Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

21.11.2014 8:41
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR
Se čtvrteční obchodní seancí na tuzemský akciový trh dorazil výběr zisků, když index PX ztratil 1 %.

Elektrárenská společnost ČEZ po středečním výletu k 620 v úvodu seance propadla až k 606 , díky mocnému finiši ale nakonec titul ztratil pouze 0,6 % na 616,20 a na akciích energetiky se tak výrazněji nepodepsalo oficiální oznámení zájmu o koupi podílu ve Slovenskách elektrárnách.

Negativní sentiment tradičně srazil dolů finanční tituly – Komerční banka propadla o 1,8 % na 4 765 , VIG odepsal 0,8 % na 1065 a Erste bank, na kterou doléhaly také slabší oznámené výsledky konkurenční Raiffeisen Bank, odepsala 2,3 % na 561,60 .

Defenzivní tituly si vedly poměrně solidně – Philip Morris přidal 0,1 % na 10 013 , Pegas Nonwovens klesnul o 0,2 % na 626 a telekomunikační společnost O2 přidala 0,9 % na 224 .

Výprodeje nechaly v klidu CETV, které rostlo o 1,1 % na 58 , slabému sentimentu podlehla ale Fortuna, která odepsala 0,9 % na 121,75 .


Evropa
Evropské akciové trhy uzavřely včerejší obchodování v záporném teritoriu, kdy tak oslabily již druhým dnem v řadě. Negativně hned v úvodu zapůsobila makrodata, když především německý index PMI v průmyslu překvapivě poklesl na 52,1 b. z říjnových 53,9 b. Oslabilo i euro, a to vůči dolaru o 0,3 % na 1,252 EUR/USD.

Nedařilo se v první řadě bankám a těžařům. V bankovním sektoru, který celý oslabil o 1,4 % se pod prodejní tlak dostaly kromě portugalské Banco Comercial Portugues se ztrátou 5,8 %, rovněž Bankia, která oslabila o 3,5 % nebo rakouská Raiffeisen Bank, jejíž akcie po výsledcích umazaly 4,5 %. Mezi komoditními společnostmi o 3 % oslabil ocelář ArcelorMittal, o 2,6 % Rio Tinto a o 2,5 % BHP Billiton.

Opačným směrem se vydal naopak Adidas, který zpevnil o 2,9 % nebo společnost Johnson Matthey, která díky zprávě, že celoroční výsledek bude mírně lepší než v minulém roce, posílila o 6 %, což znamená nejvíce z indexu Stoxx 600.



USA
Americké akciové trhy včera zaznamenaly mírné zisky, když optimismus investorům dodala příznivá makrodata. To se týká prodejů existujících domů, které v říjnu překvapivě vzrostly na roční maxima, konkrétně na 5,26 mil. při odhadech na úrovni 5,15 mil. Nezklamala ani čísla týkající se inflace nebo index průmyslové aktivity filadelfského Fedu.

Jedno z nejlepších výsledků z celého indexu S&P 500 dosáhly akcie společnosti Best Buy. Ty přidaly 6,9 %, když silná poptávka po televizích a tabletech pomohla v nárůstu vykázaných tržeb, které se zvýšily v minulém čtvrtletí o 2,2 %, přičemž analytici počítali s 2% poklesem. Dařilo se tak celému sektoru, když Dollar Tree zpevnil o 5,2 % a Urban Outfitters o 7 %.

Pozornosti investorů neunikl ani Intel, jehož akcie přidaly 4,7 % v reakci na zprávu, že firma navýší vyplácenou dividendu.

Pod tlakem se naopak ocitla společnost Keurig Green Mountain, která oslabila o 7,4 % poté, co analytici Stifel Nicolaus prohlásili, že výhled tržeb a zisku na rok 2015 jsou zklamáním.

Podobného výsledku dosáhly i akcie Salesforce.com, které odepsaly 4,5 %. Důvodem je rovněž výhled hospodaření, který je na úrovni zisku i tržeb pod očekáváním analytiků.

Index Dow Jones posílil stejně jako S&P 500 o 0,2 % a technologický Nasdaq o 0,6 %.


Asie
Akciové trhy v Asii většinou posilovaly po zprávě čínské centrální banky, která oznámila, že injekcí podpoří finanční sektor. Japonský jen vzrostl poprvé za sedm dní po zprávě ministra financí Taro Asa o tom, že oslabování japonské měny bylo příliš rychlé.

Hongkongský Hang Seng China Enterprises Index dokázal zastavit pětidenní ztráty, když posílil o 1,1 procenta. Index CSI 300 přidal 1,8 procenta, když mu pomáhaly především akcie finančních společností. Hang Seng Index posílil o 0,6 procenta, v čele s provozovateli kasin a akciemi společnosti PetroChina Co.

MSCI Asia Pacific Index posílil o 0,3 procenta. Japonský index Topix celou obchodní seanci vykazoval kolísavý trend a nakonec zamířil ke svému prvnímu oslabení v tomto týdnu, když nakonec odepsal 0,4 %. Index Nikkei 225 během týdne přidal 1 procento. Jihokorejský index Kospi posílil o 0,3 procenta a Australský S&P/ASX 200 odepsal 0,3 procenta. Novozélandský index NZX 50 Index poklesl o 0,4 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2026
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál
12:22Kreditní riziko firem zůstává nízké, trh trestá především vlády  
11:00Akcie Snowflake letí nahoru o více než 30 procent. Firma překonala odhady a dál investuje do AWS
10:42Meta nabídne předplatné pro aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp
10:17S mírovou dohodou to opět nevychází, tlak na dluhopisy ani akcie však není velký  
9:33Silné výsledky Salesforce nestačily, investory znepokojil slabší výhled
8:48Colt CZ usiluje o Explosii, VIG potvrzuje celoroční výhled a tržní sentiment tíží eskalace na Blízkém východě  
8:46Rozbřesk: Zvýší ECB v červnu úrokové sazby?
6:09Analytici se předhání v optimismu. Podle Goldmanů letos S&P 500 pokoří 8 000 bodů  
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů