Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Špatná zpráva pro zlato a švýcarský frank - Švýcaři v referendu odmítli navyšovat zlaté rezervy

Rozbřesk: Špatná zpráva pro zlato a švýcarský frank - Švýcaři v referendu odmítli navyšovat zlaté rezervy

01.12.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Zlato na tento víkend rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. Švýcaři odmítli v referendu požadavek, aby jejich centrální banka povinně držela 20 % devizových rezerv ve zlatě. Zato švýcarští centrální bankéři si dozajista oddychli. Od konce roku 2011 podobně jako Česká národní banka intervenují proti vlastní měně - hlavním cílem je ochránit domácí exportéry, pro které v průběhu euro-krize začínaly být skoro 20% meziroční zisky franku neúnosné. I když euro-krize polevila a úprk řady evropských střadatelů do franku polevil, záruka, že frank neposílí pod úroveň 1,20 franků za euro, je pro švýcarský průmyslový export důležitá.

Plán na povinné odkupy zlata mohl centrální bance tuto politiku překazit. Devizové intervence nejsou ničím jiným než prodejem nových franků a nakupováním eur. Švýcarská centrální banka by musela nově se skupováním eur skupovat i stejné objemy zlata, které by měla později zakázáno prodat.

Vcelku logicky tak rostl v předvečer referenda strach z toho, že švýcarská centrální banka nebude schopna efektivně bránit franku v posílení přímými devizovými intervencemi. Jedinou smysluplnou variantou by pak pravděpodobně bylo srazit úrokové sazby podobně jako ECB do záporu. Tato varianta nakonec i přes neúspěch zlatého referenda zůstává ve hře. Záporné úrokové sazby na euru mohou udržovat frank na výslunní v okolí intervenční hranice 1,20 eur za frank, a to se švýcarské centrální bance nemusí vůbec líbit.

Region

Kurzy středoevropských měn se v pátek vůči euru nakonec měnily poměrně málo, ačkoliv obchodování během dne zcela nudné nebylo. Makroekonomické statistiky v podobě zveřejnění revizí a detailů HDP v Polsku a v ČR sice na kurzy měn jako tradičně vliv neměly, nicméně zajímavé byly. Zejména v Polsku, kde se ukázalo, že hlavním tahounem překvapivě silného růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí byly kromě spotřeby domácností také investice. Pod výrazným tlakem byl opět v pátek rubl, kterému neprospívá setrvalý pád cen ropy. Vůči dolaru ruská měna oslabila o více než 2 % a dnes ráno dokonce pokořila hranici 50 RUB/USD.

Dnes trh sleduje zejména výsledky regionálních podnikatelských nálad, které mohou mít přece jen výraznější dopad, než zpožděná data o HDP. Patrně nejsledovanější bude index polský, který se minulý měsíc vrátil nad 50 bodů a přispěl k rozhodnutí centrální banky ponechat sazby beze změny. Od té doby se situace sice změnila a pravděpodobnost změny sazeb tuto středu je malá (zejména díky výbornému výsledku HDP za 3. čtvrtletí), nicméně i tak může PMI přilákat pozornost.

Eurodolar

Dolar na závěr minulého týdne vůči euru posílil, což mohly mít na svědomí jak kolabující ceny ropy, tak zprávy z eurozóny, jež implikují, že ECB by měla dále přiživit měnovou expanzi. V tomto ohledu šlo především o nárůst italské míry nezaměstnanosti na nejvyšší úrovně od roku 1977.

Dnes může dolaru v počátku obchodování nepřímo pomoci zlato, které by mohlo (stejně jako švýcarský frank) negativně reagovat na negativní výsledek víkendové referenda o navýšení zlata v rezervách centrální banky. Odpoledne pak přijdou na řadu důležitá americká data - konkrétně výsledek indexu podnikatelské nálady ISM, který by podle našich odhadů měl dopadnout o něco hůře a může zkorigovat zisky dolaru.

Čtěte více:

Ropa klesá na 5Y minima
01.12.2014 8:19
Světové ceny ropy sestoupily na více než pětiletá minima. Ropný trh p...

Váš názor
  •  
    01.12.2014 19:37

    kdo vi svoje, vydelal na shortu majlant.
    Mezernik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y