj zaměstnanosti v září zůstává pozitivní, přírůstek pracovních míst by se mohl zvýšit zhruba na 230 tisíc při vzestupné revizi srpna.

Pro dolar se zpráva ISM stala impulsem ke ztrátám, které však byly pouze přechodné.

ISM 


Čtěte více:

3D tiskárny jsou žhavé zboží plné volatility, jak jí zkrotit?
01.10.2014 12:45
3D tiskárny jsou v poslední době docela žhavé zboží, ale je plné volat...
„Fat finger“ zrušil omylem pokyny za 617 miliard dolarů
01.10.2014 16:05
Dnes ráno byly na tokijské burze zrušeny pokyny k obchodování s akciem...

Váš názor
 • to jsou zpravy - babo rad.
  02.10.2014 6:50

  "....Tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru za září o něco zesílila. Podle zprávy ADP bylo vytvořeno 213 tisíc nových míst oproti 202 tisícům v srpnu. Výsledek je mírně lepší než očekávaných 205 tisíc. Pro dolar jde o pozitivní zprávu, kterou však americká měna využívá k dalším ziskům je velmi omezeně."...... Na patriji je vždycky spoleh, když se jedná o analýzy na které se můžeme spolehnout.
  Soukup
  • Re: to jsou zpravy - babo rad.
   02.10.2014 7:27

   Dávají nám otevřené šance na výběr. Každý si z toho odnese, co se mu líbí. No není to prima? Máme demokracii:-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.