Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dnešní data z Evropy investory zklamala, euro za 6M ztratilo téměř 10 %

Dnešní data z Evropy investory zklamala, euro za 6M ztratilo téměř 10 %

06.10.2014 13:37
Autor: Michal Putna, Patria Online

Dopolední dávka makročísel přinesla (evropským) investorům zklamání a podpořila spekulace o upadající kondici eurozóny včetně jejího ekonomického srdce – Německa.

Hned ráno byly zveřejněny údaje o průmyslových objednávkách v Německu, které propadly nejvíce od roku 2009. V srpnu se jejich (sezónně očištěný) objem snížil o 5,7 %, když trh očekával ani ne poloviční pokles. V červenci přitom německé průmyslové objednávky meziměsíčně rostly o 4,9 % (po revizi). Na meziroční bázi došlo v srpnu k poklesu o 1,3 %.

ger

Obavy vyvolává především struktura zveřejněných údajů. Srpnový 2% pokles domácích objednávek byl doprovázen 8,4% propadem objednávek ze zahraničí, kde se se stále větší intenzitou začínají projevovat negativní dopady sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho postupu na (východě) Ukrajiny. Snížená důvěra investorů je patrná také u průmyslových investic, jejichž objem se m/m snížil o 8,5 %, když největší podíl na tomto poklesu měl o 12 % nižší objem zahraničních investičních objednávek.

Další špatnou zprávu pro Evropu, resp. EMU s sebou přinesl průzkum důvěry investorů v ekonomiku eurozóny. Index společnosti Sentix propadl na mínus 13,7 b. a dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského května. Jedná se navíc o třetí pokles v řadě, který by mohl značit návrat recese do eurozóny.

Pokud k těmto zprávám přičteme připravované nákupy ABS z dílny ECB, relativně malý zájem bank o program TLTRO a zápornou depositní sazbu ECB, nemůžeme se divit, že euro vůči dolaru již několik týdnů ztrácí. Americká měna za poslední půl rok posílila o téměř 10 % a chystané kroky Fedu (ukončení QE a postupné zvyšování sazeb) ještě více prohloubí úrokový diferenciál, který bude hrát ve prospěch dolaru.

Lze proto očekávat, že odlišné nastavení měnových podmínek v USA a EMU, bude i nadále podporovat posilování dolaru. Například analytici Goldman Sachs predikují, že do konce prosince 2017 posílí dolar až k úrovni 1:1 za euro, podrobnosti ZDE.




Čtěte více:

Světová banka: revidovala odhad růstu HDP pro jeden z nejrychleji rostoucích regionů světa - východní Asii
06.10.2014 10:36
Nový report Světové banky ukázal, že experti z této instituce očekávaj...
Sentix: Důvěra investorů v eurozónu klesá, hrozí návrat recese
06.10.2014 11:49
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v říjnu již třetí měsíc za sebou...
Hewlett-Packard rozhodl – rozštěpí se do dvou samostatných entit. Akcie v premarketu přidávají 7,1%
06.10.2014 13:31
IT obr Hewlett-Packard se rozdělí na dvě samostatné společnosti. Jedna...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  
11:22WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Blockchain+ podfond: Výroční zpráva 2025
11:20WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Logistics podfond: Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago