Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa klesá na 5Y minima

Ropa klesá na 5Y minima

01.12.2014 8:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Světové ceny ropy sestoupily na více než pětiletá minima. Ropný trh pokračuje v prudkém poklesu, který spustilo čtvrteční rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na letošní cenový sestup omezením těžby.

Severomořská ropa Brent navázala na páteční propad pod hranici 70 dolarů za barel a sestoupila až na 67,82 USD, nejníže od října 2009. Po 07:00 SEČ se pohybovala kolem 68,40 dolaru a na pátek ztrácela jeden a tři čtvrtě dolaru. Americká ropa WTI se propadla až na 64,10 USD, minimum od července 2009, a později byla kolem 64,50 USD se ztrátou 1,65 USD.

Obě světová měřítka ropných cen v listopadu ztratila téměř 20 procent, což byl nejhlubší měsíční propad ropy za šest let od vyvrcholení globální finanční krize na podzim 2008. V listopadu ropa oslabovala pátý měsíc za sebou.

Kartel OPEC na čtvrtečním zasedání ve Vídni rozhodl, že nechá těžební limit beze změny. Podle řady analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se už těžba z nových zdrojů v čele s břidlicovými horninami nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

"OPEC by mohl vystačit s cenou kolem 60 dolarů za barel, taková cena by ale podkopala velkou část konkurence - například většinu americké břidlicové ropy - a vedla by k odložení investic do budoucího růstu těžebních kapacit," uvedli v dnešní zprávě k vývoji na trhu analytici australské banky ANZ. "Hrají dlouhou partii a sázejí na to, že ostatní odpadnou," dodali.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

OPEC těžbu nesníží, Saudové řekli, že udělali „skvělé rozhodnutí“
27.11.2014 16:28
Aktuálně 166. zasedání OPECu začalo někdy před desátou dopolední hodin...
Rozbřesk - monopol OPECu definitivně padl
28.11.2014 9:10
Ropný kartel OPEC si včera definitivně přiznal, že situaci na trhu s r...
Sledujte RSS kanály a nadcházející makrodata přímo v platformě Patria Forex
28.11.2014 15:45
Pokud patříte mezi obchodníky, kteří svůj obchodní účet pečlivě sleduj...

Váš názor
  •  
    02.12.2014 22:01

    Cena ropy na minimu cena pohonných u čerpacích stanicích o padesát haléřů ale naopak to stoupá o koruny ano vím směnný kurz CZKUSD ale umím počítat zvláštní .....
    ldk
    •  
      02.12.2014 22:35

      U Tank-ono zlevnili už o 3 koruny na 31,90 mně to přijde uměřené vzhledem ke směnému kursu a výši spotřební daně.
      ..
      •  
        03.12.2014 8:20

        Jenže tyto a podobné čerpačky využívají neochoty "značkových" pump ke slevám a hezky pěkně zavčas po česku prodají pančované benzíny jakoby levně. Je otázka, jestli ty drahé čerpačky s nimi nespolupracují v tom duchu - slevníme, až vy prodáte... my vám jdeme na ruku dnes - vy nám příště. Chápu, je to hnus. Buď budeme nakupovat levně šmejdy a nebo draze normální paliva. Jsme v ČR, nezapomeň.
        Jesse
        •  
          03.12.2014 9:14

          Tanko Ono má 27 čerpaček na nichž prodá ročně asi 600 milionů litrů PHM. Tady se dá vydělávat s marží okolo 0,5 Kč / litr. celkem je v ČR asi 3500 čerpaček a prodá se asi 7 mld litrů PHM. Ono prodá na svých 0,8% celkových čerpaček asi 8,5% celkovího množství PHM. Proto můžou vydělávat i s řádově 10 krát nižší marží než je průměr.
          ..
          •  
            03.12.2014 9:19

            Tož dík za info, já tu pumpu vůbec neznám... Tak jsem je zařadil mezi ty co vesele pančují...:-)
            Jesse
            •  
              03.12.2014 9:39

              Kdo máte benzíny, jezděte na E85 - úprava za pár kaček (2 - 4 tis. vč. zápisu do VT - regulace vstřiků), auto je pružnější, rychlejší, cena 26,90 a u ONO 24,50. Mám zkušenost už 2 roky.
              Duck
              •  
                03.12.2014 9:40

                si přece nebudu kazit skvělého japonce :-) Těch pár kaček se může pořádně prodražit. Mě funkčnost civiku plně postačuje:-)))
                Jesse
                •  
                  03.12.2014 9:42

                  Nene, Jesse, mám 2 japonce a oba jezdí na etanol.
                  Duck
                  • Duck
                    03.12.2014 9:52

                    Já mám japonku a vozím v ní vápno..
                    Velkamedvědice
                    • Re: Duck
                      03.12.2014 9:56

                      :) tož, to já ne v off, ale za, ve vozejku :-).
                      Duck
                      • Duck
                        03.12.2014 10:00

                        o)) Ale jo. japonská auta jsou skvělá. Jezdil jsem v nich , než jsem přesedlal na švédská..Ani tu japonku už po stavbě netahám..
                        Velkamedvědice
                  •  
                    03.12.2014 9:46

                    Pak máš Suzuki, ne?
                    Jesse
                    •  
                      03.12.2014 9:48

                      Off r. Toyota, sporťák Mitsubishi.
                      Duck
                      •  
                        03.12.2014 10:00

                        a to tě stará ještě nevyhnala z domu, chlípníku?:-))
                        Jesse
Aktuální komentáře
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university